Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum 2016-2017

Archiwum
 
 

"Czas na zdrowie" - wycieczka zespołu Eko Groszki

Zespół Eko Groszki wybrał się wraz z opiekunami panią Kamilą Leoniak i panią Urszulą Cieślińską na wycieczkę w poszukiwaniu produktów ekologicznych w ramach projektu „Czas na zdrowie”. Nasze kroki skierowaliśmy do firmy EKO Małgorzaty i Piotra Hillarów w Tuczkach. Znajduje się tam MŁYN WODNY usytuowany nad rzeką Wel, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Należy do kategorii zakładów ekologicznych. Ekologiczność młyna polega na tym, że surowce do niego dostarczane pochodzą wyłącznie z atestowanych ekologicznych upraw wolnych od chemii rolnej, a energia wykorzystywana w zakładzie pochodzi z odnawialnego źródła, tj. turbiny wodnej. Zostaliśmy zapoznani z procesem produkcji mąki. Wytworzona mąka oraz otręby pakowane są ręcznie do białych, papierowych torebek z atestem. Dzięki pozyskanej wiedzy wykonaliśmy prezentację ,,Czas na zdrowie", którą przedstawiliśmy społeczności szkolnej podczas apelu dnia 12.05.2017 r.


"Czas na zdrowie" - projekt edukacyjny
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Czas na zdrowie”, którego celem jest poszerzenie wiedzy o gospodarstwie ekologicznym, zdrowym żywieniu i wyrabianiu dobrych nawyków żywieniowych. Nasz zespół składa się z 10 członków, uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze wraz z opiekunem zespołu panią Kamilą Leoniak ustaliliśmy, że Zespół będzie nosił nazwę "Eko Groszki". Groszek, jako warzywo, kojarzy się nam z Naturą, soczystością i młodością poprzez swoją barwę i kształt. Na razie jesteśmy jeszcze „zieleni” w kwestii ekologii. Chcemy się dowiedzieć więcej na temat zdrowego stylu życia i przekazać tę wiedzę innym. Planujemy zorganizować Festyn Zdrowia, który odbędzie się w Dniu Dziecka, bo dobrych nawyków żywieniowych uczymy się od najmłodszych lat. Będziemy mieli zaszczyt wprowadzić naszych kolegów i ich rodziców w magiczny świat ekologii, abyśmy (jak w bajce) wszyscy dłużej i zdrowiej żyli i cieszyli się dobrą kondycją. W związku z tym planujemy pokaz filmowy, który zachęci naszych młodszych i starszych kolegów do wspólnego działania. Damy możliwość posmakowania potraw przygotowanych ze zdrowych ekologicznych produktów. Nasze działania zareklamujemy za pomocą ulotek, plakatów.


Sprawozdanie z VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego
w Działdowie

W dniu 25.05.2017 w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Udział w Konkursie wzięło trzech uczniów Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze (laureatów Szkolnego Konkursu Ortograficznego): Franciszek Dembowski z klasy IV, Maria Krysiak z klasy V oraz Karina Samul z klasy VI. Karina Samul zajęła II miejsce w kategorii klas szóstych. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki (fundowane przez firmę Mlekovita), a zwycięzcy dyplomy oraz książki.


Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Moje dane, moja prywatność"

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy III„b” Karolina Kołodziejska zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moje dane, moja prywatność" pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie oraz Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zainteresowania się problematyką ochrony prywatności i danych osobowych, wykonanie ciekawych prac plastycznych oraz umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojej twórczości. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" - etap powiatowy

Dnia 6 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięły udział szkoły z powiatu działdowskiego: w Rumianie, Hartowcu, Wielkim Łęcku, Iłowie, Petrykozach, Gródkach, Sławkowie, Burkacie, Księżym Dworze, Rybnie i Malinowie. Po napisaniu testu składającego się z 40 pytań, Jury w składzie mł. bryg. Leszek Góralski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Działdowie  Marcin Krajewski oraz członek Zarządu Powiatowego OSP p. Wiesław Ruciński, wyłoniło z każdej grupy wiekowej ( I - Szkoły Podstawowe, II - Szkoły Gimnazjalne, III - Szkoły Ponadgimnazjalne ) osoby do finału, w którym uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania zadawane przez komisję. Wyniki przedstawiają sie następująco: w grupie I - miejsce 1. Kamil Stefaniak (SP Petrykozy), 2. Bartosz Przybyszewski (SP Petrykozy), 3. Sebastian Rymarski (SP Petrykozy), w grupie II - miejsce 1. Magdalena Antkowicz (Gimnazjum Gródki), 2.Miłosz Niścigorski (Gimnazjum Gródki), 3. Kacper Węgrzynowski (Gimnazjum Gródki), w grupie III - miejsce 1. Patryk Orzechowski (ZSZ Rybno), 2. Julia Szczepańska (LO Rybno), 3. Adrian Kordulewski (ZS Iłowo Osada). Za miejsce na podium zwycięzcy dostali z rąk Prezesa Zarządu Powiatowego OSP RP w Działdowie Pawła Cieślińskiego nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik turnieju otrzymał autorską książkę pana Dariusza Piotrowicza, nauczyciela w Gimnazjum nr 1 w Działdowie pt. "Ochotnicze Straże Pożarne na Działdowszczyźnie". Nasz powiat działdowski będą reprezentować na etapie wojewódzkim osoby, które zajęły I miejsce tj. Kamil Stefaniak, Magdalena Antkowicz, Patryk Orzechowski.


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej eliminacje gminne
„Młodzież zapobiega pożarom”

W Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze 30 marca 2017 roku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".  W eliminacjach wzięły udział szkoły z Gminy Działdowo: Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby I grupa wiekowa (szkoły podstawowe): 1 miejsce - Bartosz Przybyszewski (Szkoła Podstawowa w Petrykozach): 36 pkt., 2 miejsce - Kamil Stefaniak (Szkoła Podstawowa w Petrykozach):  34 pkt., 3 miejsce - Sebastian Rymarski (Szkoła Podstawowa w Petrykozach): 31 pkt. II grupa wiekowa (gimnazja): 1 miejsce - Jakub Kuliński (Publiczne Gimnazjum w Sławkowie): 31 pkt., 2 miejsce Grodkowski Michał - (Publiczne Gimnazjum w Burkacie): 29 pkt, 3 miejsce Jarosław Słowikowski - Gimnazjum w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze: 28 pkt. Zwycięzcom gratulujemy!


Zdrowe nietrudne

W marcu 2017 r. klasy III „a” i III „b”  realizowały program ,,Zdrowe  nietrudne” Organizatorem programu jest KUPIEC Spółka z oo. Celem programu jest propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania oraz nauki o zdrowym odżywianiu, w szczególności poprzez wykreowanie wśród dzieci przeświadczenia, że zdrowe żywienie ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, zaś nauka o zdrowym żywieniu może stanowić atrakcyjną formę spędzania czasu.
W obydwu klasach zrealizowano po trzy zajęcia zgodnie z założeniami programu. Na tych zajęciach dzieci poznały najważniejsze elementy układu kostnego, wiedzą jak należy zapobiegać wadom postawy, wiedzą, jak często powinny spożywać posiłki, znają zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Uczniowie obydwu klas uczestniczyły w warsztatach kulinarnych i przygotowały pastę z twarogu z ziołami oraz sałatkę owocową z granulowanymi otrębami.  O szczegółach programu można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.zdrowenietrudne.pl


Rekolekcje Wielkopostne 2017  

W dniach 27.03 - 29.03.17r. jak co roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Tegoroczne ćwiczenie duchowe poprowadził ks. Paweł Kotliński-Salezjanin z Ostródy. W trakcie tych trzech dni ksiądz rekolekcjonista uświadomił nam, że każdy człowiek jest predestynowany do bycia świętym, jedyne co musi zrobić, to zawierzyć swoje życie Bogu i każdego dnia drobnymi gestami wypełniać przykazania miłosierdzia Bożego. Rekolekcjonista przypomniał nam postać św. Jana Bosko i św. Dominika Savio. W drugim dniu rekolekcji młodzież naszej szkoły obejrzała program słowno-muzyczny pt. ”Zakręcona na życie”, przygotowany przez młodzież z ZS nr 1 w Działdowie. Trzeciego dnia rekolekcji mieliśmy okazję zjednoczyć się z Panem Jezusem podczas sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyć w uroczystej Eucharystii. Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić. Rekolekcjom wielkopostnym oprawę muzyczną zapewniła pani Grażyna Niemiro wraz ze szkolnym chórkiem, zaś nad całością organizacji rekolekcji czuwała pani Beata Dembowska.


Wycieczka do Wioski Garncarskiej w Kamionce koło Nidzicy

W dniu 20 marca 2017 roku uczniowie klasy IV i V Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze wybrali się na wycieczkę do Wioski Garncarskiej we wsi  Kamionka na powitanie wiosny w Rajskim Ogrodzie. Tego dnia obchodzimy Dzień Wróbla. Dla tych sympatycznych ptaków zbudowane zostało w Garncarskiej Wiosce całe osiedle – „Wróbelkowo”. Pierwszym punktem programu była wizyta w Rajskim Ogrodzie. Później uczniowie spróbowali swoich sił w Turnieju zagadek przyrodniczych. Po turnieju wspólnie szukaliśmy oznak wiosny na trasie ścieżki przyrodniczej. Następnie udaliśmy się z wizytą do „Wróbelkowa”– gdzie poznaliśmy ciekawostki o życiu i zwyczajach wróbli. Na koniec wizyty uczniowie wzięli udział w symbolicznym  paleniu Marzanny.


Tropem autora

Ostatni dzień lutego powitał nas ciepłem zgoła wiosennym. Śniegu nie było już ani ociupinkę. Ślady na śniegu ułatwiają podążanie czyimś tropem. A tu ani śladu śniegu… Jak tu prześledzić drogę  od książki do autora, tudzież od autora do książki? Chyba -  wirtualnie? Na śledzenie historii powstania książki zaprosiły nas Panie( Ania i Ola) z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Drzwi od biblioteki otworzyła nam z uśmiechem Pani Ania. Nie zdążyliśmy nawet wypowiedzieć magicznych słów: „Sezamie, otwórz się!”  ( bo bibliotekę można nazwać skarbcem). Pani bibliotekarka oprowadziła nas między półkami obładowanymi kolorowymi książkami; tłumaczyła, gdzie i jakie pozycje można znaleźć. Następni e przeniosła nas do świata fantazji, opowiadając baśń Hansa Christiana Andersena „Słowik” , używając do tego drewnianej skrzynki, zwanej „butai”. Butai z przodu posiada drzwiczki (składają się zazwyczaj z 2-3 elementów). Z tyłu jest otwarta. Posiada również pusty bok na włożenie bajki i swobodne przekładanie kart z ilustracjami. Kamishibai (kami=papier, shibi=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania  i opowiadania (głównie) dzieciom. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami i drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny element utworu. Pani Ania oczarowała nas opowieścią o słowiku. Dzieci opowiadały potem, jak zrozumiały tę historię. Uczniowie klasy II SP byli bardzo aktywni. Wspaniale współpracowali z panią bibliotekarką. Kolejnym, kluczowym elementem wizyty w bibliotece, było prześledzenie drogi książki od autora do czytelnika. Dzieci zdradziły, że jest wśród nich osoba, która pisze książki. Od tej pory Zuzia stała się postacią- hipotetycznym autorem, którego proces twórczy i losy jego książki zaczęliśmy śledzić. Aż do momentu, gdy od wydawcy ,korektora, ilustratora  poprzez drukarnię, introligatora trafiła na półki  w księgarni, a potem do biblioteki. Następnie Panie bibliotekarki pokazywały jedna przez drugą najpiękniejsze i najbardziej oryginalne książki, np. z kierownicą, w 3D, czyli trójwymiarowe ( z dinozaurami, z uczelnią Harrego Pottera), materiałowe, gumowe. Zmęczone wirtualną wędrówką  i  wydawaniem okrzyków zachwytu nad każdą z pokazywanych książek dzieci odpoczęły przy wykonywaniu zakładek. Trochę się przy tym wyciszyły. Następnie udały się indywidualnie lub grupowo pomiędzy gąszcz półek z książkami. Jedne miękko lądowały na wygodnych pufach, inne w basenie z piłeczkami. Ciężko je było z biblioteki wyciągnąć. Niektóre wychodziły, mówiąc, że niedługo wrócą tu z mamami. Żeby bowiem korzystać ze skarbów zgromadzonych w bibliotece, potrzebna jest karta czytelnika, która otworzy drzwi tego SEZAMU. A do założenia karty mama lub tata. Dzieciom, w pełnej magii wędrówce, towarzyszyły wychowawczyni: p. Wiesława Kaszubska i p. Mariola Balicka.


SPOTKANIE Z POLICJĄ

Dnia 15 lutego 2017 r. w ramach realizacji Programu Profilaktyki, zadanie: „Zapobiegamy uzależnieniom”  w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Działdowie mł. asp. Katarzyną Rogozińską i asp. Małgorzatą Paprotną na temat: „Konsekwencje prawne związane z naruszeniem przepisów dotyczących przeciwdziałania narkomanii”.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Uczniowie zapoznani byli również ze zjawiskiem demoralizacji i przestępczości nieletnich, odpowiedzialności nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawa, bezpieczeństwie w życiu szkolnym i pozaszkolnym, zasadach zachowania się w warunkach zagrożenia. Panie Policjantki nie zapomniały tez o ważnym temacie jakim jest „Cyberprzemoc”. Uczniowie poznali zasady „bezpiecznego poruszania się po sieci”.

Jak co roku w naszej szkole odbyła się szkolna
Mini Lista Przebojów.
Uczniowie przedstawili swoje talenty muzyczne. Do konkursu przystąpiło 6 zespołów.
Wykonawców oceniało trzyosobowe jury:
Urszula Cieslińska dyrektor szkoły
Mariola Balicka
bibliotekarz
Natalia Jaskulska
przewodniczaca SU
Zwycięzcami konkursu byli:
I miejsca: Karolina Kieszkowską, Roksana Spiżewską, Weronika Banach.
II miejsca: Julia Bartkowską, Maria Krysiak, Anna Rutkowską.
III miejsce: Zuzia Jarońska.
III miejsce: Justyna i Izabela Fhilipp.

Zwycięzcy  konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Opiekun SU: E.Wiśniewska,  A.Nadwodn


Wywiad on-line 10 zasad zdrowego kręgosłupa

Choinka Szkolna 2017 za nami!

20 stycznia 2017 roku odbyła się kolejna, tradycyjna Choinka Szkolna. Kiedy publiczność zebrała się na sali, Pani Dyrektor serdecznie powitała zaproszonych na tę okazję wszystkich gości. Następnie na scenę wkroczyli konferansjerzy: Oliwia Kalinowska i Kamil Wiśniewski z klasy III gimnazjum. To oni towarzyszyli nam przez cały czas, zapowiadając kolejnych występujących. Publiczność została wprowadzona w rozrywkowy nastrój  dzięki dzieciom  z klasy III A, które pod kierunkiem p. Haliny Plebaniak przygotowały inscenizację do wiersza „Rzepka”. Widzów rozbawiła niebanalna interpretacja wiersza, jak również pełne fantazji przebrania dzieci. Nastrój pełen refleksji i zadumy towarzyszył występowi zespołu wokalnego uczniów klasy III g. W ich wykonaniu usłyszeliśmy dwie piosenki: „Pocztówka z Beskidu” oraz „Snowi s falling”. Atmosferę świąt Bożego Narodzenia przypomnieli instrumentaliści i wokaliści:  Sandra Maliszewska , klarnecistka; Julia Barcikowska- zagrała na flecie poprzecznym, Patryk Kątny, który zaśpiewał kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz uczniowie klasy IV, tworzący zespół flecistów. Nad całością czuwała pani Grażyna Niemiro. W końcu przyszedł czas na pierwszy teatrzyk, który przygotowali pod kierunkiem p. Grażyny Niemiro uczniowie klasy V. Widzowie wyruszyli wraz z aktorami w podróż morską w poszukiwaniu skarbu. Przedstawienie utrzymane w konwencji komediowej rozbawiło publiczność, która gromkimi oklaskami nagrodziła młodych artystów. Klaudia Zielkowska wystąpiła jako wokalistka i zaprezentowała piosenkę z repertuaru Andrzeja Piaseckiego: „Imię deszczu”. Romantyczny klimat, jaki wytworzyła owa piosenka (wykonana brawurowo przez Klaudię) był doskonałą uwerturą dla występu uczniów gimnazjum, przygotowanych przez panią Iwonę Rogozińską. Spektakl, który wystawili  nosił bowiem tytuł „Książę szuka żony”. Spektakl obfitował w komizm sytuacyjny i zabawne dialogi.  Widzowie mogli również  podziwiać piękne, przestrzenne dekoracje. Ostatnim punktem programu były występy zwycięzców Mini Listy Przebojów. Na scenie kolejno podziwialiśmy zdobywców I miejsca: Karolinę Kieszkowską, Roksanę Spiżewską, Weronikę Banach; II miejsca: Julię Bartkowską, Marię Krysiak, Annę Rutkowską  oraz dwóch zespołów, które zdobyły ex aequo III miejsce: Zuzia Jarońska i Siostry Filip. Oczekiwanie na św. Mikołaja umilił nam występ dzieci: Hanny Makiłły, Marcina Siarniaka i Klaudii Szulc. Występy były bardzo udane również dzięki pięknym dekoracjom wykonanym przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Marii Stańczyk, p. Janusza Stańczyka i p. Beaty Dembowskiej. Po rozdaniu prezentów rozpoczęła się długo oczekiwana zabawa. Poprowadził ją Kamil Wiśniewski, wspaniały didżej, wokalista i keyboardzista. Oczywiście Choinka Szkolna nie byłaby tak udana, gdyby nie pomoc rodziców uczniów, którzy wspierali nauczycieli w przygotowaniu występów i  części nieoficjalnej imprezy. Tak oto Choinka Szkolna anno domini 2017r. przeszła do historii!


W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do realizacji V Edycji Projektu  „ Lekki Tornister”, który skierowany jest do uczniów klas 0- III szkoły podstawowej. Organizatorami projektu jest Fundacja ROSA,  Fundacja SENSORIA oraz Główny Inspektorat  Sanitarny. Projekt ma na celu działania prozdrowotne, zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu.  O przystąpieniu do realizacji projektu zostali poinformowani rodzice na zebraniu z rodzicami. W naszej szkole w każdej z klas 0- III wychowawczynie realizowały wszystkie założenia programowe. Dzieci min. wysłuchały słuchowiska, rozmawiały na temat sposobu pakowania tornistra, prezentowały zawartość swoich tornistrów, nauczyły się piosenki „ Lekki Tornister”. Odbyło się też ważenie wszystkich tornistrów i wybór najlżejszego tornistra w każdej klasie. Jako podsumowanie działań uczniowie klasy III „a” nakręciły krótki filmik.
Prośba do Rodzica!
- Kup dziecku lekki tornister!
- Zaglądaj do tornistra codziennie, eliminuj zbędne rzeczy : zabawki, ciężkie albumy, gadżety i inne.
- Sprawdzaj, czy dziecko nie nosi podręczników, które może pozostawić w szkole.
- Upewnij się, czy w tornistrze nie ma podręczników, które nie są potrzebne do szkoły na następny dzień.
- Zastanów się nad zakupem drugiego wyposażenia piórnika. Wtedy jeden piórnik dziecko będzie mogło pozostawić w szkole. „ Wypasione” piórniki sporo ważą.
- Zadbaj, aby naczynie, w którym dziecko nosi do szkoły napój było lekkie. Niektóre metalowe termosy nawet bez napoju są ciężkie.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego)

coroczne   święto   obchodzone   21 lutego , które zostało ustanowione przez   UNESCO   17 listopada   1999   roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w   Bangladeszu , gdzie w 1952 roku pięciu studentów   uniwersytetu  w Dhace   zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania   językowi bengalskiemu   statusu   języka urzędowego . Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu  2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dzień 21 lutego został również podkreślony w szkolnym kalendarzu Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Dziewczęta z I klasy gimnazjum (Nadia Wiśniewska, Katarzyna Rutkowska,  Oliwia Jędrzejczyk, Emila Bartkowska) wraz z p. Mariolą Balicką przygotowały okolicznościową gazetkę ścienną. Uroczyście rozpoczęto obchody tego dnia od zaśpiewania hymnu szkoły przez wszystkich jej uczniów. Następnie p. Mariola Balicka odczytała słowa naszego patrona, Janusza Korczaka:
Błąd w mowie i piśmie, to jak tłusta plama na fotografii matki, którą bardzo kochasz
.”
Podała też kilka ciekawostek, dotyczących języka polskiego.
Jedną z nich było przytoczenie pierwszego zapisanego w języku polskim zdania:
                                 „ Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj.”
wedle zapisu łacińskiego (zlatynizowany zapis staropolski): Day ut ia pobrusa, a ti poziwai.
Tłumaczenie: Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj.Jest to najstarsze znane zdanie zapisane w języku polskim i na ziemiach Śląska. Zamieszczone  w Księdze Henrykowskiej spisanej w opactwie cystersów w lt Henrykowie ok. 1270 roku przez jej opata Piotra. Opisując dzieje klasztoru, księga zachowała powyższe zdanie Bogwała do żony.
10 marca 2014  Księga henrykowska  została nominowana do wpisania, a 9 października 2015 została wpisana na listę „ Pamięć Świata ”   UNESCO .
Polonistka wspomniała też Mikołaja Reja i jego słowa:
„. A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
Następnie nauczycielka wspomniała zasługi drukarzy, którzy dbali o polską ortografię i dążyli do jej ujednolicenia (Florian Ungler, Jan Januszowski). Utwór „Polska mowa”
( autorem  tego wiersza jest Władysław Bełza)
został odczytany przez polonistkę .Kolejnym, najważniejszym , momentem tego dnia było napisanie dyktand. Najmłodsi pisali -„Katechizm polskiego dziecka”  (autor: Władysław Bełza) Starsi „Hymn Polski” (autor: Józef Wybicki) Najstarsi „Rota” (autor: Maria Konopnicka). Dyktanda pisali pod okiem nauczycieli prowadzących w tym czasie lekcje w klasie. Prace uczniów sprawdzą wychowawcy, wyniki przedłożą organizatorce p. Marioli Balickiej, która będzie musiała zadbać o to, by nagrodzić tych, którzy popełnili najmniej błędów, czyli, którzy najbardziej zadbali o „fotografię Matki”.


Dzień 14 lutego to dzień świętego Walentego, patrona zakochanych. A tu na kotarze na dolnym holu zawieszono pęknięte na pół serce. Nad nim znajdował się napis „WALENTYNKI”. Napis i serce w czerwonym kolorze, kolorze miłości, ale i krwi. Krew ożywia organizm, odżywia, jest potrzebna człowiekowi do życia, tak jak miłość. Już od rana przygotowywali się aktorzy, przeprowadzono próbę generalną. Chłopcy z III G ustawiali sprzęt nagłaśniający i sprawdzali niedawno zamontowany na holu projektor, żeby wszystko zapiąć na ostatni guzik. I zaczęło się… Przed  oczyma klas IV VI SP i I IIIG oraz nauczycielami, pracownikami szkoły, przy dźwiękach muzyki z „Romeo i  Julia” Teatru Buffo wystąpili uczniowie najstarszej klasy gimnazjum. W postać Julii wcieliła się Klaudia Kamińska, jako Romeo wystąpił Hubert Szczepanik. Nie były to postaci tragiczne, choć los Romka jako ucznia wisiał na włosku. Zakochany w Julii o nauce nie myślał wcale; to ona musiała przywoływać go do rzeczywistości. Romek chodził na dyskoteki, do kina, miał czas na zakupy. Potem zasypiał na lekcji. Jego los podczas rady pedagogicznej zdawał się być przesądzony, jednak za wstawiennictwem wychowawcy dano mu jeszcze jedną szansę. Julia, gdy Romeo zrozumiał, że był głupcem,  że się nie uczył do tej pory, też pozostawiła mu nadzieję na bycie z nią w związku. Rolę chóru przejęła Klaudia Zielkowska. Komentowała ona wydarzenia rozgrywające się na scenie, uprzedzała mające mieć miejsce sytuacje,pomagała wyciągać wnioski i snuła refleksje na temat burzliwych losów Romana.
Ojca niefrasobliwego ucznia zagrał z wielką powagą Jakub Bartkowski. Dyrektorem szkoły, do której uczęszał nieszczęsny uczeń, był Kamil Wiśniewski. To jego powstrzymał wychowawca Romka
Miłosz Lipka. Musiał przekonać srogą nauczycielkę Weronikę Grabowską. Rolę odtrąconej przez Romka dziewczyny zagrała Oliwia Kalinowska. Oczy za Romkiem wypatrywała Eliza Modzelewska. Ta z kolei odtrąciła amory Bartosza Spiżewskiego. Nad oprawą muzyczną czuwał Krystian Wojteczek. Za jego to sprawą uczniowie w dalszej części akademii mogli przypomnieć sobie pierwowzór sztuki, czyli utwór Szekspira „Romeo i Julia”, których autor uśmiercił, by mogli być z sobą po śmierci, bo już żyć bez siebie nie mogli i nie chcieli. Ich śmierć przyczyniła się do zgody zwaśnionych rodów Montekich i Kapuletów. Jarek Wojteczek predstawił w prezentacji losy bohaterów tragedii, scharakteryzował główne postaci utworu. Przywołał scenę balkonową w jej sfilmowanej postaci. Widzowie mieli okazję okazję obcować z pięknym językiem miłości.  Przyśpieszenie bicia serca  było spowodowane też przejmującą muzyką podkładem muzycznym z przedstawienia Teatru Studio  Buffo (partia sopranowa  Justyna Stępień i piosenki „Twych oczu blask”, „Boję się”).Uczniowie zebrali gromkie brawa od swych kolegów. Przypomnieli też historię pięknej, choć nieszczęśliwej miłości. A symboliczne rozdarte serce, które widniało na dekoracji, stało się tej historii wymownym odzwierciedleniem.Nieskromnym zdaniem polonistki uczniowie byli „rewelacyjni”, „prześwietni”.Najbardziej pani Mariola Balicka bała się o to, jak sobie uczniowie poradzą z grą z krzesłami (na dyskotece, w kinie, w sklepie, na radzie pedagogicznej), ale poradzili sobie tak, „że mucha nie siada”. A w supermarkecie śmigali z krzesłami wózkami „ bezbłędnie!”. Polonistka i bibliotekarka w jednej osobie „niesiona na skrzydłach  miłości” do swych uczniów wróciła na lekcję z ustami pełnymi pochwał i szczodrze sypnęła szóstkami.    


Jasełka  w naszej szkole

W dniu 22 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyły się jasełka szkolne. Na pięknie udekorowanym holu szkoły zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również licznie przybyli rodzice. Inscenizacja Bożego Narodzenia przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami wkomponowanymi w całość przedstawienia. Jasełka przygotowane zostały przez uczniów klas trzecich szkoły podstawowej, zaś oprawę muzyczną tworzyli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum i kl. VI pod kierunkiem pani Grażyny Niemiro. To przepiękne słowno muzyczne przedstawienie przeniosło nas w klimat Bożego Narodzenia i wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem. Przedstawienie wywołało też refleksję na temat obecności Świąt i wiary we współczesnym świecie. Po raz kolejny mogliśmy poczuć niesamowitą atmosferę niemal rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Nad całością jasełek czuwała pani Beata Dembowska.


Księży Dwór, 20 grudnia 2016 r.

„Żółty Talerz” przygotował dla dzieci już ponad ćwierć miliona posiłków!

Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze przystąpił do programu "Żółty Talerz". Do programu, któremu patronuje Rzecznik Praw Dziecka, Kulczyk Foundation zaprosiła: Caritas, Banki Żywności, TPD, PCK i SOS Wioski Dziecięce. Dominika i Sebastian Kulczyk na program we wrześniu tego roku przeznaczyli 4 miliony zł, po to, by w ciągu 12 miesięcy dzieci otrzymały łącznie właśnie 1 milion pełnowartościowych posiłków. „Żółty Talerz” w założeniu ma być wsparciem dla ogólnopolskiego systemu żywienia dzieci jako unikalny standard pomocy. Unikalny, bo wszystkie zaproszone organizacje realizują te same cztery cele.   Po pierwsze, więcej zdrowo odżywiających się dzieci, po drugie, lepsze jakościowo
i zdrowsze jedzenie, po trzecie, łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu, wreszcie po czwarte, mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci
wylicza Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzający Kulczyk Foundation. Z programu w ciągu 12 miesięcy ma skorzystać ponad 6 tys. dzieci. Szczególnie teraz zimą tak wielkie znaczenie ma posiłek, który daje dzieciom energię i zdrowie. Bardzo dużo dzieci, ze względu na odrobinę przekraczające dolny pułap dochody rodziców, nie jest objętych oficjalnym systemem dożywiania, co nie znaczy, że nie potrzebują pomocy żywieniowej. Staramy się o to, aby także dla nich też starczyło zdrowego jedzenia. Dlatego bardzo zależy nam, aby mobilizować się lokalnie, aby wesprzeć miejscową stołówkę dla dzieci podkreśla Marta Schmude-Olczak.

            Realizatorem projektu „Żółty Talerz” na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest Bank Żywności w Olsztynie.


 
 

Wigilia
Szkolnego Koła
CARITAS

16 grudnia 2016 r. przeżyliśmy spotkanie wigilijne naszego Szkolnego Koła CARITAS. Jak nakazuje chrześcijańska tradycja, najpierw wysłuchaliśmy Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa, którą przeczytała ucz. kl. III g Klaudia Zielkowska. Potem podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Na naszej Wigilii gościliśmy panią dyrektor Urszulę Cieślińską i panią wicedyrektor Marzenę Cedlerską. Na naszym skromnym i symbolicznym stole wigilijnym położyliśmy Pismo św., opłatek, świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Caritas” oraz potrawy przygotowane przez nas lub kupione przez nasze mamy. Słuchaliśmy ulubionych polskich kolęd, a potem opowiadaliśmy o niezapomnianych Wigiliach w naszych rodzinach i o wymarzonych prezentach. Był również wspólny śpiew kolęd, który zainicjowała pani Dyrektor. Wigilia przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze. Nad całością czuwała p. Beata Dembowska.


WYRÓŻNIENIE
WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
DLA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. JANUSZA KORCZAKA W KSIĘŻYM DWORZE

Dnia 15 grudnia 2016r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na konferencji pt: "Pamięć o ofiarach działań wojennych na Warmii i Mazurach" zostało uroczyście wręczone wyróżnienie  Wojewody Warmińsko -Mazurskiego" Zespołowi Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Wyróżnienie przyznano na wniosek Wójta Gminy Działdowo.   Od wielu lat nauczyciele wraz z uczniami gimnazjum podejmują akcję „Sprzątania Cmentarza” znajdującego się w lasku przy drodze między Księżym Dworem a Kurkami. Są to akcje, które w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Pierwsze prace porządkowe skupione były na usuwaniu śmieci, które zalegały w rowie, w krzewach znajdujących się na terenie cmentarza. Następnie porządkowano lasek  usuwając krzewy, chwasty, połamane gałęzie. Uporządkowane zostały dwie duże kwatery, teren wokół pamiątkowego kamienia ( nawieziono ziemi). Opracowany został rys historyczny tego miejsca i postawiono tablicę z informacją w języku polskim i niemieckim.  Celem podejmowanych działań jest poświęcenie uwagi na zachowane elementy krajobrazu kulturowego, zwrócenie uwagi na historię regionu oraz czynniki wychowawcze. Uczniowie są bardzo zadowoleni z wyników swojej pracy i z zapałem przekazują informację o przebiegu całej akcji pozostałym uczniom szkoły, a w szczególności najmłodszym. Niektórzy z nich dopiero teraz odkrywają opuszczony, stary cmentarz znajdujący się blisko ich miejsca zamieszkania. Dzięki takim akcjom oddajemy się cześć zmarłym i uczymy szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.


 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25.11.2016 r. radośnie świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W trakcie dzisiejszych zajęć każdemu uczniowi towarzyszył ukochany pluszak- miś. W czasie uroczystości dzieci poznały historię pluszowego misia, przypomniały sobie najpopularniejsze misie z dziecięcych bajek i z filmów komediowych. Uczniowie klas III „a” i III” b” zaprezentowali inscenizację
i wiersze, w których w głównej roli wystąpił miś. Następnie reprezentacje klas „0- III” wzięły udział w konkursie wiedzy dotyczącym życia niedźwiedzi. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody. Na zakończenie uroczystości podsumowaliśmy konkurs ze znajomości książki A. A Milne „ Kubuś Puchatek”, w którym wzięli udział uczniowie klas I- III. Oto lista zwycięzców:
I miejsce- Maciej  Stryjek ( kl. III ”b”)
II miejsce- Karolina Kamińska ( kl. III „a”)
III miejsce- Maria Brzóska ( kl. III „a”)
                  Zofia Janiszewska ( kl. II)
                  Renata Kraśnik ( III „a”)
                  Wiktoria Lipowska ( kl. III „a”)
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody z rąk pani Dyrektor Urszuli Cieślińskiej. Uroczystość przygotowały: p. Maria Stańczyk i p. Halina Plebaniak.


Wycieczka do Olsztyna

   Piątkowe popołudnie 18 listopada 2016 roku rozpoczęło siatkarską przygodę uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół im. J. Korczaka w Księżym Dworze. Dokładnie o godzinie 18.00 wyruszyli autokarem w kierunku Olsztyna na mecz Indykpol AZS Olsztyn vs  ZAKSA Kędzierzyn-Koźle .
   Na miejscu cała grupa 34 uczniów wraz z opiekunami zasiadła na trybunach Hali Urania. Wrażenia były niesamowite - wokół było mnóstwo innych fanów piłki siatkowej. Młodzież otaczało ponad 1,8 tysięcy ludzi, którzy podobnie jak oni, nie tylko bacznie obserwowali to, co się działo na boisku, ale też śpiewali i dopingowali zawodników. Równie wytrwali w tym byli towarzyszący uczniom nauczyciele pan Janusz Stańczyk, panie Beata Dembowska i Maria Stańczyk.
   Mecz był wspaniałą lekcją piłki siatkowej. Uczniowie na żywo mogli zobaczyć piłkarzy, których na co dzień mogą oglądać tylko podczas relacji telewizyjnych.                                Mimo, że mecz zakończył się przegraną AZS-u wynikiem 0:3 w autokarze panowała radosna atmosfera. Uczniowie długo dyskutowali i oceniali to co zobaczyli w Olsztynie.


„PIKNIK NAUKOWY z Wojskową Akademią Techniczną"

Uczniowie klasy III g wraz z p. Anną Nadwodną i p. Ewą Wiśniewską 17 listopada 2016 roku wzięli udział  w „PIKNIKU NAUKOWYM z Wojskową Akademią Techniczną”, który odbył się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie.
Podczas Pikniku pracownicy naukowi uczelni wyższej przedstawili następujące prelekcje:
1. Ciekłe kryształy wczoraj i dziś
dr inż. Michał Czerwiński
2. Zobaczyć niewidzialne, współczesne techniki analizy instrumentalnej
dr hab. inż. Jarosław Puton
3. Jak być spokojnym o bliskich i mienie, czyli nowoczesne rozwiązania techniczne elektronicznych systemów zabezpieczeń
dr hab. inż. Adam Rosiński
4. Logistyka w produkcji
por. mgr inż. Małgorzata Grzelak
5. Transport i spedycja w łańcuchu dostaw
mgr inż. Paulina Zdunek
Młodzież miała również możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną WAT zarówno w zakresie kształcenia cywilnego jak i wojskowego zaprezentowaną przez płk Zbigniewa Kudła i szer. pchor. Mateusza Jakubowskiego.


OBCHODY DNIA TOLERANCJI
I ŻYCZLIWOŚCI 16 listopada 2016r.

16 listopada 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji i Życzliwości.
Cel obchodów Dnia Tolerancji to:
- lepsza współpraca między uczniami,
- definiowanie pojęć: tolerancja, godność człowieka, prawda,
- poznawanie granic tolerancji,
- pogłębianie współpracy ze środowiskiem lokalnym,
- budowanie przez uczniów własnego systemu wartości,
- umiejętności łączenia teorii z praktyką,
- dostrzeganie potrzeby dokonywania samooceny,
- uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka i wykształcenie odruchu chęci niesienia pomocy.
Uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali część artystyczną: Eliza Modzelewska, Klaudia Kamińska, Oliwia Kalinowska, Hubert Szczepanik, Kamil Wisniewski. Zaś  oprawę taneczną zapewniły nam uczennice kl. V i VI:
Karolina Kieszkowska, Roksana Kińska, Roksana Spiżewska, Karolina Szczypińska, Aleksandra Urbanowska, Sylwia Grzebska.
Do udziału w część artystyczną włączyła się cała publiczność szkolna ( kl. IV-VI i I-III g) śpiewając utwory związane z tolerancją i życzliwością. Np.: „Tolerancja”, „Bo wszyscy Polacy to jedna Rodzina”, „Och, życie …”, „Więc chodź pomaluj mój świat”.

Pedagog szkolny
Ewa Wiśniewska


98 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

09  listopada 2016 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyła się Akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas  III Gimnazjum przedstawili z tej okazji spektakl słowno-muzyczny. Cały występ uświetniły zaprezentowane przez uczniów pieśni patriotyczne.


Ogólnopolska akcja edukacyjna „Śniadanie daje moc”

         W dniu 8 listopada 2016 r. uczniowie klas 0-III Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze po raz kolejny włączyli się do  ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
W organizacji tego dnia jak co roku wspierali dzieci rodzice. Efektem wspólnej pracy były kolorowe kanapki, na których nie zabrakło nabiału i warzyw. Dla każdego ucznia była przygotowana porcja owoców i woda do picia. Dzieci miały możliwość spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie ich rówieśnicy i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne.
         Nauczycielki przeprowadziły pogadanki na temat 12 zasad zdrowego odżywiania, które zaczynają się od mycia rąk, o czym nawet dorośli często zapominają. Przypomniały, że ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięsa i chleb zamiast bułek, a także pić wodę czy soki, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o słabości do słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.
         Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY
w Zespole Szkół im. J. Korczaka
w Księżym Dworze


Dnia 20 października 2016r. uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w warsztatach z doradztwa zawodowego w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Działdowie na temat:  „Potrzeby lokalnego rynku pracy szkolnictwo zawodowe”, które poprowadziła Pani Monika Marszak-Reszka. Spotkanie to odbyło się w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach.  Warsztaty miały na celu przygotowanie uczniów do świadomego wyboru zawodu zgodnie z ich zainteresowaniami  i możliwościami. Kształtowały umiejętność analizowania swoich cech osobowości  w aspekcie wyboru zawodu. Dostarczały informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy.   Uczniowie bardziej  poznali swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, zdolności, predyspozycje zawodowe, czynniki jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły. Poprzez to spotkanie uczniowie kształtowali umiejętności podejmowania decyzji. Opiekunami wyjazdu była p. Ewa Wiśniewska i p. Marzena Cedlerska.Kolejnym przedsięwzięciem w ramach OTK  był szkolny konkurs plastyczny na temat „Najpopularniejszy zawód na moim lokalnym rynku pracy”. Celem  konkursu było uświadomienie uczniom wagi podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych poszerzenie wiedzy o zawodach, pozyskiwanie informacji o lokalnym rynku pracy, zachęcanie uczniów do odkrywania w sobie zainteresowań. Warunkiem udziału w konkursie było dostarczenie pracy konkursowej zgodnie z regulaminem konkursu. Komisja konkursowa oceniła prace i postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce :  Sebastian Zieliński kl. II g i Wiktor Pieckowski kl. II g
II miejsce : Jakub Trzuskowski kl. Ig i Łukasz Sieczczyński kl. I g
III miejsce: Marcin Sawula kl. II g i Jarosław Rutkowski kl. II g

Pedagog szkolny
Ewa Wiśniewska


Ślubowanie klasy I

18 października 2016r. odbyła się akademia z udziałem uczniów szkoły podstawowej, nauczycieli i rodziców.16 uczniów klasy I złożyło uroczyste Ślubowanie i weszło do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Po ślubowaniu Aktu Pasowania na Ucznia dokonała Pani dyrektor Urszula Cieślińska.Następnie uczniowie klasy I złożyli swój podpis w kronice szkolnej. Podpisem była pieczątka wykonana palcem wskazującym prawej ręki. Dla upamiętnienia tak ważnego wydarzenia, każdemu uczniowi został wręczony Dyplom Akt Pasowania na Ucznia. Pierwszoklasiści od chwili wejścia w szkolne progi tworzą razem z innymi uczniami szkolną rodzinę. W rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim nauka, do której wdrożą pierwszaków nauczyciele i rodzice. Przedstawicielki rodziców uczniów klasy I, Panie: Dominika Kowalczyk, Dorota Kościńska, Katarzyna Janiszewska i Agnieszka Chęć złożyły Deklarację Rodzica. Zobowiązały się w imieniu wszystkich rodziców pomagać dziecku w nauce, spędzać z nim wolny czas, rozwijać  zainteresowania i pasje dziecka oraz systematycznie współpracować ze szkołą. Pomocną dłoń wyciągnęli do uczniów klasy I starsi uczniowie, którzy obiecali służyć im radą i pomocą w razie potrzeby. Pod tablicą upamiętniającą postać wielkiego Polaka i patrona naszej szkoły Janusza Korczaka przedstawiciele klasy I złożyli kwiaty.Swoje umiejętności recytatorskie i wokalne pokazali uczniowie klasy I w krótkiej części artystycznej.W części artystycznej udział wzięli również uczniowie klasy IV- Agata Kraśnik, Amelia Kowalska i Karol Juchnowski. Uroczystość prowadził przedstawicielka SU Klaudia Zielkowska-uczennica klasy III gimnazjum.
Uczniowie klas II-III przygotowali dla pierwszoklasistów drobne upominki. Wychowawcą klasy I jest Danuta Gerlej.


XVI Dzień Papieski

Tegoroczny Dzień Papieski w naszej szkole odbył się 17 października 2016r. pod hasłem „Jan Paweł II Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło to  nawiązuje do kościelnego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka. Temat miłosierdzia towarzyszył nam również podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Miłosierdzie to jeden z kluczowych tematów nauczania św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny Kowalskiej, która była ogromną Orędowniczką Miłości Miłosiernej. Tegoroczny Dzień Papieski był odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który powiedział: „Jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas”. Uczniowie kl. III g i kl. V pod kierunkiem p. B. Dembowskiej i p. G. Niemiro przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony tej tematyce. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni takie jak: „Za Jezusem”, „Błogosławieni miłosierni”, „ Barka” itp. Ponadto akademia ta została również zaprezentowana 19 października 2016r. dla społeczności lokalnej w świetlicy wiejskiej w Księżym Dworze.


Wycieczka klasy VI do Olsztyna

17 października 2016 roku odbyła się wycieczka klasy VI SP do Olsztyna. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczyni Anna Kamińska oraz pani Ewa Wiśniewska. Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie Helios, gdzie obejrzeliśmy film pt. „ Osobliwy dom Pani Peregrine”. Po filmie udaliśmy się do restauracji KFC. Kolejny punkt programu to  Escape Room czyli salon gier, w którym uczniowie podzieleni na kilkuosobowe drużyny mieli 60 minut, aby wydostać się z pokoju pełnego zagadek i łamigłówek. Wróciliśmy z wycieczki pełni wrażeń i miłych wspomnień…


„Nie ma pracy, która nie zawierałaby w sobie radości, tajemnic i zachęty"

Wladimir Lindeberg

Uroczystość z okazji  Dnia Edukacji Narodowej z dnia14 X 2016r.

Dnia 14 października 2016 roku o godzinie 11.00 w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni emeryci. Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Urszula Cieślińska, która złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za trud włożony w wychowanie młodych ludzi Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty. Na koniec uroczystości pani wicedyrektor Marzena Cedlerska i pan Janusz Stańczyk w imieniu całej rady pedagogicznej i wszystkich pracowników szkoły złożyli pani dyrektor Urszuli Cieślińskiej życzenia z okazji 20 lat pełnienia funkcji Dyrektora Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, emerytom, zaproszonym gościom oraz wręczyli kwiaty.


11.10.2016 - WYCIECZKA DO OLSZTYNA

We wtorek, 11.10.16 klasy I i III „a” wyjechały na wycieczkę do stolicy naszego województwa, czyli
do Olsztyna. Towarzyszyły nam mamy  uczniów, czyli p. Jolanta Kamińska, p. Katarzyna Brązert, p. Dominika Kowalczyk. Po dotarciu na miejsce najpierw obejrzeliśmy film pt. „ Sekretne życie zwierzaków domowych”. Film wywarł na wszystkich duże wrażenie. W  czasie projekcji były momenty wywołujące głośny śmiech, ale także takie, kiedy zakręciła się łezka w oku. Następnie udaliśmy się do Wodnego Centrum Rekreacji i Sportu „ Aquasfera”. I tam zaczęła się szalona zabawa w wodzie, która sprawiła nam moc radości. Po dwóch godzinach szaleństwa z trudem wychodziliśmy z wody. Na koniec wyprawy udaliśmy się do Galerii Warmińskiej, aby tam zjeść posiłek. Wróciliśmy ok. godziny 18-tej, wszyscy zdrowi i szczęśliwi. Opiekunami na tej wycieczce byli: p. Danuta Gerlej, p. Marzena Cedlerska i p. Halina Plebaniak.


VII Marsz Życia i Nadziei
10.10.2016r.

W ramach obchodów Październikowych Dni Walki  z Rakiem - 10 października uczniowie naszej szkoły  z opiekunem Panią Ewą Wiśniewską uczestniczyli w  VII Marszu Życia i Nadziei w Działdowie.

Uroczystości rozpoczęła  się  Mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 12.00.
Trasa marszu  przebiegała wokół Pl. Mickiewicza i ulicą Jagiełły do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyły się  wystąpienia okolicznościowe i koncert.

W marszu uczestniczyli:
Eliza Modzelewska
Oliwia Kalinowska
Kamil Wiśniewski
Klaudia Kamińska
Klaudia Zielechowska
Opiekun: Ewa Wiśniewska


Cyrk „Wesołego Maksa” w szkole

W dniu 07.10.2016r. dzieci ze szkoły w Księżym Dworze odwiedziła grupa cyrkowa „Wesołego Maksa” z Gdańska. W programie przedstawionym przez Maksa i Lalę znalazł
się pokaz ogni, ekwilibrystyki, żonglerki na wesoło oraz popisy komiczne. W trakcie trwania programu odbywały się konkursy cyrkowe dla dzieci. Przedstawienie cyrkowe obejrzały dzieci z oddziałów zerowych w Księżym Dworze i Wysokiej oraz uczniowie klas I
VI. Wszystkie dzieci żywiołowo reagowały na to, co dzieje się na scenie. Bardzo chętnie też brały udział w konkursach.


 

Wycieczka do Olsztyna kl. IV

W dniu 6 października 2016 roku klasa IV pod opieką Anny Nadwodnej i pani dyrektor Urszuli Cieślińskiej wybrała się do Multikina w Olsztynie na  film  pt: "Sekretne życie zwierzaków domowych". Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrody w Olsztynie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji przyrody „Rozpoznawanie drzew i krzewów w terenie”. W trakcie pobytu w Muzeum można było obejrzeć ciekawe wystawy zwierząt żyjących w naszym najbliższym otoczeniu. Największą ciekawość zwróciły żubry, łosie oraz ptaki drapieżne. Po pełnym dniu wrażeń nastąpił szczęśliwy powrót do naszej kochanej miejscowości.


OTRZĘSINY   2016r.
Dnia 05.10.2016r.zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyły się otrzęsiny klasy pierwszej gimnazjum. Uroczystość ta ma na celu przyjęcie pierwszaków do grona gimnazjalistów oraz ich wzajemne poznanie się. Jak przystało na wagę tego święta udział wzięli uczniowie klasy  pierwszej  z wychowawcą  p. Iwoną Rogozińska. Uczniowie klas starszych przygotowali wiele ciekawych konkurencji, które sprawiły wielką zabawę dla pierwszaków. Otrzęsiny anno domini 2016 okazały się świetną zabawą.

Nad całością czuwały Opiekunki Samorządu Uczniowskiego
Anna Nadwodna
Ewa Wiśniewska


Wycieczka do Działdowa. Dnia 28.09.2016r. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, Zamek w Działdowie

Wycieczka do Działdowa została zorganizowana dla uczniów klasy V Szkoły Podstawowej i klasy II  Gimnazjum w celu poszerzenia ich wiedzy na temat historii regionu oraz relacji polsko-krzyżackich. Zwiedzanie gotyckiej części zamku w Działdowie miało na celu zapoznanie z architekturą średniowiecza. Uczniowie klasy II przygotowali referaty na temat historii Działdowa, które przedstawili na dziedzińcu zamku wszystkim zgromadzonym. Następnie uczniowie udali się pod opieką nauczycieli : Pani Iwony Rogozińskiej i Pani Marzeny Cedlerskiej do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.


II Biegi Przełajowe „Uzdowo na 5”

II Biegi Przełajowe „Uzdowo na 5" odbyły się 24 września 2016 r. Trasę szutrowo-trawiastą wyznaczono w lesie  Uzdowo-Grzybiny. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 400m, 600m, 800m i 1000m oraz dla osób dorosłych w kategorii OPEN na 5000m. Celem  imprezy była popularyzacja  biegania jako najprostszej formy ruchu, propagowanie zdrowego sposobu spędzenia czasu i promocja Gminy Działdowo. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze w  Księżym Dworu walczyli bardzo dzielnie. W kategorii 800m kobiet Dominika Grabowska zajęła III miejsce, w kategorii 1000m mężczyzn Bartosz Spiżewski zajął III miejsce, w kategorii 400m dziewczęta Oliwia Jędrzejczyk zajęła V miejsce, a Oliwia Wiśniewska VI miejsce. Wszyscy zawodnicy za udział w biegu otrzymali okolicznościowe medale. Organizatorami zawodów byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Działdowie oraz Firma „Standrew” z Uzdowa.Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu  23.09.2016r. w oddziale zerowym w Księżym Dworze odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. W uroczystości wzięli udział pani dyr. Urszula Cieślińska i rodzice. Dzieci, pod kierunkiem wychowawcy mgr Jolanty Kowalewskiej, przygotowały akademię: deklamowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Po występie złożyły uroczystą przysięgę,
a następnie zostały pasowane na przedszkolaków. W dalszej kolejności dzieci odebrały order „Super Przedszkolaka” i upominki. Po części oficjalnej dzieci i goście udali się na słodki poczęstunek.

Tekst przyrzeczenia
- Czy obiecujesz uroczyście być dobrym i dzielnym przedszkolakiem?
- Czy obiecujesz dbać o dobre imię swojej grupy i zerówki?
- Czy obiecujesz swoim zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i nauczycielom?
- Czy obiecujesz często się uśmiechać i być zawsze zadowolonym?
- Czy obiecujesz słuchać pań w przedszkolu i rodziców w domu?
- Czy obiecujesz dbać o zabawki i książeczki i odkładać je na miejsce?
- Czy obiecujesz grzecznie bawić się z kolegami?
- Czy obiecujesz chętnie liczyć, pisać, rysować, śpiewać i tańczyć?
- Czy obiecujesz bawić się i uczyć się wesoło, by wkrótce zawołać witaj szkoło?
Po każdym pytaniu dzieci odpowiadały - OBIECUJĘ


 
 

„SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2016”

16 września 2016r.  Samorząd Uczniowski pod opieka p. Anny Nadwodnej i p. Ewy Wiśniewskiej przeprowadził 23.edycję akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Podaj dalej … drugie życie odpadów”.
Głównym przesłaniem akcji było:
Promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, Unikanie odpadów
szacunek do przedmiotów Uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.Uczniowie całej szkoły zgodnie z harmonogramem sprzątali teren wokół szkoły i na osiedlu. Zaś uczniowie klasy III gimnazjum tradycyjnie wybrali się sprzątać cmentarz wojsk niemieckich w pobliskim lasku. Wszyscy chętnie uczestniczyli w akcji.W ramach akcji Sprzątanie Świata zorganizowano „PCHLI TARG” aby dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.  Uczniowie przynosili do szkoły zbędne przedmioty (zabawki, ubranka, przybory szkole), które sprzedawane były na stoiskach przygotowanych przez uczniów z Samorządu Uczniowskiego.Kolejnym działaniem akcji Sprzątania Świata  była zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego.  Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna.

Opiekun SU
A.Nadwodna
E.Wiśniewska


Wycieczka do Malinowa

W dniu 12 września 2016r. uczniowie klasy V wybrali się z p. Grażyną Niemiro do Malinowa. Celem wycieczki była nauka jazdy konnej oraz rekreacja: konsumpcja kiełbasek upieczonych przy ognisku, wspólne gry i zabawy. Towarzyszyła im pani Lucyna Zielińska, matka Michała Zielińskiego, ucznia klasy V. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli spod szkoły o godzinie 10.30. Około godziny 11.00 przybyli na miejsce. Pan Jerzy Grzela, właściciel ośrodka, przygotował klacz Katangę. Dzieci po kolei dosiadały konia, jeżdżąc na lonży. Niektóre z nich się bały, ale większość odważnie zdecydowała się spróbować. Każde dziecko najpierw zakładało toczek, następnie jeździło około 8 minut. W międzyczasie przygotowywano ognisko, a dzieci, które nie jeździły, zwiedzały stajnię i karmiły konie (za pozwoleniem pana Grzeli) przyniesioną przez Kamila Wołodźkę marchewką. Następnym punktem programu były zabawy i gry oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Około godziny 13.20 wszyscy wyruszyli w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy budce z lodami, z powodu upału nikt nie odmówił sobie tego zimnego przysmaku, nawet pan kierowca. O godzinie 14.00 dzieci odjechały do domów szkolnym autobusem spod szkoły w Księżym Dworze. Wycieczka była bardzo udana.


Narodowe  Czytanie

Wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie glosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść „Quo vadis”. Honorowy patronat nad akcją objęła para prezydencka. W liście prezydenta Andrzeja Dudy z 1 lipca 2016 r. czytamy, że „Quo vadis” „to piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. (…) Stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei dla nas, Polaków, mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar właśnie dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny”. W naszej szkole, w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, włączyliśmy się do Narodowego Czytania już w piątek, 2 września. Zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej; najpierw dzieci z klas I III szkoły podstawowej, potem starsze klasy. Wśród czytających znaleźli się zaproszeni goście: sołtys Wysokiej pani Makkiła, emerytowana nauczycielka pani Anna Dopierała. Czytała także pani dyrektor- Urszula Cieślińska, nauczycielka matematyki pani Anna Nadwodna i polonistka pani Mariola Balicka. Swoich  głosów bohaterom Sienkiewicza udzieliły też uczennice III klasy gimnazjum: Klaudia Zielkowska, Eliza Modzelewska, Klaudia Kamińska i Oliwia Kalinowska. Choć pan Janusz Stańczyk zadbał o nagłośnienie, to zrezygnowaliśmy z niego; było bardziej kameralnie, a słuchacze zgromadzili się wokół czytających. Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający:   Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów   Quo vadis, Domine?   (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.  Na stoliku przy okolicznościowej gazetce promującej Narodowe Czytanie można było zobaczyć różne wydania „Quo vadis” oraz jego filmową wersję na płytach DVD, a także inne utwory Henryka Sienkiewicza. Czytane egzemplarze „Quo vadis” zostały opieczętowane okolicznościową pieczęcią.


„Bezpieczna droga do szkoły”

09 września 2016 roku naszą szkołę odwiedził dzielnicowy st.asp. Roman Bugowski. Policjant spotkał się z uczniami pierwszej i drugiej klasy. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do szkoły”.Uczniowie poznali zasady poruszania się po drogach publicznych: pieszo, rowerem, w dzień, o zmroku oraz przejścia na drugą stronę jezdni. Policjant omówił również zasady zachowaniabezpieczeństwa na drogach i w pojazdach. Na spotkaniu uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz służb ratunkowych.27.09.2016r. w ramach działań Bezpieczna droga do szkoły”funkcjonariusze KPP w Działdowiewspólnie z przedstawicielemPSB Mrówkaprzeprowadzili w klasie pierwszej akcję Odblaskowy Pierwszak. Każde dziecko otrzymało odblask, który noszony o zmroku zwiększy pieszemu bezpieczeństwo. Spotkania były bardzo pouczające. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętali rady i przestrogi funkcjonariuszy. Bezpieczeństwo dziecka jest przecież NAJWAŻNIEJSZE.

Obóz językowy Euroweek

W dniach 6-11 września 2016  roku  grupa 21 uczniów gimnazjum wzięła udział w obozie językowym EuroWeek Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie  warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy m.in. z Filipin, Indii, USA oraz Francji.. Wyjazd na obóz zorganizowały pani Anna Kamińską i Kamila Leoniak. Pomimo licznych zajęć udało się również zwiedzić malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej- wodospad Wilczki, Śnieżnik oraz  Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej położone  na górze Iglicznej. Dni spędzone na obozie upłynęły bardzo szybko, a forma prowadzenia zajęć pozwoliła młodzieży wykazać się niezwykłą kreatywnością  i otwartością. Żal było opuszczać malownicze Międzygórze i nowych przyjaciół…. Wrócimy za rok……..

Anna Kamińska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 roku zgodnie z tradycją społeczność uczniowska, rodzice i nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej (udekorowanej przez panie: Annę Nadwodną i Iwonę Rogozińską), aby uroczyście powitać nowy rok szkolny.  W części oficjalnej, po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor serdecznie powitała zebranych, szczególnie dzieci, które pierwszy raz przekroczyły próg szkoły, życząc wszystkim wielu sukcesów i wytrwałości. Przedstawiła wychowawców klas oraz pozostałych nauczycieli. Wyraziła nadzieję na owocną, wzajemną współpracę, tym bardziej, że rok 2016/2017 jest ostatnim rokiem poprzedzającym wiele znaczących zmian w oświacie. Odczytała również list Pani Minister, według której należy mądrze korzystać ze wszystkich szans, jakie daje uczniom szkoła, poprzez  rozwijanie pasji i zainteresowań, dzięki czemu dzieci oraz młodzież lepiej poznają otaczający nas świat. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego i wyprowadzeniu Sztandaru Szkoły czworo dzieci z klasy V pod opieką pani Grażyny Niemiro zaprezentowało wiersze i piosenki, którymi pożegnały wakacje i radośnie przywitały nadchodzący rok szkolny. Życzyły wszystkim uczniom piątek, szóstek i nowych przyjaźni. Następnie  uczniowie rozeszli się do klas, aby przywitać się ze swoimi wychowawcami i poznać nowy plan lekcji.                       


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego