Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum 2013-2015

Archiwum
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 W dniu 26 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, przedstawiciele władz samorządowych. Te niezapomniane chwile uświetniło przemówienie Dyrektor Zespołu Szkół pani Urszuli Cieślińskiej. Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. Za bardzo dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia sportowe uczniowie otrzymali stypendium Wójta Gminy Działdowo (Wiśniewska Nadia - kl. V, Szczypińska Julia - kl. VI, Modzelewski Aleksander - kl. II gim.).
Na koniec uroczystości młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i wesołą muzyczną częścią artystyczną, podczas której uczniowie naśladowali nauczycieli i prowadzone przez nich lekcję.


"Sprzątanie cmentarza"

Uczniowie kl. III gimnazjum wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego Panią Anną Nadwodna i Ewą Wiśniewską dnia 19 czerwca 2015r. podjęli akcje „Sprzątania Cmentarza” znajdującego się w lasku przy drodze między Księżym Dworem, a Kurkami.
 Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Dzięki niej oddaje się cześć zmarłym i uczy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.
Celem akcji było poświęcenie uwagi na zachowane elementy krajobrazu kulturowego, zwrócenie uwagi na historię regionu oraz czynniki wychowawcze. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyników swojej pracy i z zapałem opowiadali o przebiegu całej akcji. Niektórzy z nich dopiero teraz odkryli opuszczony, stary cmentarze znajdujący się bliski ich miejsca zamieszkania.
      A. Nadwodna, E. Wiśniewska


Ogólnopolski projekt edukacyjny „Mała ojczyzna wspólna sprawa”

Projekt „Mała ojczyzna wspólna sprawa” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji BGK i Fundacji Rozwoju Wolontariatu.
 Jak wywierać wpływ na rzeczywistość wokół nas? Dlaczego o swoje miejsce zamieszkania warto dbać i być z niego dumnym? Do kogo się zwrócić, aby szybko i sprawnie zażegnać problem nurtujący lokalną społeczność? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczniowie III klasy Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.
 W ramach projektu zrealizowany został jeden warsztat edukacyjny i jedna edukacyjna gra terenowa. Jeden warsztat to trzy spotkania, które łącznie trwały 6 godzin (1 godz.
45 min). Warsztat polegał na wizytach studentów-wolontariuszy z programu „Projektor wolontariat studencki”. W ramach warsztatu studenci wolontariusze wspólnie z uczniami klasy III Gimnazjum zgłębiali tajniki wiedzy obywatelskiej.
Ostatni etap projektu zakładał przeprowadzenie gry terenowej, która zrealizowana została zgodnie z opracowanym skryptem gry terenowej „Mała ojczyzna
wspólna sprawa”. Uczniowie podzieleni zostali na 3 drużyny czteroosobowe. Każda z drużyn zapoznana została z regulaminem gry, a następnie przystąpiła do wykonywania zadań wynikających z regulaminu gry. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy pokonywali kolejne etapy wspólnej zabawy. Dla wszystkich uczniów przygotowane zostały nagrody. Tym samym podsumowany został projekt, który został zrealizowany w Gimnazjum w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.


Wycieczka do Trójmiasta
10 czerwca 2015 roku odbyła się wycieczka klas IV, V i I g do Trójmiasta. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie (Anna Kamińska- Oryl, Anna Nadwodna i Kamila Leoniak) oraz mamy uczniów (p. Anna Dąbrowska, p. Iwona Kalinowska i p. Małgorzata Wiśniewska).
 Pierwszym punktem programu było Oceanarium w Gdyni, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Następnie udaliśmy się do Aquaparku w Sopocie, gdzie ogarnęło nas szaleństwo w wodzie i na zjeżdżalniach. Prosto z Aquaparku udaliśmy się na pobliską plażę, gdzie relaksowaliśmy się na słońcu. Szukaliśmy wytrwale muszelek, budowaliśmy zamki z piasku i poczuliśmy już smak wakacji.
Po obiedzie pojechaliśmy na Starówkę do Gdańska, gdzie podziwialiśmy najpiękniejsze zabytki miasta. Zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczkę zdecydowanie można uznać za super udaną
dopisała pogoda i humor.

Festyn Rodzinny w Toruniu

W dniu 30 maja 2015 roku miał miejsce wyjazd 49 uczniów naszej szkoły  do Torunia. Celem tego wyjazdu było wzięcie udziału w Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Caritas diecezji toruńskiej. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach o tematyce ekologicznej oraz grach i zabawach zorganizowanych z tej okazji. Ponadto każdy uczestnik festynu otrzymał darmową paczkę z słodyczami. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy również Mc Donalds w Brodnicy, gdzie na uczniów czekały również niespodzianki z okazji Dnia Dziecka (balony, korony, zdjęcia polaroid).  Opiekę nad uczniami sprawowały p. Beata Dembowska, Anna Nadwodna, Anna Grocka i Anna Kamińska Oryl.


Dzień Języków Obcych
Jak co roku w maju obchodzimy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Tym razem uczniowie klas IV- VI SP oraz I- III G  na zajęciach języków obcych przygotowali plakaty na temat krajów Unii Europejskiej.
Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem, a z wykonanych prac powstał „pociąg Unii Europejskiej”, który stał się ozdobą szkolnych korytarzy , a dla uczniów źródłem cennych informacji i ciekawostek na temat krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Autorów  najlepszych prac nagrodzono na szkolnym apelu.
Nad całością czuwały nauczycielki języków obcych pani Anna Grocka i Anna Kamińska
Oryl.
Ponadto z okazji Dnia Języków Obcych w klasach I
III SP przeprowadzono konkurs na Mistrza Języka Angielskiego. Nagrody otrzymali :
Klasa 1a- Klaudia Kocięda, Maria Pieckowska, Karolina Kołodziejska,
Klasa 1b
Amelia Rafalska,
Klasa 2
Agata Kraśnik, Amelia Kowalska, Szymon Wiśniewski,
Klasa 3
Maria Krysiak, Jakub Szklarski.

W ramach „Tygodnia dla Ziemi”, który odbywał się w naszej szkole w dniach 27-30 kwietnia 2015 r. podjęliśmy działania w trzech obszarach: 1.Bieg dla Ziemi, 2. Przyroda bez zużytych baterii, 3. Na tropie odnawialnych źródeł energii.
Pierwszym działaniem jakie podjęli uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panem Januszem Stańczykiem był Bieg dla Ziemi. Organizując bieg wśród otaczającej nas przyrody pragnęliśmy w ten sposób zwrócić   uwagę   wszystkich na piękno otaczającego nas środowiska, konieczność dbania o jego czystość, a także zachęcić wszystkich do aktywnego spędzania w nim wolnego czasu. W biegu uczestniczyło 58 uczniów szkoły podstawowej. Drugi obszar w jakim działaliśmy to Przyroda bez zużytych baterii. Uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem pani Anny Nadwodnej 30  kwietnia przygotowali dla rodziców i uczniów prezentację multimedialną pod hasłem „Przyroda bez zużytych baterii”. Uczniowie klasy VI i V uczestniczyli w zajęciach dotyczących baterii jako niebezpiecznego odpadu, podczas których dowiedzieli się m.in. o właściwym postępowaniu z zużytymi bateriami. Podsumowaniem zajęć były plakaty zachęcające uczniów całej szkoły do zbiórki baterii i wrzucaniu ich do właściwych pojemników. Natomiast uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Kamili Leoniak wykonali gry dydaktyczne dotyczące zalet wynikających ze zbiórki zużytych baterii. Realizując trzeci obszar -  Na tropie odnawialnych źródeł energii, uczniowie wraz z panią Ewą Wiśniewską wykonali gazetkę szkolną o odnawialnych źródłach energii, która znajdowała się na szkolnym holu, natomiast uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem pani Kamili Leoniak uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących odnawialnych źródeł energii, podczas których zaprezentował swoją prezentację Hubert Szczepanik, pt. „Wiatraki są wśród nas”. Następnie uczniowie klas I-II gimnazjum brali udział w konkursie ”Odnawialne źródła energii”. Dwoje uczniów Nikola Witkowska i Angelika Kamińska zajęły wspólnie I miejsce, a Wiktor Balicki i Weronika Bogacka II miejsce. Kolejnym krokiem jaki podjęli uczniowie klasy II gimnazjum wraz z nauczycielem geografii była inwentaryzacja elektrowni wiatrowych w Gminie Działdowo. W naszej gminie udało się nam dokonać inwentaryzacji dwóch elektrowni wiatrowych w miejscowościach: Wysoka i Kisiny, które zostały naniesione przez nas na mapę. W ramach działań w tym obszarze uczennice II klasy gimnazjum przeprowadziły wywiad z właścicielami działki, którą dzierżawią pod elektrownię wiatrową w Wysokiej. Wszystkie działania pozwoliły na miłe spędzenie czasu przy jednoczesnym podniesieniu świadomości ekologicznej uczestników.

Dziękuje wszystkim za uczestnictwo w akcji J
Koordynator: Kamila Leoniak

Wiosenny Turniej Języka Angielskiego
21 kwietnia 2015 roku odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego Spring English Tournament zorganizowany przez Szkołę Języków Obcych British House w Działdowie oraz Szkołę Podstawową nr 3 w Działdowie.
 Naszą szkołę godnie reprezentował zespół w składzie: Balicka Julia, Szczypińska Julia, Kolczyński Adam, Świderski Sebastian oraz Zieliński Sebastian (uczniowie kl. VI) pod opieką pani Anny Kamińskiej- Oryl.
 Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością języka angielskiego, a wśród licznych konkurencji znalazły się: kalambury, quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii, prezentacja piosenki, gra planszowa i licytacja.
Nasi uczniowie zdobyli II miejsce w konkursie.

Gratulacje
Tak trzymać!


17 kwietnia w naszej szkole przeprowadzono akcję "Żonkile"
Już po raz trzeci 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Władze Rzeczpospolitej uznały tę datę jako Dzień Pamięci poświęconej wszystkim ofiarom Holokaustu. Jest to również data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów
często były to właśnie żonkile.
Do akcji „Żonkile” przyłączyło się również nasze gimnazjum. Uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę, brali udział w lekcji „Dymy nad gettem
Polacy wobec walki Żydów w Getcie Warszawskim” oraz obejrzeli prezentację multimedialną „Żonkile”. Młodzież została przygotowana do bycia wolontariuszem i wspólnie wykonała papierowe żonkile. Zaproszeni do uczczenia tej ważnej rocznicy i obdarowani symbolicznymi żonkilami zostali rodzice, pracownicy szkoły i Urzędu Gminy w Działdowie.
Pamiętajmy o bohaterach z 1943 roku, którzy stanęli do walki o ludzką godność, którzy są częścią naszej wspólnej historii, a których bohaterstwo jest z biegiem lat zapominane. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyłączenie się do akcji.

Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji
Narodowej.


Rekolekcje Wielkopostne 2015
W dniach 23-25.03.2015 r. już dwudziesty czwarty raz odbywały się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ks. Dominik Domin
wikary z parafii św. Wojciecha w Działdowie. Głównym tematem tegorocznych rekolekcji były rozważania na temat świętego znaku Krzyża, jego symboliki oraz znaczenia w życiu chrześcijanina. W trakcie rekolekcji zorganizowane były konkursy, projekcje filmów o tematyce religijnej, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz plakaty. W tym roku po raz drugi odbył się również Konkurs Wiedzy Religijnej, którego zwycięzcą został uczeń kl. II g Tomasz Sieczczyński. W ostatni dzień rekolekcji uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz sprawowana była również Eucharystia, w której uczniowie aktywnie uczestniczyli - przygotowując czytania, śpiew psalmu modlitwę wiernych i śpiew pieśni. Nad przebiegiem rekolekcji czuwała pani Beata Dembowska, zaś oprawę muzyczną zapewniła pani Grażyna Niemiro wraz ze swoim chórem.

WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

Jak wszystkim wiadomo, 14 lutego obchodzone jest Święto Zakochanych. Co roku w naszej szkole staramy się umilić wszystkim ten jakże piękny dzień. Tak było też w tym roku. Uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem pani Kamili Leoniak przygotowali inscenizacje pod tytułem „Randka w ciemno”. Cała zabawa polegała na tym, iż chłopcy byli przebrani za dziewczęta, a dziewczęta za chłopców.
Zgodnie ze szkolnym obyczajem działała także "poczta walentynkowa".Jasełka - 2014
"Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;
Że, jako mówi wam wszystkim
Dawne, prastare orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w waszym domu zasiędzie."

Jan Kasprowicz
Boże Narodzenie jest najbardziej oczekiwanym i niezwykle ważnym czasem w polskiej tradycji. To wówczas gasną wszelkie spory i nieporozumienia, a nowonarodzony Jezus jednoczy wszystkie serca. Tuż przed świętami, 19 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyła się inscenizacja bożonarodzeniowa dla społeczności szkolnej zatytułowana: „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”. Inscenizacja ta została przygotowana przez uczniów kl. I gimnazjum pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej. Społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie tradycje i zwyczaje związane z tymi rodzinnymi świętami. Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas spotkań i refleksji, podziękowań, dzielenia się opłatkiem i składania życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi tradycjami. Uczniowie naszej szkoły poznali między innymi symbolikę 12 potraw, sianka pod obrusem oraz dzielenia się opłatkiem. Całość przeplatana była pięknymi kolędami w wykonaniu wokalnym i instrumentalnym. Nad oprawą muzyczną czuwał uczeń. kl. I gimnazjum Kamil Wiśniewski i uczennica kl. III gimnazjum Patrycja Popowicz. Podczas uroczystości panowała miła i rodzinna atmosfera.


Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Uzdowie otrzymały Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”
9 grudnia 2014 r. w siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie”. Krajowy Certyfikat jest wyróżnieniem za wieloletnią i systematyczną pracę szkół na rzecz promowania zdrowia wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
Na uroczystości obecni byli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, prof. Barbara Woynarowska, Krajowy Koordynator Szkół Promujących Zdrowie Katarzyna Stępniak, Krajowy Zespół ds. Promocji Zdrowia, Wojewódzcy Koordynatorzy Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz wyróżnieni Dyrektorzy i Koordynatorzy Szkolni ds. Promocji Zdrowia.
To najwyższe rangą wyróżnienie otrzymało 38 szkół z całej Polski, w tym dwie z naszej gminy: Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Uzdowie. Certyfikat dla Zespołu Szkół w Księżym Dworze odbierały Panie: dyrektor szkoły Urszula Cieślińska i szkolny koordynator ds. Promocji Zdrowia Danuta Gerlej, a ze Szkoły Podstawowej w Uzdowie dyrektor szkoły Jacek Szczepaniak i szkolny koordynator ds. Promocji Zdrowia Marianna Ziemska. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Fasolki”.

PRAWA DZIECKA
W związku z przypadającą 25. rocznicą podpisania Konwencji o Prawach Dziecka, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dzień 20 listopada ustanowił
Dniem Praw Dziecka
Chcąc włączyć się w obchody uroczystości, w naszej szkole odbył się apel. Młodzież gimnazjalna wprowadziła wszystkich zebranych na szkolnym korytarzu w historię powstania konwencji.
W dalszej części obchodów, z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyła się prezentacja prac plastycznych i scenek przedstawiających prawa dziecka  przygotowanych przez poszczególne klasy. Uczniowie w ciekawy i oryginalny sposób poznawali swoje prawa, wykazując się zdolnościami artystycznymi i organizacyjnymi, wszyscy aktywnie włączyli się do pracy. Mamy nadzieję, że ten dzień zapisze się w szkolnym kalendarzu uroczystości.
Ewa Wiśniewska


W naszej bibliotece...
13 listopada 2014 r.  odbyły się zajęcia prowadzone przez Panią Danutę Szeluga – pracownika Powiatowej Pedagogicznej Biblioteki w Działdowie. Odbiorcami zajęć byli uczniowie kl. I-III i oddziału przedszkolnego.  Celem spotkania było przybliżenie uczniom postaci Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II.
W trakcie zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, oglądały film pt. „Felicjanek 10”, a także układały puzzle z ilustracjami z filmu. Na koniec spotkania każda grupa losowała pytania, na które uczniowie chętnie odpowiadali.
Nad całością czuwała Pani Ewa Wiśniewska – bibliotekarz szkolny.


Październik – miesiącem działalności bibliotek szkolnych
20 października uczniowie klas pierwszych oraz Oddziału Przedszkolnego w Księżym Dworze uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez pracowników Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Działdowie, przy współpracy z naszą Biblioteką Szkolną. Prezentację poprowadziła pani Danuta Szeluga. Podczas zajęć odbyła się projekcja filmu "Świat Małej Księżniczki", dzieci z zainteresowaniem oglądały bajkę, a na zakończenie otrzymały kolorowanki. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę ilustracji do książek dziecięcych wydawnictwa LITERATURA.


V Marsz Życia i Nadziei

Dnia 20 października 2014 r. w ramach Październikowych Dni Walki z Rakiem Piersi, uczniowie naszej szkoły  brali udział  w V MARSZU ŻYCIA I NADZIEI.
Obchody tego dnia rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie , a następnie ulicami Działdowa udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury w Działdowie.  
W marszu brali udział : Dominika Pokropska, Patrycja Pokropska, Iga Wiśniewska, Natalia Urbanowska oraz opiekun Ewa Wiśniewska.


Dzień Papieski 2014 „Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie"

W naszej szkole 17 października 2014 roku przeżywaliśmy XIV Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie! Uczniowie kl. I gimnazjum pod opieką pani Beaty Dembowskiej przygotowali uroczysty apel z tej okazji. Prezentacja multimedialna uczestnikom apelu przypomniała życiorys Ojca Świętego i zapoznała się z Jego nauczaniem o świętości. Ponadto przygotowano również montaż słowno-muzyczny pt.: „Blask świętość”, w którym można było m.in. usłyszeć piękne wiersze o papieżu Polaku. Nie zabrakło oczywiście „Barki” w wykonaniu Kamila Wiśniewskiego i chórku z kl. I gimnazjum. Całemu apelowi towarzyszył podniosły i uroczysty nastrój.
Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II było znakomitym motywem do ponownego postawienia pytania o świętość, zarówno w życiu jednostek, jak i całych społeczności. Papież Jan Paweł II zafascynował ludzi na całym świecie swoją niezwykłą osobowością. Emanowała od Niego od świętość i bliskość samego Boga.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2014 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni emeryci. Na początek głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Cieślińska, która Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za trud włożony w wychowanie młodych ludzi, przytaczając cytat "Nauczyciel to nie ten, który wtłacza -a wyzwala, nie ciągnie - a wznosi, nie ugniata - a kształtuje, nie dyktuje - a uczy, nie żąda - a zapytuje". Nagrodę dyrektora za  szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymali - pani Danuta Gerlej, pani Ewa Wiśniewska, pani Kamila Leoniak, natomiast za wzorową pracę w zakresie administracyjno-gospodarczym - pani Maria Szczepańska, pani Justyna Jankowska, pan Stefan Dopierała.
Następnie uczniowie klasy IV szkoły podstawowej i III gimnazjum pod kierownictwem
p. Anny Kamińskiej - Oryl i p. Izabeli Ciesielskiej przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły oraz ciekawy pokaz mody nauczycielskiej. Całej inscenizacji towarzyszyły piosenki wykonane przez chór szkolny pod batutą p. Grażyny Niemiro.
Życzenia w imieniu rodziców i uczniów złożyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Małgorzata Wiśniewska.
Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli kwiaty. Uwieńczeniem spotkania było zaśpiewanie przez chór piosenki z życzeniami dla nauczycieli.


Pasowanie uczniów klas I na czytelnika
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
Dnia 2 października 2014 r. w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Starsi uczniowie poprzez inscenizację i przeistoczenie się w postacie bajkowe wprowadzili uczniów w świat baśni.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Słowami: „My, uczniowie pierwszej klasy,  Tobie Książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, Krzywdy zrobić ci nie damy! Przyrzekamy!!” zobowiązali się do szanowania książek.
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Podczas uroczystości pasowania na czytelnika Rodzice uczniów klas I otrzymali list
o następującej treści:
Drodzy Rodzice Uczniów Klas Pierwszych
Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to dużą frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania "kto więcej" i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych umiejętności. Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem. Prosimy stopniowo wciągać dziecko do czytania. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, rozdziałów. Później może to być cała linijka lub zdanie, aż dojdą Państwo do całej strony. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie chętniej i lepiej czytało.
Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu.   
List podpisali Dyrektor szkoły i bibliotekarz.
Ewa Wiśniewska

Uczeń – jak to pięknie brzmi !

2 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyła się długo oczekiwana uroczystość ślubowania klas pierwszych. Uśmiechnięte twarze głównych bohaterów ubranych w stroje galowe wywoływały radość wszystkich zebranych, a sala gimnastyczna tego dnia wypełniona była po brzegi. Kolorowe birety na głowach pierwszoklasistów wyglądających niczym studenci prestiżowej uczelni dodały rangi wydarzeniu.
Jeszcze wczoraj pluszowy miś żegnał ich w przedszkolu, a już dziś starali się udowodnić Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom, że zasługują, by pasować ich na uczniów szkoły.
Wszyscy mogli obserwować, jak 42-osobowa grupa śmiało i ciekawie recytuje oraz jak radośnie i głośno śpiewa. I tylko sami zainteresowani czuli, jak mocno biją ich serca, jak bardzo są przejęci, by podołać wszystkim zadaniom.
Ale udało się - Dyrektor Szkoły Urszula Cieślińska z uśmiechem na twarzy i bez żadnych wątpliwości zgodziła się, by przyjąć wszystkich do szkolnej rodziny.
Ślubując, pierwszaki zobowiązały się do systematycznej pracy, szanowania nauczycieli i kolegów, dbania o rośliny, zwierzęta, a także dostarczania radości swoim rodzicom, nauczycielom oraz ojczyźnie. Najważniejszym, długo oczekiwanym punktem uroczystości było jednak pasowanie. Kiedy każdy już usłyszał - „pasuję Cię na ucznia” i został dotknięty „magicznym ołówkiem” – odetchnęło z ulgą serce pierwszaka.
Najmłodszym nie zabrakło słów wsparcia od starszych kolegów i koleżanek. O pomocy i dobrych radach zapewniali uczniowie klasy III i VI. W trakcie swojego święta dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami i upominkami od Małego Samorządu Uczniowskiego. Po skończonej akademii mali bohaterowie wraz z rodzinami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców i wychowawców - klasy I A - panią Marię Stańczyk i klasy I B panią Halinę Plebaniak.
Teraz, każdego dnia w szkole, będzie drżał już tylko ołówek w czasie nauki pisania nowych liter
.


Certyfikat Zielona Flaga

W dniu 16 września miało miejsce posiedzenie członków Kapituły Programu Szkół dla Ekorozwoju, która zatwierdziła ocenę aplikacji o certyfikaty Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, nadesłanych przez szkołyi przedszkola za rok szkolny 2013/2014. Wręczenie certyfikatów potwierdzających najwyższą jakość działań ekologicznych, odbyło się w poniedziałek 29 wrześniaw Krakowie, w Nowohuckim Centrum Kultury podczas dorocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju. Koordynator programu w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze pani Kamila Leoniak miała okazję już trzeci rok z rzędu odbierać to prestiżowe wyróżnienie. W związku z tym nasza placówka została uhonorowana certyfikatem przyznawanym na okres 3 lat. W całej Polsce było tylko 35 placówek z takim dorobkiem.


 
 
 

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

W piątek 27 czerwca 2014 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Na uroczystość przybyli rodzice absolwentów, przedstawiciele władz samorządowych. Te niezapomniane chwile uświetniło przemówienie Dyrektor Zespołu Szkół pani Urszuli Cieślińskiej. Absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. Za bardzo dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia sportowe uczniowie otrzymali stypendium Wójta Gminy Działdowo (Szczypińska Julia - kl. V, Zielkowska Klaudia - kl. VI, Szczepanik Hubert - kl. VI, Kopyciński Hubert - kl. III gim.). Następnie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla pozostałych uczniów (klas I i II). Również w tym przypadku najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Na koniec uroczystości młodzież pożegnała się ze szkołą wzruszającymi przemówieniami i wesołą muzyczną częścią artystyczną, podczas której uczniowie naśladowali nauczycieli i prowadzone przez nich lekcję.


Dzień Dziecka Dniem Sportu w naszej szkole

Wiele atrakcji czekało na uczniów naszej szkoły 30 maja 2014 r. Z okazji Dnia Dziecka i Sportu Szkolnego odbył się turniej sportowy. Imprezę rozpoczęła Dyrektor szkoły Pani Urszula Cieślińska, witając zebranych i składając życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta.
W trakcie turnieju uczniowie poszczególnych klas rywalizowali ze sobą w zmaganiach sportowych: biegach, skoku w dal, rzutach do celu, rozgrywkach w piłkę koszykową i piłkę ręczną. Każda konkurencja ekscytowała zarówno zawodników jak i kibiców. Była głośno dopingowana. Najwięcej emocji towarzyszyło  rozgrywkom w halową piłkę nożną.
W przerwie między kolejnymi konkurencjami na głodnych i spragnionych czekały kiełbaski z grilla, oranżada i pyszne domowe ciasto. Wszystkie te smakołyki przygotowali rodzice z trójek klasowych.
Pomimo tego, że pogoda nie była w tym dniu zbyt łaskawa, wszyscy bawili się świetnie, a co najważniejsze bezpiecznie i w duchu walki fair play. Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego był miłą odmianą od szkolnej rutyny, ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz doskonałą formą promowania zdrowego stylu życia wśród uczniów naszej szkoły.
Na koniec imprezy zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali atrakcyjne, sportowe nagrody. Fundatorem nagród był Urząd Gminy w Działdowie i Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.


Dzień Matki

Dnia 27.05.2014 r. z okazji Dnia Matki uczniowie naszej szkoły z klas 0-III wraz z wychowawcami zaprosili wszystkie mamy. Dzieci w tym szczególnym dniu przedstawiły przygotowane montaże słowno-muzyczne, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich otrzymują. Zaprosiły na wspólny, słodki poczęstunek. Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą i odświętną atmosferę.


Święto Konstytucji 3 maja

W Zespole Szkol im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze dnia 05.05.2014 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas akademii przygotowanej przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Pani mgr Iwony Rogozińskiej uczniowie zostali zapoznani z tłem historycznym epoki stanisławowskiej, wydarzeniami politycznymi okresu XVIII wieku. Gimnazjaliści przedstawili również prezentację multimedialną ukazująca reformy Sejmu Wielkiego. W przedstawieniu udział wzięły uczennice klasy II gimnazjum: Natalia Urbanowska i Klaudia Trzuskowska.


Rekolekcje Wielkopostne   2014

W dniach 07-09.04.2014 r.  już kolejny raz odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne.  Poprowadził je ks. Marek Samorek – proboszcz z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Turzy Wielkiej. Głównym tematem rekolekcji było odwieczne zmaganie się dobra ze złem. Każdego dnia odbywały się różnego rodzaju zajęcia np.: konkursy, projekcje filmów o tematyce religijnej, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz plakaty. W tym roku odbył się również Turniej Wiedzy Religijnej, którego zwycięzcą został uczeń kl. I g Tomasz Sieczczyński.  W ostatni dzień rekolekcji uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Sprawowana była również Eucharystia, uczniowie aktywnie uczestniczyli w niej poprzez czytanie czytań, śpiew psalmów, modlitwę wiernych, śpiew. Nad przebiegiem rekolekcji czuwała pani Beata Dembowska. Oprawę muzyczną zapewniła pani Grażyna Niemiro i uczennica kl. III g Agnieszka Lewandowska. Spotkania rekolekcyjne i Msza święta po raz pierwszy odbywały się na nowej sali gimnastycznej.


Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, to jedno z najsympatyczniejszych dni w kalendarzu. Z tej okazji 21.01.2014 r. dzieci z "zerówki" i uczniowie z klas I-III przygotowali przedstawienie, które zostało zaprezentowane przed licznie zgromadzoną publicznością. Poprzez wiersze, piosenki i taniec dzieci chciały wyrazić swoją miłość i wdzięczność kochanym babciom i dziadkom. Za przygotowanie programu odpowiadały panie: Jolanta Kowalewska (kl. "0"), Danuta Gerlej (kl I), Wiesława Kaszubska (kl. II), Halina Plebaniak (kl. III). Ponieważ nasza uroczystość odbyła się w przeddzień "Choinki Szkolnej" tłem naszego przedstawienia była dekoracja "Choinkowa". Podziękowania należą się rodzicom naszych uczniów, którzy przygotowali poczęstunek.

Choinka szkolna

23.01.2014 roku zgodnie z tradycją w Zespole Szkół w Księżym Dworze uczniowie  wraz z opiekunami zorganizowali Choinkę Szkolną.
O godzinie 16.00, kiedy pięknie udekorowana sala zapełniła się zaproszonymi gośćmi, pani Dyrektor, Urszula Cieślińska serdecznie wszystkich przywitała i zaprosiła do wspólnej zabawy.
Pierwszą częścią Choinki były oczywiście występy uczniowskie, które rozpoczęła klasa „0” przygotowana przez panią Jolantę Kowalewską. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze, zaśpiewały piosenkę, ale publiczności najbardziej podobały się dwa tańce - poleczka i „Kaczuchy”, które maluchy wykonały z dużym wdziękiem.
Uczniowie klasy III szkoły podstawowej pod opieką pani Haliny Plebaniak zaprezentowały jasełka. Oprócz talentów aktorskich mogliśmy podziwiać stylowe stroje i starannie wykonane dekoracje. Historia narodzin Jezusa w Betlejem przedstawiona przez dzieci za każdym razem jest świeża i nigdy się nie znudzi.
Uczniowie klas IV, V, VI i I gimnazjum połączyli siły, aby przedstawić spektakl teatralny w dwóch aktach pt.„Wigilijne metamorfozy. Przez 20 minut publiczność na zmianę śmiała się i wzruszała, przedstawienie to bowiem zawierało zarówno momenty humorystyczne, jak i swoiste przesłanie dotyczące roli rodziny w życiu człowieka, które pobudzało do refleksji.
Nie zabrakło muzyki na poważnie i na wesoło - wokaliści wykonali piosenki oddające piękno świąt Bożego Narodzenia(Agnieszka Lewandowska i Dominika Pokropska), a chór i zespół wokalny z gimnazjum piosenki , które rozgrzały atmosferę i były doskonałym wstępem do zabawy.
Popis kreatywności uczniowskiej osiągnął apogeum podczas Mini-Listy Przebojów. Wykonania wszystkich artystów były wspaniałe, a występ zespołu „Afromental” czy popisy „wokalne” Huberta Szczepanika wraz z trojgiem towarzyszy rozbawiły wszystkich do łez.
Ostatnim gwoździem programu był oczywiście Mikołaj, przywitany gromkimi oklaskami oraz piosenką  „Jingle bells”. Po rozdaniu prezentów rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził zawodowy didżej, a goście i nauczyciele udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców uczniów.
Wszyscy świetnie się bawili!


Jasełka - 2013 „Święta noc”

Dnia 20 grudnia 2013 r. wychowankowie naszej szkoły odegrali jasełka bożonarodzeniowe - pt. „Święta noc”. Inscenizacja przygotowana została przez uczniów kl. III i IV szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej.
Postać Maryi odegrała Karolina Szczypińska z klasy III, zaś św. Józefem był Łukasz Sieczczyński z kl.IV. Inscenizacja opowiadała o poszukiwaniach miejsca godnego narodzenia Mesjasza i o postawach ludzkich wobec tego wydarzenia. Odwieczne Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród ludzi, aby dać świadectwo prawdzie. Uczniowie, którzy wcielili się w postacie pasterzy, Trzech Króli i dzieci przynieśli Nowonarodzonemu Jezusowi oprócz tradycyjnych darów również dary duchowe. Złożyli Dzieciątku przyrzeczenia dobrego postępowania w życiu codziennym w domu i szkole. Inscenizacja ta wprowadziła nas w klimat zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego i otworzyła nasze serca również na potrzeby drugiego człowieka.
Całość przeplatana była pięknymi kolędami w wykonaniu wokalnym i instrumentalnym solistów oraz chóru szkolnego. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Grażyna Niemiro.


„GÓRA GROSZA”
Od 25 listopada do 6 grudnia uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Anna Nadwodnej, p. Ewy Wiśniewskiej przystąpili do akcji „Góra Grosza”. Organizatorem akcji było Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Cel akcji to  m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych.
     Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli  się w akcję pomocy dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Wspólnie zebraliśmy 201 zł. Pieniądze te utworzyły prawdziwą górę grosza, którą skrupulatnie policzyły koleżanki z naszej szkoły.
Na szczególne podziękowanie zasłużyły uczennice kl. Ig Klaudia Nowakowska
i Dagmara Dawid, które z wielkim zaangażowaniem włączyły się w akcję Góra Grosza.
Największą Górę Grosza, bo aż 111 zł zebrała klas III Szkoły Podstawowej, która otrzymała podziękowanie.
A. Nadwodna,   E. WiśniewskaANDRZEJKI
Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja,
w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu popołudnie 28 listopada.
Wraz z wychowawcami uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
i gimnazjum dzięki wróżbom przepowiadali sobie przyszłość. Było miło
i sympatycznie przy wspólnym „andrzejkowym stole”.
Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykła. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa, przez cały czas uczniowie naszej szkoły bawili się w rytm skocznej muzyki.
Ewa Wiśniewska


POMOC DLA FILIPIN
8 listopada Tajfun Haiyan (lokalnie nazywany Yolanda) uderzył w Filipiny. Według najnowszych danych w wyniku kataklizmu ucierpiało blisko 2 mln rodzin, czyli ponad
9,5 mln osób w 41 prowincjach. Spośród poszkodowanych ponad 615 tys. osób trafiło do 1444 specjalnie utworzonych centrów ewakuacyjnych, a kolejne 182 tys. znalazło schronienie
u rodziny i bliskich. Liczba domów, które uległy zniszczeniu jest zatrważająca – szacuje się, że będą to setki tysięcy domostw, a oficjalne dane na dziś mówią o 41 175 zniszczonych domach, w  tym 21 230 kompletnie zrujnowanych.
Dnia 28 listopada 2013 r.  Samorząd Uczniowski zorganizował akcję  „POMOC DLA FILIPIN”. Zebraliśmy 228,70 zł.  Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji i pomoc najbardziej potrzebującym.
Na szczególne podziękowanie zasłużyli uczniowie szkoły podstawowej.
Gospodarzom  klas I-VI Pani Dyrektor Urszula Cieślińska wręczyła podziękowania za duże zaangażowanie się w akcję i zebranie największej kwoty pieniężnej.
Po komisyjnym przeliczeniu, pieniądze zostały wpłaco
ne na konto PCK. Dowód wpłaty znajduje się w sekretariacie szkoły.
                                                                           E. Wiśniewska, A. Nadwodna


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Zespole Szkół w Księżym Dworze
Dzień ten przypada  21 listopada,  to niezwykle ciepłe święto zagościło
w kalendarzu Zespołu Szkół im. J. Korczaka  w Księżym Dworze.
W naszej szkole tradycją stała się  „Skrzynka życzliwości”, więc w tygodniu
od 18-21 listopada uczniowie pisali miłe listy do wybranych osób (kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły) i wrzucali je do „skrzynki życzliwości”. Liściki były roznoszone po klasach przez „Listonoszy Życzliwości” i sprawiały wiele uśmiechu i radości dzieciom oraz nauczycielom.
Do akcji „Tygodnia Życzliwości” z wielkim zaangażowaniem włączyły się uczennice kl. I gimnazjum: Dagmara Dawid, Aleksandra Grzebska, Magdalena Kołodziejska i Nikola Witkowska. Nad całością czuwał pedagog szkolny
Pani Ewa Wiśniewska.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które można obchodzić nie robiąc nic szczególnego - wystarczy jeden uśmiech i kilka miłych słów. Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień - World Hello Day narodził się jesienią 1973 r. w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W następnych latach jego popularność rosła i obecnie można powiedzieć, że jest obchodzone na całym świecie.
        Ewa Wiśniewska


DYSKOTEKA HALLOWEENOWA
W naszej szkole 08 listopada 2013r. odbyła się dyskoteka halloweenowa. Inicjatorem imprezy dla uczniów szkoły podstawowej
i gimnazjum  był Samorząd Uczniowski. Na wcześniej zapowiedziany konkurs na „najciekawszy strój halloweenowy” uczniowie przybyli
w ciekawych  strojach. Zabawa rozpoczęła o godzinie 17.00,
a zakończyła o 20.00.  Wszyscy bawili się dobrze i miło
wspominają tamtejszy wieczór.
I miejsce w konkursie na  „Najciekawsze przebranie halloweenowe”
wygrały Julia Ślizga i Amelia Jabłońska.
Wyróżnienie otrzymali, od lewej:  Hubert Szczepanik, Klaudia Nowakowska,
Julia Rębecka, Klaudia Zielkowska i Julia Balicka .
Uczniowie niecierpliwie czekają na kolejne dyskoteki.

Ewa Wiśniewska


Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej już za nami!
25 października 2013 roku, w piątek o godzinie 12.00 w holu przed wejściem do sali gimnastycznej pani dyrektor Zespołu Szkół, Urszula Cieślińska przywitała przybyłych gości. Uroczyście dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, a proboszcz kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie poświęcił nowy obiekt, życząc młodzieży, aby służył im jak najlepiej.
Po wejściu pocztu sztandarowego goście zasiedli na widowni - rozpoczęła się część oficjalna. Pani dyrektor przywitała imiennie wszystkich zebranych, następnie głos zabrali dostojni goście - padło wiele ciepłych słów podziękowań dla wójta gminy Działdowo, dzięki któremu tak trudna inwestycja się powiodła. Składano życzenia owocnego użytkowania nowego obiektu sportowego i na ręce pani dyrektor złożono prezenty w postaci sprzętu sportowego (np. piłek siatkowych, tenisowych i innych). Nad całością czuwał
pan Janusz Stańczyk, który wcielił się w rolę konferansjera. Chór Szafir w wersji „sportowej” odśpiewał hymn szkolny.
Po części oficjalnej nadeszła pora dla prezentacji artystycznych i pokazów sportowych. Uczniowie Zespołu Szkół przygotowali specjalnie na tę okazję przedstawienie teatralne pt. „Olimpiada

w Księżym Dworze”. Ponieważ okazja była radosna, to i sam scenariusz obfitował w zabawne dialogi i sytuacje. Publiczność doceniła wysiłki młodych artystów nagradzając ich oklaskami
i gromkimi wybuchami śmiechu. Kluczowym momentem części nieoficjalnej były pokazy młodych sportowców: piłkarzy, tenisistów
i tancerek. Do „boju” zaś zagrzewały ich piosenki w wykonaniu wokalistów zespołu gimnazjalnego Jaspis.
Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, sprzyjała nam nawet pogoda. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że „nowo otwarty obiekt stworzy klimat, gdzie zwycięstwo lub porażka sportowa nie będą najważniejszą sprawą, natomiast sprawą podstawową będzie jak najliczniejsze uczestnictwo w różnych formach zajęć sportowych, które stymulują rozwój społeczny i osobisty, stanowią źródło zabawy i sukcesów nas wszystkich”.


Dnia 18 października 2013r. uczniowie naszej szkoły  brali udział w IV MARSZU ŻYCIA I NADZIEII
oraz w konkursie w ramach programu „Zapobieganie chorobom nowotworowym”. Tematem konkursu było „Zdrowie kobiety – zapobieganie i walka z rakiem”.
Praca konkursowa Patryka Jaskulskiego została wyróżniona.
Z pomocą koleżanek wykonał plakat z następującym hasłem:
„KOBIETO
Nie bądź taka
WALCZ
i pozbądź się raka !”
W marszu brali udział : Klaudia Trzuskowska, Dominika Pokropska, Patrycja Pokropska, Michalina Demska oraz opiekunowie: Anna Kamińska –Oryl i Kamila Leoniak.

Ewa Wiśniewska


„XIII Dzień Papieski w murach naszej szkoły”.
Dnia 16 października 2013 roku już po raz trzynasty obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski pod hasłem: Jan Paweł II –Papież Dialogu. Błogosławiony Ojciec Święty był mistrzem dialogu. Potrafił rozmawiać z uczonymi, ludźmi prostymi, dziećmi, młodzieżą
i wyznawcami innych religii oraz z niewierzącymi. Uczniowie kl. VI szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Beaty Dembowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.:
„ Błogosławiony… znaczy szczęśliwy!”. W inscenizacji tej podkreślono niezwykłość pontyfikatu Jana Pawła II, który zmieniał świat na lepsze. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Grażyna Niemiro, która z chórem szkolnym przygotowała utwory o tematyce religijnej, nie zabrakło oczywiście „Barki”.


2 października w Zespole Szkół w Księżym Dworze obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy.
Dla uczniów kl. IV-VI i gimnazjum
pedagog szkolny Pani Ewa Wiśniewska przygotowała prezentację multimedialną na temat:
„Zjawisko przemocy i zachowań agresywnych”
Uczniowie z powagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o przemocy.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to dość młode święto, ponieważ zostało zatwierdzone dopiero w 2007 roku na posiedzeniu generalnym ONZ.
Data 2 października została wybrana ze względu na rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości oraz pioniera filozofii
i strategii działania bez przemocy.  Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody nowego Dnia, jest on okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Rezolucja potwierdza „powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy” oraz pragnienie „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy”.
W tym dniu, ale tak naprawdę i w każdym innym, przyświecać powinna nam jedna zasada – zasada unikania przemocy. Powinniśmy odrzucić użycie przemocy fizycznej w celu osiągnięcia jakichkolwiek sukcesów społecznych lub politycznych, jak również wszelkich korzyści majątkowych.
Także na co dzień, w rodzinie, powinno się unikać wszelkiej przemocy fizycznej i psychicznej.  Gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Właśnie pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia. Przemoc jest nie tylko wtedy gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, ani złamanych kości by byś ofiarą przemocy domowej. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a czasami nawet bardziej. Rodzina nie jest przedmiotem wyładowania niczyjej agresji. Masz prawo do życia z poczuciem bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy jest Twoim dniem, ale również każdy następny powinien być tak samo dla Ciebie radosny
i bezpieczny.


SPRAWOZDANIE Z OTRZĘSIN KLAS I
27 września 2013r. w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze miało miejsce przyjęcie w szeregi społeczności uczniowskiej uczniów klas I. Impreza ta, zwana popularnie „otrzęsinami” została przygotowana przez uczniów klasy III gimnazjum, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali szereg konkursów i niespodzianek dla pierwszoklasistów .
CELE IMPREZY
• pielęgnowanie szkolnej tradycji
• integracja uczniów klas I z pozostałymi uczniami gimnazjalnymi
i wprowadzanie ich w życie szkoły również poprzez zabawę
PRZEBIEG IMPREZY
Uczniowie klas I bardzo mocno zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Dołożyli wszelkich starań, aby w dniu „Otrzęsin” zaprezentować się jak najlepiej.
Na początku zostali oznaczeni wąsikami, co miało oznaczać „kotka”, przechodzili na kolanach pod stolikami, a potem próbowali wyśmienitej „mikstury”. Kolejnymi konkurencjami było: szukanie monety w mące poprzez wydmuchiwanie jej z naczynia, tanie z balonem oraz bieg
z jajkiem.
Otrzęsiny zakończyły się DYSKOTEKĄ
Opiekunami imprezy była Pani Kamila Leonia, Marzena Cedlerska, Anna Kamińska –Oryl.
Nad całością czuwały opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Pani Anna Nadwodna i Ewa Wiśniewska.


Podsumowanie konkursu czytelniczo-plastycznego pt. „Moje domowe spotkanie z Aleksandrem Fredro”
W dniach 08-13.09.2013 r. w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny w ramach akcji „Narodowe Czytanie 2013”.
Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów szkoły. Technika pracy dowolna. Prace uczniowie składali do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze do dnia 13 września 2013 r. Jury w składzie :
1. Urszula Cieślińska – dyrektor szkoły
2. Ewa Wiśniewska – bibliotekarz
3. Sebastian Krupiński - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
postanowiło nagrodzić uczniów w kategorii „klas IV-VI” w następujący sposób:
I miejsce - Klaudia Kamińska kl. VI
Wyróżnienie
Weronika Grabowska kl. VI
Sandra Maliszewska kl. VI
Dominik Grabowski kl. IV

Ze względu na duży udział klasy II i III szkoły podstawowej jury nagrodziło prace
w kategorii „klasa II” następujące osoby:
I miejsce - Maria Krysiak kl. II
II miejsce - Karolina Kieszkowska kl. II
III miejsce - Patrycja Ślizga kl. II

oraz w kategorii „klasa III” następujące osoby:
I miejsce - Radosław Kraśnik kl.II
II miejsce - Karol Gorlewski kl. II
III miejsce - Paulina Modzelewska kl. II
Uczniowie za I miejsca otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś za pozostałe miejsca
i wyróżnienia uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.
Organizator
Ewa Wiśniewska


W piątek, 6 września, w Zespole Szkół
im. J. Korczaka w Księżym Dworze odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Do wspólnej, głośnej lektury – w tym roku dzieł Aleksandra Fredry – zapraszał inicjator akcji, Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego
Słowami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Pani Grażyny Przasnyskiej: „Szkoła jest miejscem, w którym dzieci powinny poznawać swoje mocne strony, rozwijać pasje i uzdolnienia. (…) Rok szkolny 2013/2014 niech będzie w naszych szkołach szczególnym rokiem rozwoju dzieci i młodzieży oraz podnoszenia jakości kształcenia
z równoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa” Dyrektor Zespołu Szkół Urszula Cieślińska powitała uczniów, rodziców i nauczycieli.


Festyn Caritas w Toruniu
Miłość to znaczy popatrzeć na siebie,
Tak jak się patrzy na obce nam rzeczy,
Bo jesteś tylko jedną z rzeczy wielu.
A kto tak patrzy, choć sam o tym nie wie,
Ze zmartwień różnych swoje serce leczy,
Ptak mu i drzewo mówią: przyjacielu.

Wtedy i siebie, i rzeczy chce użyć,
Żeby stanęły w wypełnienia łunie.
To nic, że czasem nie wie czemu służyć:
Nie ten najlepiej służy, kto rozumie.

                       (Czesław Miłosz, „Miłość")
             Caritas znaczy – Miłość. Mogliśmy się o tym przekonać, biorąc udział w Festynie Rodzinnym  Caritas w Toruniu „Bądźmy razem”, zorganizowanym dnia 8 czerwca 2013r. z okazji Dnia Dziecka na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.
               Droga w Toruniu była dobrze oznakowana; bez trudu trafiliśmy na miejsce. Organizatorzy  zaplanowali każdy krok. Na miejscu odebraliśmy identyfikatory, żółte czapki i zostaliśmy ustawieni w kształcie serca, które zostało z góry, z mechanicznych „żurawi” sfotografowane. Było to „Serce  dla Mamy”. O czym informował głos z głośnika.  Byliśmy uczestnikami  w żółtych czapeczkach i  zajęliśmy miejsce w sercu zewnętrznym, okalającym czerwoną figurą serca. Na stronie internetowej Google Grafika można to serce zobaczyć.
               Następnie przemaszerowaliśmy na teren lotniska. Na dzieci czekała tam masa atrakcji. Wymienię choć kilka z nich. Na scenie trwał koncert, wręczanie nagród za prace dostarczone na organizowane z tej okazji konkursy (Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała we współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym „Tilia” konkurs ekologiczny „Razem z naturą”). Rozlegał się też głos ze stoiska toruńskiego Radia Plus.
W jednym rzędzie ustawiono dmuchane zjeżdżalnie w postaci zamków, fortyfikacji dla dzieci. Dla najmłodszych nadmuchiwano balony i skręcano je w kształty różnych zwierząt. Wykonywano ozdobne malunki na twarzach. Puszczano w świat wielkie dmuchane bańki.
Ozdobą placu i znakiem umownym miejsca naszej zbiórki były dwie wielkie dmuchane Biedronki (maskotki głównego sponsora). Stały też tiry z logo Biedronki.
Atrakcji była nieprzebrana ilość. Można się było wspinać po ścianie, kręcić na karuzelach, robić salta w powietrzu po odbiciu się od trampoliny w zapewniającej bezpieczeństwo uprzęży. Można się było poczuć niczym chomik zamknięty w wielkiej przezroczystej kuli turlanej po trawie albo w kulach umieszczonych w basenie z wodą. Nie zabrakło atrakcji dla amatorów mechanizacji. Nad nami krążyły samoloty, helikopter, wykonując powietrzne akrobacje. Zainteresowani  strażą pożarną mogli usiąść za kierownicami wozów strażackich, policyjnych, pooglądać i podotykać motory, a także zabytkowe pojazdy mechaniczne z ubiegłego stulecia.  Własną sprawność fizyczną sprawdzano, walcząc w ringu w oryginalnych rękawicach sportowych, kaskach ochronnych, a nawet w osłaniających zęby wkładkach. Zręcznością popisywali się użytkownicy hula – hop, rzucający dyskiem na oznaczone pola, strącający celnie puszki ustawione w piramidkę, kopiący  piłkę do opunktowanej tarczy, trafiający do celu lotkami. Można  było wziąć udział w warsztatach tanecznych. Obejrzeć pokazy karate. Dla głodnych nowoczesności znalazły się laptopy z grami edukacyjnymi, FIFA 2012, „piłkarzyki” Przygotowano też mnóstwo quizów ekologicznych, w których zwycięzców nagradzano drewnianymi kredkami, klockami ( „dalEKOwzroczni” – inteligentne użycie słowa).
               Dla głodnych i spragnionych przygotowano gorące parówki  z ketchupem i chlebem, watę cukrową i wodę. Wolontariusze częstowali pysznymi ciasteczkami w kształcie serduszek. I to wszystko było za darmo! Można było oczywiście pieniądze też wydać, np. na karkówkę z grilla, zimny sorbet, lody, gofry…
               Dla 15 000 dzieci przygotowano paczki z „Biedronki”.
               Trudno sobie wyobrazić, ile osób było zaangażowanych w przygotowanie tej uroczystości, ilu wolontariuszy…  Przy każdym stanowisku, straganie, zamku, karuzeli, kramach z kiełbaskami, watą cukrową, wodą… byli gotowi do pracy ludzie. Ludzie dzielący się swymi umiejętnościami, czasem, pomocą.
               Miłość to służba. Służenie drugiemu człowiekowi. Nie zawsze łatwe. Bo w kolejkach do atrakcji nie zabrakło niecierpliwych, opryskliwych, niewyrozumiałych… Bo nie wszyscy pamiętali po co na placu stoją plastikowe kosze i trzeba było po nich śmieci zbierać.  Bo nie każdy się uśmiechnął, podziękował, gdy brał kubek z wodą czy kiełbaskę, czy paczkę.
               Nasi gimnazjaliści i młodsi uczniowie nie sprawiali jednak kłopotów.  Punktualnie stawili się na pierwszej zbiórce. Nie trzeba też było na nikogo czekać pod nadmuchiwaną Biedronką. Wymęczeni atrakcjami i panującym upałem zalegali w jej cieniu. Z atrakcji korzystano, poruszając się w grupach. Bo jak tu pogodzić różne fascynacje i potrzeby wynikające z różnicy wieku i płci.
               Wybór atrakcji wynikał tez często z Przypadku. I tak oto nasi najmłodsi zasiedli wokół księdza dyrektora Caritas Daniela Adamowicza i zostali uwiecznieni przez telewizyjną ekipę programu dla dzieci „Ziarno”. Materiał zostanie wyemitowany w "Ziarnie" 23 czerwca. Może zobaczymy większą grupę, bo zdążyliśmy na miejsce na czas i o 10.35 tworzyliśmy „Serce dla Mamy”.
               Dobrze, ze tam byliśmy. Że mogliśmy popatrzeć, poczuć się tylko jedną z rzeczy wielu, leczyć swoje serca z różnych zmartwień, przyjaciela odnaleźć w ptakach, drzewach, w drugim człowieku. Bo
Wtedy i siebie, i rzeczy chce [się]użyć,
Żeby stanęły w wypełnienia łunie.
To nic, że czasem nie wie[się] czemu służyć:
(...)
Nie ten najlepiej służy, kto rozumie."
               Do powstania „Serca dla Mamy” przyczynili się uczniowie kl. „O”, IV, V, VI, Ig, II g, IIIa i IIIb oraz p. Beata Dembowska, Beata Siergiej, Agnieszka Nowakowska  i Mariola Balicka.

Wycieczka do Olsztynka i Olsztyna
3 czerwca 2013r. uczniowie klas młodszych tj. II, III i IV wzięły udział w wycieczce turystyczno- krajoznawczej . Pojechały też z nami mamy tj. panie: B. Barcikowska, J. Suchoparska, A. Dąbrowska. Zgodnie z harmonogram już o godzinie 9-tej. rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Olsztynku . Największe wrażenie zrobiły na dzieciach zabawki z dawnych lat, dawna klasa szkolna i metody wychowawcze stosowane przez nauczycieli. Następnym punktem wycieczki był Olsztyński Teatr Lalek  i przedstawienie pt. „ Bajka o szczęściu”. Dla niektórych dzieci było to ważne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy znalazły się w teatrze.  Wycieczka nie była wyczerpująca, co pokazały dzieci w Parku Rozrywki „Małpi Gaj”.  Wszyscy bawili się wyśmienicie, co było widać na uśmiechniętych , pomalowanych twarzach i spoconych głowach,  gdy opuszczaliśmy budynek. Do domów wróciliśmy zadowoleni po godz. 17-tej.
Kierownikiem wycieczki była p. Halina Plebaniak, opiekunem p. Danuta Gerlej.  Wszystkim Mamom składamy podziękowanie za pomoc w opiece nad dziećmi w trakcie wycieczki.


Festyn Caritas w Działdowie
Sprawozdanie z udziału w Festynie w Działdowie
Zorganizowanego przez Caritas
z okazji Dnia Dziecka- 2 czerwca 2013r.
Występ chóru szkoły podstawowej Szafir oraz solistek zaplanowano na godzinę 17.00. Chór( 25 uczniów klas IV-VI)  zaśpiewał trzy utwory: „Czerwone jabłuszko”, „Furman”
i „Czerwone jagody”.
Następnie zaprezentował się duet „Kropeczki”( Patrycja i Dominika Pokropskie
w piosence „Co się stało z mamą”) oraz jako solistka Dominika Pokropska w utworze „SOS” z rep. E. Bem.
 * Występ uczniów Zespołu Szkół w Księżym Dworze został zapowiedziany
z dwudziestominutowym opóźnieniem:
* Wszyscy ustawili się na scenie:
*Czerwone jabłuszko po ziemi się toczy….
*Kto z kozła kieruje koniem…
*Czerwone jagody spadają do wody…
*Schodzimy ze sceny zadowoleni z udanego występuJ
*Niestety, zmiana baterii w aparacie okazała się zajęciem na tyle czasochłonnym, że nasi dzielni reporterzy:
nie uchwycili „Kropeczek” na scenie.
Dlatego też prezentujemy „Kropeczki” w plenerzeJ
*Ratunku, na pomoc ginącej miłości…
*Cały czas  pomagała nam pani Mariola BalickaJ
I nie padało!


Dzień Dziecka

Przedstawienie w MDK Ile „Skąpca” w „Skąpcu” i w nas?
            W poniedziałek 29 kwietnia nogi poniosły nas (37 uczniów oraz trzy opiekunki) do Miejskiego Domu Kultury w Działdowie na przedstawienie „Skapiec” Moliera w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl miał rozpocząć się o godzinie 11.40, a my wyruszyliśmy spod szkoły o 10.45. Musieliśmy  dobrze wyciągać nogi, by dotrzeć na miejsce na czas. Wchodziliśmy do MDK wraz z ostatnim teatralnym gongiem. Na przyszłość trzeba pamiętać, by wyjść nieco szybciej, bo niegrzecznie jest przychodzić w ostatniej chwili.
               Scenografię stanowiły( kartonowe )baszty z czerwonej cegły. Pomiędzy nimi znajdowało się podwyższenie, za którym rozciągnięte były kotary spięte po dwóch jego stronach. Po lewej i prawej stronie od postumentu znajdowały się wejścia do głębi dworku czy też kamienicy. Umiejętnie podświetlone stwarzały wrażenie przestrzeni. Autorem scenografii jest Maciej Kreska.
               Stroje aktorów oddawały ducha XVII – wiecznej Francji. Młodzi mężczyźni chodzili w rajtuzach, szerokich bufiastych spodenkach, kolorowych kamizelkach i wierzchnim okryciu z bufiastymi rękawami. Na głowach nosili peruki (jasne z warkoczykami). Stary Harpagon ubrany był natomiast w czarny strój, z krótką peleryną, a dookoła szyi nosił sztywny kołnierz, który wyglądał jak plisowany. Z kobiecych strojów wyróżniał się strój Frozyny, bogaty w upięcia, fioletowy, natomiast strój Elizy odznaczał  się skromną elegancją, którą podkreślał kolor ekri. Kostiumy zaprojektowała Barbara Bakalarczyk.
               Reżyser – Marek Lis-Orłowski- pracował też nad scenariuszem. Scenariusz przedstawienia znacznie odbiega od literackiego wzorca. „Skąpiec” Moliera  jest okrojony. Brakuje np. scen z wręczaniem Mariannie pierścionka przez Kleanta rzekomo w imieniu Harpagona, sceny przygotowań do  uczty wydawanej na cześć Marianny i Anzelma, wezwania komisarza w sprawie skradzionej szkatuły. Niemniej jednak skąpstwo głównego bohatera zostało uchwycone, a niesamowite dzieje Anzelma i jego dzieci oraz żony oddane.
               Skąpo było też z obsadą aktorską. Troje aktorów grało podwójne role. Eliza była też i Frozyną, Marianna grała rolę służącego Strzałki, Kleant był i Anzelmem. Sztuka na tych podwójnych rolach nie ucierpiała, ale widz mimowolnie starał się rozpoznawać danych aktorów w innych postaciach.
               Najbardziej charakterystyczną postacią był sam Skąpiec. Wbrew powszechnym stereotypom nie był chudy i wysuszony, ale wyglądał na takiego, co na jedzenie nie skąpi. Wydawał się ze swymi krągłościami mniej surowy i straszny, natomiast bardziej jowialny. Specjalnie przerysowywał niektóre cechy postaci, śmiał się rubasznie, ale raczej dobrotliwie niż złośliwie. To on zyskał przychylność publiczności, niejednokrotnie wywołując śmiech swą grą. A śmiech w komedii jest pochwałą i nagrodą.
               Na uwagę zasługuje też muzyka. Aktorzy grali na bębnie, gitarze i flecie. Taniec, w wykonaniu Frozyny i innych znajdujących się na scenie postaci, uświetnił występy grupy teatralnej. Za muzykę odpowiedzialność ponosi Michał Kowalczyk.
               Skąpiec na koniec sztuki odzyskał swą szkatułę ze złotymi monetami, które zdobył na lichwie. A my byśmy już nie skąpili grosza na autobus, bo nam dzisiaj dokuczają zakwasy i  pęcherze na nogach. Za to na pewno jesteśmy bogatsi w przeżycia. Za co i aktorom, i rodzicom uczniów, którzy z sakieweczek grosze dla swej dziatwy wysupłali, dziękujemy.


Wycieczka do Warszawy
Dnia 18 kwietnia 2013 r. o godzinie 7.00 uczniowie klas V, VI i I gimnazjum (45 uczniów) wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy.
Wycieczkę  po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Telewizji Polskiej. Na miejscu przewodnik oprowadził nas po kilku studiach oraz wytłumaczył, jak wygląda nagrywanie programów telewizyjnych.
Drugą atrakcją był  pobyt na Stadionie Narodowym, połączony ze zwiedzaniem tego nowego, pięknego obiektu. Mieliśmy możliwość zajrzeć do szatni zawodników, centrum odnowy biologicznej oraz duchowej, sali konferencyjnej czy bankietowej. Każdy mógł zasiąść na trybunach oraz lożach honorowych.
Po obiedzie  rozpoczęliśmy wędrówkę po mieście od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu - Barbakanu. Następnie wąskimi uliczkami Warszawy udaliśmy się na Rynek Staromiejski. Podziwialiśmy XV wieczne kamienice oraz pomnik Syrenki, który stoi w samym centrum Rynku Starego Miasta. W drodze do kolumny Zygmunta zwiedziliśmy: Katedrę św. Jana, Kościół Jezuitów, Plac Zamkowy i Zamek Królewski.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego