Egzamin

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Ze względu na pandemię koronawirusa termin egzaminu ósmoklasisty uległ zmianie. Obowiązywać będzie także nowa formuła testu oraz lista lektur obowiązkowych.
Nowa formuła egzaminu ósmoklasisty 2021
Z powodu wstrzymania nauki w trybie stacjonarnym, rząd postanowił przełożyć datę egzaminów ósmoklasisty. Dodatkowo zostaną one przeprowadzone na podstawie nowych, okrojonych wymagań egzaminacyjnych:
język polski - wykreślenie "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza z listy lektur obowiązkowych
matematyka - ograniczenie wymagań dot. działań na pierwiastkach oraz stereometrii
język angielski - wykreślenie czasu past perfect oraz mowy zależnej z listy środków gramatycznych
Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2021
Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała także listę lektur obowiązkowych, których znajomość podczas egzaminu ósmoklasisty może okazać się niezbędna. Należą do nich:
Charles Dickens, "Opowieść wigilijna"
Aleksander Fredro, "Zemsta"
Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec"
Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość)