Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Dla uczniów

Dla uczniów

Szanowny Panie Korczaku! Księży Dwór, 29.10.12r.
            Piszę do Pana, ponieważ bardzo zafascynowała mnie Pańska biografia. Najbardziej poruszył mnie fakt, że zdołał Pan pogodzić w swoim życiu rolę lekarza, pisarza, publicysty, a także pedagoga i opiekuna. Nie zmienia to jednak faktu, iż najbardziej oddał się Pan wychowaniu dzieci.Tylko człowiek o wielkim sercu mógł podjąć decyzję o tym, by nie zakładać własnej rodziny, a życie swoje poświęcić małym, cierpiącym, głodującym sierotom. Opieka nad tymi dziećmi  była bardzo ciężka, a czasami nawet wyczerpująca, ale Pan nigdy się nie poddawał. Walczył Pan o prawa małych pociech, a jednocześnie pisał dla nich książki.
Najbardziej jednak wzruszyła mnie Pańska odwaga. Do końca został Pan z sierotami. Uważam, że nie każdego byłoby stać na takie poświęcenie. W czasie II wojny światowej ludzie ginęli przede wszystkim od kul, a Pan zginął w komorze gazowej z istotami, których nikt nie chciał.
Dla mnie jest Pan największym autorytetem. W swoim życiu staram się kierować zasadami, które Pan głosił. Nigdy nie zapomnę Pańskich słów: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Postanowiłam, że ja również nie będę obojętna wobec małych sierot, dlatego w przyszłości pragnę pracować charytatywnie.
Z poważaniem                           
Agata Stryjek                             

Dzień Nauczyciela
Podziękowania dla nauczycieli:
Dla nauczycieli języków obcych za wtłaczanie do głów obcych słów.
Dla matematyków za wyjaśnianie zasad czarnej magii.
Dla polonistów za syzyfową walkę z bykami ortograficznymi.
Dla nauczycieli Wf-u za propagowanie tężyzny fizycznej i ogromne ilości pompek.
Dla informatyków za robienie nam z mózgu twardego dysku.
Dla nauczycieli religii za trud prostowania kręgosłupa moralnego.
Dla geografów za tłumaczenie przyrostu naturalnego.
Dla nauczycieli plastyki za twórcze podejście do naszych bohomazów.
Dla chemików za tworzenie dobrych wzorów na reakcje międzyludzkie.
Dla nauczycieli biologii i przyrody za nawożenie naszych poletek umysłowych.
Dla fizyków za to, że nie pobudzają nam impulsów nerwowych.
Dla nauczycieli historii za prowadzenie krucjat sprowadzających nas na dobrą drogę.
Dla pedagoga za rozwiązywanie tego, czego nie można rozwiązać, i za niepozwalanie nam na wagary.
Dla nauczycieli muzyki za dręczenie naszych uszu symfoniami zamiast rockowymi piosenkami.
                                                                            Uczniowie

Drodzy Koledzy!
Drodzy koledzy , tę prośbę ,a zarazem  apelację wygłaszam z chęci pomocy nauczycielom. Czy  naprawdę warto  psuć nauczycielom nastrój ? Czy warto wyprowadzać ich z równowagi ? Co chcecie dzięki temu osiągnąć ? Uwierzcie, że gdyby wasze, zachowanie się zmieniło to lekcje byłyby przyjemniejsze, a nawet możliwa byłaby mniejsza ilość  zadawanych prac domowych . Wyobraźcie sobie siebie na miejscu nauczyciela, który musi zając się nami, tą rozwydrzoną dzieciną . Ponadto mają jeszcze za zadanie nas czegoś  nauczyć .Poza tym nauka jest ważna. Jeżeli chcemy coś w życiu osiągnąć. Osoby  uczące mają w sobie wiele wyrozumiałości. Wiedzą, że dojrzewamy i w tym okresie stajemy się nadpobudliwi i ich trud, a jeżeli macie zamian być tacy jak dotąd ,to pamiętajcie, że kiedyś wspomnicie  moje słowa.


Andrzejki. Czy chcesz poznać swoją przyszłość?
Według starodawnych wierzeń Andrzejki, przypadające na  noc z 29 na 30 listopada, miały posiadać cudowną moc. To właśnie dzięki nim poznanie swoich dalszych losów  staje się możliwe.
Wróżby „pomagające”  odkryć i poznać  ludziom przyszłość:
1.Lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni-to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa.
Polega ona na roztopieniu wosku w rondelku na małym ogniu. Roztopiony wosk lejemy przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie, podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość.
Jeśli wyjdzie Ci:
•·  pióro - dostaniesz miłą wiadomość
•·  serce - czeka Ciebie prawdziwa miłość
•·  sowa - czeka Ciebie raczej niemiła wiadomość, może ktoś bliski zachoruje
•·  orzeł - osiągnięcie wszystkich zamierzonych celów
•·  kwiatek - smutek
•·  gwiazda - powodzenie
•·  anioł - szczęście
2.Andrzejkowe serce.
Do tej zabawy należy wyciąć dwa serca. Na jednym napisać imiona chłopców, a na drugim imiona dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię, które znajduje się w miejscu przekłucia, to imię naszej „drugiej połówki”.
3.Andrzejkowa wróżba z jabłkiem.
Potrzebujesz jedynie skórki od jabłek i bezpiecznej obieraczki. Obieramy jabłuszka. Ciskamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego lub przyszłej narzeczonej.
4.Andrzejkowe szpilki.
Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy szpilki na stół pokryty obrusem, tak długo aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy literki, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.
A - przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E - pomyślność w szkole
H - szczęście w miłości
K - sukcesy w nauce i towarzystwie
L - uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem)
M - wyjątkowo korzystna propozycja
N - dobra passa w najbliższej przyszłości
T - pomoc oddanych przyjaciół
W - uważaj na oszustów wokół Ciebie
V - ktoś będzie chciał Cię wykorzystać
X - szczęście sprzyja Ci we wszystkim.
Będziesz potrzebować: 7 lub 13 szpilek, stół z obrusem lub serwetką, kubek.
5.Kolorowo andrzejkowo.
Losowanie kolorów. Uczestnicy zabawy siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Osoba, którzy wylosowała dany kolor, wstaje, a „wróżka" czyta przestrogi na przyszłość, odpowiadające kolorom wylosowanych kartek. I tak:
czerwony - Oj, te zgubne słodkości! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły.
żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj.
niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
biały - Pijesz za mało mleka!
czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.
albo
biały - szczęście
czerwony - jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny - drobny pech
żółty - ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy - czeka cię miła niespodzianka
szary - smutek
zielony - spełnią się Twoje marzenia
6.Andrzejkowe wyścigi bucików.
Będziesz potrzebować: po jednym bucie każdego z uczestników zabawy.  Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca "kolejki" przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy "dotrze do mety" i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.
7.Wróżby z kubkami.
Do wykonania wróżby potrzebujemy czterech kubków lub miseczek, obrączki, krzyżyka i monety. Na stole pod kubkami lub miseczkami kładziemy losowo przygotowane przedmioty, jeden kubeczek pozostawiając pusty. Osoba, której wróżymy, wskazuje wybrany kubek. Znaczenie przedmiotów jest następujące:
•Obrączka – małżeństwo w przyszłości,
•Krzyż – ksiądz, zakonnica, ciągłe modlitwy,
•Moneta - zostaniesz bardzo bogata/bogaty,
•Pusty kubek – zostaniesz starą panną lub starym kawalerem.

Mikołajki. Czy znasz historię św. Mikołaja?
Św. Mikołaj urodził się około 270 r. w Patarze jako jedyne dziecko bardzo bogatych rodziców, wyproszone od Boga w gorących modlitwach. Jego serce było bardzo wrażliwe na ludzkie problemy. Już od młodych lat wyróżniał się wśród swych rówieśników pobożnością. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, którym chętnie dzielił się z innymi. Robił to w sposób bardzo dyskretny, nie chwaląc się swoimi dobrymi uczynkami przed ludźmi.  
Któregoś dnia dowiedział się, że trzy córki biednego mieszkańca Patary bardzo chciały wyjść za mąż, lecz brakowało im pieniędzy. Postanowił im pomóc, wrzucając sakiewkę z pieniędzmi przez komin. Wpadła ona do trzewików. Stąd wziął się zwyczaj wystawiania przy kominkach bucików lub skarpet na prezenty i obdarowywania innych ludzi podarkami.      
Mikołaj przychodzi do nas dwa razy w roku: 6 grudnia, obdarowując nas drobnymi prezentam,i i w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętamy, jak rodzice upominali nas, abyśmy byli grzeczni, gdyż św. Mikołaj w zależności od tego przynosi nam prezenty.
Każdy z nas czeka na św. Mikołaja. Wszystkie dzieci w niego wierzą; jeśli nie, to już nieodwracalnie kończy się smak naszego dzieciństwa.
M. Sz.

Cyberprzemoc - przemoc w internecie
Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.
W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.
Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.
Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

  • ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego

  • podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach

  • włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)

  • publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają

  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów

  • pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

  • Osoby, które doświadczają cyberprzemocy ze strony innych często czują się osamotnione i cierpią.

  • Pamiętaj! Nie jesteś sam/a!

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:
*powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.
*postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
*zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
* jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób jej screen - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V". Pamiętaj, aby zapisać plik!
*skontaktuj się z nami pod bezpłatnym numerem  800 100 100, wyślij wiadomość e-mail na adres helpline@helpline.org.pl lub porozmawiaj na czacie z poziomu naszej strony.
Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:
*nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
*pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji
*zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z Helpline.org.pl (lub skontaktuj się z nami osobiście, aby dowiedzieć się, co można zrobić)

Szkodliwe treści
Surfując po Internecie możesz natknąć się na materiały, które są szkodliwe. Do nich zaliczają się różnego rodzaju artykuły, fora internetowe, zdjęcia lub filmy mające charakter przemocowy, pornograficzny oraz nawołujący do nietolerancji wobec ludzi innej rasy, narodowości lub wyznania. Kontakt z takimi treściami ma negatywny wpływ na psychikę gdyż tego typu informacje budzą nieprzyjemne skojarzenia, powodują napięcie oraz uderzają w wartości i moralność człowieka.
Szkodliwe treści to przede wszystkim informacje:

  • Ukazujące pornografię

  • Namawiające do wyśmiewania innych z powodu rasy, narodowości lub wyznawanej religii

  • Namawiające do popełnienia przestępstwa

  • Propagujące faszyzm i totalitaryzm

  • Prezentujące przemoc

  • Zachęcające do podejmowania działań autodestrukcyjnych, czyli takich, które powodują szkody cielesne lub psychiczne np. uzależnienie

  • Zawierające wulgaryzmy

  • Zawierające elementy psychomanipulacji, czyli takiego sterowania cudzymi uczuciami, którego celem jest wyłudzenie korzyści materialnych lub zmuszenie do niewłaściwych zachowań

  • Wprowadzające w błąd, co może mieć wpływ na życie i zdrowie młodego użytkownika

  • Zachęcające do prostytucji, używania narkotyków czy hazardu

Dlaczego te treści są szkodliwe?
*Oglądanie takich materiałów może sprawić, że świat nagle stanie się niezrozumiały, zagrażający i przestaniesz czuć się w nim bezpieczne.
*Możesz dać się namówić do wyrządzenia komuś krzywdy, w tym także do czynów karalnych.
*Kontakt ze szkodliwymi treściami ułatwia osobom obcym, ze złymi intencjami dotrzeć do Ciebie.
*Kontakt z treściami pornograficznymi zaburza Twój rozwój psychoseksualny, czyli możesz nauczyć się nieprawidłowych zachowań/ wzorców seksualnych.
*Czytanie treści zawierających przemoc czy rasizm może skłonić do zachowań agresywnych wobec rówieśników, słabszych czy ludzi innej narodowości, wyznania.
Jak reagować w sytuacji, kiedy trafisz na stronę ze szkodliwymi treściami?
Kontakt ze szkodliwymi treściami może wywołać nieprzyjemne uczucia, to normalne, gdy czujesz zdenerwowanie lub zażenowanie.
Jeśli w czasie surfowania po sieci natkniesz się na szkodliwe lub niebezpieczne treści skontaktuj się z Helpline.org.pl
Nasz telefon 800 100 100 i czat są czynne od poniedziałku do piątku od 11.00 do 17.00
Możesz do nas również napisać na adres hepline@helpline.org.pl lub za pomocą formularza dostępnego na stronie www.helpline.org.pl

Niebezpieczne kontakty to kolejne z zagrożeń internetowych, na które warto szczególnie uważać. Chodzi tu o osoby, które kontaktując się z Tobą przez komunikator, czat, e- mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec Ciebie złe intencje.
W Internecie, tak jak w życiu, spotykamy zarówno dobrych i złych ludzi. Poznając osobę w Sieci zazwyczaj nie posiadamy wielu informacji na jej temat.  Zdarza się, że nie jest tym, za kogo się podaje i próbuje wydobyć od Ciebie poufne informacje, intymne zdjęcia lub przekonać cię do zrobienia czegoś co będzie niezgodne z prawem lub niebezpieczne dla twojego zdrowia i życia. Może również dążyć do tego, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze lub  cenne rzeczy.
W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność.
Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.
Jeśli podejrzewasz,  że osoba z którą nawiązałeś/aś kontakt w Sieci ma wobec Ciebie złe zamiary postaraj się:

  • Zachować korespondencję z tą osobą  - w historii komunikatora, e-mailach, sms'ach itp.

  • Spróbuj przypomnieć sobie wszystkie informacje, które posiadasz na temat tej osoby.

  • Spróbuj porozmawiać o tym z rodzicami czy inną zaufaną osobą dorosłą. Rodzice lub prawni opiekunowie mogą podjąć działania, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.

  • Jeśli czujesz, że trudno Ci będzie przeprowadzić taką rozmowę - skontaktuj się z nami.

Pamiętaj!

  • Masz prawo odmówić rozmów na tematy intymne i każdy powinien to uszanować.

  • Masz prawo przerwać każdy kontakt, który Cię niepokoi.

  • Masz prawo powiedzieć o wszystkim rodzicom/opiekunom prawnym.

  • Masz prawo zgłosić administratorowi portalu każdą sytuację, która nie jest zgodna z jego regulaminem.


Uzależnienie od Internetu
Jest to rodzaj nałogu polegający na ciągłym spędzaniu czasu na kontaktach z komputerem,
a zwłaszcza z siecią, charakteryzujący się wewnętrznym przymusem "bycia w sieci" osoby uzależnionej. To przymusowe zachowanie, które kompletnie dominuje nad życiem uzależnionej osoby. Problem ten zaczyna być widoczny, jeżeli korzystanie Internetu staje się jedną
z najważniejszych aktywności człowieka.
Uzależnienie rozwija się stopniowo. Może zdarzyć tak, że człowiek powoli zaczyna rezygnować z zainteresowań oraz ważnych obowiązków na rzecz korzystania z Internetu. W efekcie, cały swój czas poświęca na siedzenie przed komputerem.
Objawy, które mogą wskazywać na uzależnienie od Internetu:

  • Silna potrzeba lub poczucie przymusu korzystania z Internetu.

  • Brak kontroli nad długością czasu spędzanego w Sieci.

  • Problem z powstrzymaniem się od korzystania z Internetu.

  • Występowanie niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia przy próbie przerwania lub ograniczenia korzystania z Internetu oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do Sieci.

  • Zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań oraz kontaktów z ludźmi na rzecz Internetu.

  • Spędzanie coraz większej ilości czasu w Internecie celem uzyskania zadowolenia, dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane było w znacznie krótszym czasie.

  • Korzystanie z Internetu pomimo szkodliwości poświęcania tak długiego czasu na jedną aktywność.

Pamiętaj!!!
Tylko specjalista może stwierdzić, czy dana osoba jest uzależniona od Internetu.
Jeśli rozpoznajesz podobne objawy u siebie - zadzwoń do nas, napisz lub porozmawiaj na czacie.
Wspólnie z konsultantem zastanowicie się, jakie kroki należy podjąć w tej sytuacji.
Konsekwencje uzależnienia od Internetu:

  • Zaniedbywanie nauki oraz codziennych obowiązków;

  • Zaburzenia w sferze uczuć i emocji np. częste uczucie niepokoju, agresja;

  • Brak troski o własne zdrowie (brak snu, brak ruchu, nieregularne posiłki) i higienę osobistą;

  • Wyobcowanie z realnego świata;

  • Problemy w relacjach z ludźmi, unikanie kontaktu z ludźmi w świecie realnym, konflikty;

  • Rezygnacja z zainteresowań i przyjemności;

  • Trudności z koncentracją;

  • Problemy zdrowotne (pogorszenie wzroku, bóle głowy, niedożywienie, zaburzenia snu, nieprawidłowy oddech, zespół kanału nadgarstka, skrzywienia kręgosłupa).

Zastanów się

  • Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?

  • Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu?

  • Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu?

  • Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego?

  • Czy pozostajesz w sieci dłużej niż pierwotnie planowałeś?

  • Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, prac, możliwości kariery lub nauki z powodu Internetu?

  • Czy oszukałeś kogoś z rodziny bliskich lub terapeutów, aby ukryć narastający problem Internetu?

  • Czy używasz Internetu, jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?

  • Jeśli chcesz o tym porozmawiać -  skontaktuj się nami!

http://helpline.org.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego