Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

 
 

Jasełka 2019 „Betlejem To My Sami”

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Dnia 18 grudnia 2019 r. odbyły się w naszej szkole bożonarodzeniowe jasełka pt. „Betlejem To MY Sami”. Zostały one przygotowane przez uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej oraz uczniów kl. VI pod kierunkiem p. Grzegorza Wadeckiego. Całość przedstawienia uświetniła obecność licznie zaproszonych gości: emerytów szkoły oraz rodziców. Na wstępie spotkania zabrała głos pani Beata Dembowska, która przywitała zebranych gości i całą społeczność szkolną oraz zaprosiła do wspólnego kolędowania. Publiczność po raz kolejny mogła przypomnieć sobie historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc. W rolę Maryi wcieliła się Zuzanna Juchnowska, zaś w rolę świętego Józefa odegrał Adam Groszek. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia Nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców ze Wschodu, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas szóstych i dzieci z oddziału „0”. Dzieci z zerówki przygotowały dwa  świąteczne utwory :„Pada śnieg” i „Był pastuszek bosy” pod okiem pani Jolanty Kowalewskiej. Na zakończenie głos zabrała pani wicedyrektor Ewa Wiśniewska, która złożyła wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe i podziękował artystom za ich występy. Sceneria tegorocznego przedstawienia została przygotowana przez p. Marię Stańczyk. Spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze.


Wigilia Szkolnego Koła Caritas 2019
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
Dnia 13 grudnia 2019 r. w już po raz czwarty w naszej szkole miała miejsce uroczysta Wigilia Szkolnego Koła Caritas. Uczniowie na tę uroczystość zaprosili dyrektor Panią Urszulę Cieślińską oraz wicedyrektor Panią Ewę Wiśniewską. Do przygotowania Wigilii zaangażowani zostali wszyscy członkowie naszego Koła. Uczniowie podzielili się obowiązkami przy organizacji tej uroczystej wieczerzy. Przygotowali samodzielnie ciasta, sałatki oraz zadbali o wystrój stołu i nastrój całej uroczystości. Wigilia rozpoczęła się uroczystym odczytaniem fragmentu Pisma Świętego opowiadającego o Narodzinach Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela, potem były serdeczne życzenia pani wicedyrektor oraz łamanie się opłatkiem. Po tych tradycyjnych zwyczajach przyszedł czas na delektowanie się potrawami oraz wspólne śpiewanie kolęd. Nad całością uroczystości czuwała opiekunka Szkolnego Koła Caritas pani Beata Dembowska.

GÓRA GROSZA
W dniach od 24 listopada do 5 grudnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA. Uzbierana przez naszych uczniów kwota wyniosła 18459 gr. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostały na rzecz podopiecznych Fundacji „Nasz Dom”
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Kiermasz świąteczny
Przed świętami, jak co roku samorząd uczniowski zorganizował kiermasz bożonarodzeniowy, na którym uczniowie sprzedawali stworzone przez siebie ozdoby związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Wizyta w schronisku dla bezdomnych psów
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla bezdomnych psów „Podaj Łapę” w Tatarach. Zbieraliśmy karmę dla psów i kotów oraz potrzebne akcesoria. Poprzez takie akcje staramy się uczyć dzieci odpowiedniego podejścia do zwierząt i odpowiedzialności za drugą istotę, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom za udział w zbiórce oraz zachęcamy do pomocy bezdomnym zwierzakom podczas kolejnych akcji.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Nasi uczniowie z wizytą w Domu Dziecka
Kolejna akcja charytatywna organizowana przez Samorząd Uczniowski zakończyła się sukcesem. Uczniowie zakupili gry edukacyjne, które zostały przekazane dzieciom z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Lidzbarku. Warto nadmienić, że cała społeczność szkolna była zaangażowana w akcję. Wszystkim zaangażowanym w pomoc serdecznie dziękujemy!
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Turniej Mikołajkowy
Turniej Mikołajkowy wszedł już na stałe do kalendarza imprez naszej szkoły. Celem turnieju było nie tylko wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajem, ale także rozwijanie sprawności ruchowej, wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej i edukacja poprzez zabawę. Dzieci ubrane w mikołajkowe czapeczki brały udział w różnych konkurencjach, które przygotowane były przez Panią Danutę Gerlej i Marię Stańczyk. Zmagania sportowe wymagały od nich nie tylko wysiłku, ale odwagi, zręczności i wytrzymałości. Uczniowie mieli do wykonania takie zadania jak: toczenie bombki, wyścig z „workiem Mikołaja” przekładanie i noszenie prezentów, bieg „z piłką w czapce Mikołaja” czy bieg slalomem z „bombką”. To była naprawdę wspaniała zabawa propagującą aktywność ruchową. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników i zapraszamy na kolejny Turniej w przyszłym roku.

Mikołajki w naszej szkole
Jak co roku wszyscy uczniowie od rana czekali na przybycie Mikołaja. Młodsi założyli czerwone czapki oraz świąteczne bluzki, aby wspólnie oczekiwać na wspaniałego gościa. Mikołaj ze swoimi Śnieżynkami rozdał słodkie prezenty, które zafundowała Rada Rodziców.
Dziękujemy Mikołaju....:)))
Mikołaj- Jakub Szklarski kl. VIII
Śnieżynki- Karolina Kieszkowska, Maria Lech kl. VIII
opiekun SU:
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Dzień Zdrowego Śniadania
Dnia 8 listopada w naszej szkole miał miejsce „Dzień Zdrowego Śniadania” pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. Uczniowie klas młodszych przygotowali pożywne potrawy i przekąski, które pięknie prezentowały się na talerzach i wspaniale smakowały. Potrawy były różnorodne i bardzo kolorowe. Dzieci miały możliwość wspólnego przygotowania i zjedzenia śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Podczas akcji uczniowie mieli możliwość spróbowania nowych smaków. Opiekun - Danuta Gerlej

Dobrostan Psychiczny
W dniu 05 listopada 2019r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Działdowie odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół z województwa warmińsko- mazurskiego, które wdrażają projekt Szkoła Promująca Zdrowie. W konferencji udział wzięli: Pani Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego W-MKO w Olsztynie – Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz, vice Starosta Działdowski Pan Marian Brandt, Pani wizytator Anna Zdaniukiewicz, Pan Radosław Gruss – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych z naszego województwa. W trakcie spotkania doświadczeniem w zakresie kształtowania konstruktywnych postaw, przekonań, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, rozwijania ich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu oraz wspierania ich rozwoju duchowego jako sposobu na zachowanie dobrostanu psychicznego i radzenia sobie w obliczu pojawiających się dylematów podzielili się przedstawiciele OREW i NSPdP w Działdowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie oraz panie Danuta Gerlej i Ewa Wiśniewska z naszej szkoły. Wykład podsumowujący na temat ,,Wspierania dobrostanu psychicznego i zapobiegania problemom zdrowia psychicznego w systemie oświaty. Priorytety i wyzwania współczesności” wygłosił profesor dr hab. Krzysztof Ostaszewski, Kierownika Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” w Zakładzie Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Organizatorami spotkania były: Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarna -Epidemiologiczna w Olsztynie oraz OREW i NSPdP w Działdowie.

Opieka nad cmentarzem z okresu I wojny światowej
Dnia 17 października 2019 roku p. Anna Nadwodna i p. Mariola Balicka z uczniami kl. VIII podjęli akcję „Sprzątania Cmentarza” znajdującego się w lasku przy drodze między Księżym Dworem, a Kurkami. Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Dzięki niej oddaje się cześć zmarłym i uczy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.

Obóz językowy Euroweek
W dniach 1-5 października 2019 roku grupa 20 uczniów z klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej wzięła udział w obozie językowym EuroWeek – Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy m.in. z Meksyku, Algierii i Filipin. Wyjazd na obóz zorganizowały pani Anna Kamińską i Beata Dembowska. Pomimo licznych zajęć udało się również zwiedzić malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej- wodospad Wilczki oraz Bystrzycę Kłodzką i Kłodzko. Dni spędzone na obozie upłynęły bardzo szybko, a forma prowadzenia zajęć pozwoliła młodzieży wykazać się niezwykłą kreatywnością i otwartością. Żal było opuszczać malownicze Międzygórze i nowych przyjaciół….

Gang Słodziaków w klasie I
Klasa I aktywnie włączyła się do akcji czytania przygód Słodziaków. Dnia 6 listopada odbyły się zajęcia w klasie I „Mieć przyjaciół, to jakby widzieć cuda tam, gdzie nie dzieje się nic niezwykłego”. Tego dnia wykonaliśmy wspólnie Magiczne Drzewo Słodziaków. Następnie wykonaliśmy zwierzątka leśne wykorzystując materiały przeznaczone do recyklingu: plastikowe butelki i tekturowe rolki oraz stare gazety.
Zwierzątka zamieszkały na naszym jesiennym, magicznym drzewie.Następnego dnia 7 listopada w klasie I odbył się Dzień Głośnego Czytania. Czytaliśmy kolejne rozdziały książki „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”.Wychowawczyni  opowiedziała uczniom o lesie. Co to jest las? Komu jest potrzebny las? Jakie rośliny tworzą las? Jakie zwierzęta go zamieszkują? Dlaczego i jak należy dbać o las? Postanowiliśmy troszeczkę lasu mieć w klasie. Posadziliśmy owoce kasztanowca i dębu w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek. Mamy nadzieję, że coś wykiełkuje. Będziemy codziennie obserwować nasze „sadzonki”, a przede wszystkim dyżurni muszą pamiętać o podlewaniu naszego „lasu”.Kolejnym punktem dnia była praca plastyczna. Każdy uczeń wykonał swoje Magiczne Drzewko. Mamy nadzieję, że drzewka spełnią nasze marzenia. Danuta Gerlej


Udział w akcji "Szkoło Pomóż i Ty" na rzecz osób niepełnosprawnych
Na początku października w roku szkolnym 2019/2020 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę pieniężną w ramach akcji "Szkoło Pomóż i Ty".
Inicjatorem akcji  jest FUNDACJA NA RZECZ OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH Pomóż i Ty z Gdyni. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc Bartkowi, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Bartek jest bardzo pogodny i otwarty pomimo własnych ograniczeń.
Zbiórka odbywała się poprzez sprzedaż "edukacyjnych cegiełek".
Dziękujemy za udział w akcji a Bartkowi życzymy szybkiego powroty do zdrowia.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Ślubowanie klasy I
25 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Uczniowie zostali przyjęci w grono uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze oraz w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Każdy uczeń podpisał się pod aktem ślubowania w kronice szkolnej. Podpisem był odcisk palca wskazującego prawej ręki. Na pamiątkę ślubowania i pasowania uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz upominki.
Pierwszoklasiści pokazali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w części artystycznej. Po uroczystości rodzice wręczyli uczniom słodki prezent, okolicznościowy tort. Mamy nadzieję, że nauka w szkole będzie zawsze taka słodka i wspaniała. Danuta Gerlej


HUBERTUS 2019 w Iłowie
18 października 2019 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej wzięli udział w obchodach Hubertusa 2019 w Iłowie. Wydarzenie to organizowane jest ku czci patrona myśliwych Świętego Huberta. Uczniowie wraz z opiekunkami p. Ewą Wiśniewską i p. Anną Kamińską wysłuchali przemówień zaproszonych gości, zwiedzali stoiska związane z łowiectwem przygotowane przez firmy branżowe, koła łowieckie, nadleśnictwa i Technikum Leśne w Iłowie- Osadzie. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania szkoły i zapoznania z jej ofertą dydaktyczną. Miłym akcentem były przygotowane dla uczniów gry interaktywne związane z myślistwem. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego.


Świętowanie XIX Dnia Papieskiego w naszej szkole
Tegoroczny Dzień Papieski w naszej szkole odbył się 16 października 2019r. pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Hasło tego dnia zaczerpnięte zostało z książki Jana Pawła II pod tym samym tytułem. W apelu poświęconym Janowi Pawłowi II wzięła udział cała społeczność szkolna. Słowo wprowadzające wygłosiła p. Beata Dembowska, która podkreśliła znaczenie  i doniosłość I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, która miała miejsce w 1979. Ponadto przypomniała również rolę jako odegrał Jan Paweł II w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie. Ojciec Święty podczas pierwszej pielgrzymki wskazał na chrześcijańskie korzenie Polski i ukazał horyzonty nadziei związanej z ufnością pokładaną w Bogu. Poszanowanie drugiego człowieka i miłość do Ojczyzny to istotne wyznaczniki życia chrześcijanina. Uczniowie kl. VI b pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej i p. Grzegorza Wadeckiego przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony duchowemu dziedzictwu świętego papieża Jana Pawła II. Uczniowie recytowali wiersze i przekazywali treści związane z Jego pontyfikatem. W czasie apelu śpiewano takie pieśni jak: „Abba- Ojcze”, „Barka” itp.  Podczas całej uroczystości panowała podniosła atmosfera, pełna  zadumy i refleksji.


Powiatowe
WARSZTATY PRZYRYRODNICZO - HISTORYCZNE
NARZYM 2019
W dniach 20 i 21 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w WARSZTATACH PRZYRYRODNICZO - HISTORYCZNYCH NARZYM 2019 skierowanych do wszystkich szkół podstawowych powiatu działdowskiego. Organizatorem było Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Głównym ich celem było podejmowanie działań dążących do promowania wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia, wiedzy przyrodniczo-ekologicznej oraz historycznej, a także wnikliwej obserwacji najbliższego otoczenia.
W programie Warsztatów znalazło się wiele atrakcji przygotowanych dla uczestników:
Spacer ulicami miejscowości Narzym ze zwiedzaniem Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela ( historię kościoła przedstawił ks. Henryk Jędrzyński) i innych ważnych historycznie miejsc Narzymia .
Zajęcia terenowe z ornitologiem nad stawami w Narzymiu
prowadzenie
p. Samuel Sosnowski i p. Krzysztof Antczak.
Wycieczka do Brodowa, miejsca urodzenia Karola Małłka, połączona z prezentacją historyczną tej postaci najpierw w szkole (uczniowie z p. Joanną Matyjasik) i później przez członków KGW w Brodowie z p. Michałem Szczęśniakiem.
Wycieczka do Lasu Białuckiego, miejsca spoczynku wielu ofiar zamordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej, oddanie czci ofiarom przy pamiątkowym Pomniku
historię miejsca przedstawiła p. Anna Szambora - Jaszewska.
Zajęcia w Nadleśnictwie Dwukoły dotyczące terenu flory i fauny lasów mieszanych, rezerwatu Góra Dębowa, historii tego ze szczególnym uwzględnieniem historii leśnictwa przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa.

Poza ścisłymi punktami programowymi uczestnicy ćwiczyli z trenerką fitnessu, było świeczkowisko połączone z prezentacją piosenek przez wszystkie szkoły, filmy przyrodnicze, występy chóru z ZS nr 2 w Narzymiu pod kierunkiem p. Marii Zakrzewskiej. Warsztaty podsumował test sprawdzający wiedzę zdobytą przez uczestników podczas zajęć.  Wszyscy uczestnicy i szkoły biorące udział zostali nagrodzeni na zakończenie, a podczas wręczenia nagród obecny był wicestarosta działdowski p. Marian Brandt, który pogratulował Stowarzyszeniu oraz szkołom realizowanego przedsięwzięcia, dzięki któremu młodzież ma możliwość zdobycia szerszej wiedzy o naszym powiecie i naszym regionie.
WARSZTATY PRZYRYRODNICZO - HISTORYCZNE NARZYM 2019 otrzymały dofinansowanie z budżetu Powiatu Działdowskiego. Nagrody przekazały także: Gmina Iłowo-Osada, Miasto i Gmina Lidzbark oraz Gmina Działdowo.
W Warsztatach oprócz naszej placówki udział wzięły następujące szkoły:
Szkoła Podstawowa w Narzymiu,
Szkoła Podstawowa w Petrykozach,
Szkoła Podstawowa w Koszelewach,
Szkoła Podstawowa w Rumianie,
Szkoła Podstawowa w Żabinach,
Szkoła Podstawowa w Uzdowie,
Szkoła Podstawowa w Ruszkowie,
Szkoła Podstawowa w Sławkowie,
Szkoła Podstawowa w Burkacie,
Szkoła Podstawowa Klęczkowie,
Szkoła Podstawowa w Iłowie
Osadzie,
Szkoła Podstawowa w Lidzbarku,
Szkoła Podstawowa w Bryńsku,
Szkoła Podstawowa w Białutach.

Urszula Cieślińska
Anna Nadwodna
Iwona Rogozińska

„Zielona Szkoła” w Kulce
W dniach 18-20 września 2019 roku  – osiemnaścioro uczniów klasy piątej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w  Księżym Dworze wyjechało na  „Zieloną Szkołę” do  Kulki. Wyjazd został zorganizowany przez wychowawcę klasy piątej p. Marzenę Cedlerską (kierownika wycieczki), opiekunem była p. Mariola Balicka oraz mama uczennicy p. Kamila Szpejna.
Cele wyjazdu: Aktywny wypoczynek dzieci w miejscu o dużych walorach turystycznych i zdrowotnych. Kształcenie samodzielności, gospodarności oraz współżycia w grupie. Tworzenie atmosfery sprzyjającej kształtowaniu twórczej postawy dziecka. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych. Wdrażanie do aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej poprzez spacery, gry, zabaw na świeżym powietrzu, konkursy itp.
Wyjechaliśmy 18.09.2019 roku z pod naszej szkoły około godziny 9.30,  na miejscu byliśmy około godziny 11.15. Miło zostaliśmy powitani przez kadrę Ośrodka Wypoczynkowego w Kulce. Udaliśmy się do swoich pokoi poczym o godzinie 12.45 rozpoczęły się nasze pierwsze zajęcia – „Trening umysłu”. Dzieci nauczyły się kilku podstawowych sztuczek: jak czytać szybciej, ze zrozumieniem oraz jak sukcesywnie można poprawiać pamięć. Wzięły udział w różnych zabawach, które sprawdzały kondycję umysłu. Następnie po przerwie obiadowej były drugie zajęcia „Park linowy” – uczniowie przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz posługiwania się sprzętem alpinistycznym. Pokonywali różnego rodzaju trasy o różnym stopniu trudności. Oczywiście zajęcia odbywały się ze sprzętem asekuracyjnym.
„Strzelnica paintballowa”, to kolejne atrakcyjne zajęcia. Dzieci nauczyły się strzelać z profesjonalnych replik broni bojowej. Najlepsze dziecko zdobyło miano najlepszego snajpera zawodów. Każdy uczestnik oddał po 45 strzałów do celów umieszczonych w różnych odległościach. Około godziny 19.00 była kolacja a następnie „Ognisko z animatorem” – niezapomniane chwile przy wielkim ogniu to odpowiedni czas na podsumowanie dnia, wspólne gry i zabawy integracyjne. Zabawy przy ognisku przeprowadzone przez animatora uatrakcyjniły wspólny wieczór, zintegrowały grupę i rozbawiły wszystkich uczestników. W tak miły sposób spędziliśmy pierwszy dzień na „Zielonej Szkole”.
Drugi dzień naszego pobytu w Kulce był bardzo aktywny i intensywny. Rozpoczęliśmy go od śniadania. Piąte zajęcia- „Zumbatomic”- to właśnie tu uczniowie poznali najpopularniejsze tańce ostatnich lat. Poznali kilka rodzajów układów, z których składa się zumba. Udzielono im wskazówek jak przygotować się do wysiłku fizycznego, a także nauczyli się choreografii, którą mogą ćwiczyć w domu.
„Warsztaty łucznicze”- umożliwiły sprawdzenie koncentracji i celności uczniów. Chętnie dzieci brały udział w mini zawodach łuczniczych. Spróbowały swoich sił na supernowoczesnym symulatorze treningu dla pilotów statków kosmicznych. Pokonały strach i zmierzyły się z potężną siłą grawitacyjną.
Nasze dzieci mogły wykazać się kreatywnością w kolejnych zajęciach „Survival, czyli szkoła przetrwania”. Uczestnicy poznali tajniki przetrwania w lesie i radzenia sobie z siłami natury. Nauczyli się budować schronienie z pałatki. Po kolacji udaliśmy się do Bar Cool, gdzie wzięliśmy udział w naszych dziewiątych zajęciach „Karaoke”. Rozśpiewany wieczór z animatorem przy najróżniejszych przebojach z całego świata umilił i zakończył drugi dzień pobytu w Kulce.
Trzeciego dnia na zakończenie naszego pobytu w urokliwej miejscowości mieliśmy nasze 10 zajęcia „Waterball”. Świetna zabawa w wielkiej, dmuchanej kuli dryfującej po wodzie w specjalnie przygotowanym basenie umiliła nasz pobyt. Zmierzyliśmy się z zupełnie suchym i bezpiecznym spacerem po wodzie. Kula była szczelnie zamykana pod kontrolą instruktora dzieci utrzymywały równowagę i próbowały pokonać kilka metrów w wielkiej kuli. Podczas naszego pobytu w Kulce uczniowie klasy piątej wykazali się duża aktywnością i wiedzą. Chętnie uczestniczyli w zajęciach, współpracowali ze sobą, podejmowali wspólne działania. Wspierali się podczas zajęć. W dniu 20.09.2019 r. około godziny 13.00 wszyscy cali i zdrowi dojechaliśmy pod naszą szkołę.
Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „Zielonej Szkole” w Kulce pozostanie na długo w pamięci uczniów jak i opiekunów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka
w Księżym Dworze.
Marzena Cedlerska
Mariola Balicka

Narodowe Czytanie 2019
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze odbyło się Narodowe Czytanie. Wydarzenie to miało miejsce dnia 6 września dwa tysiące dziewiętnastego roku . uroczystość rozpoczęła się o godzinie dziesiątej. W uroczystości wzięli udział uczniowie szkoły oraz nauczyciele. Spotkanie zostało podzielone na dwie części; w pierwszej brali udział młodsi uczniowie (kl. IV
VIII), w drugiej ich starsi koledzy. Czytane utwory zostały dobrane do wieku uczniów. Młodsi czytali „Katarynkę” Bolesława Prusa, a starsi „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie rozpoczęło się od transmisji drogą internetową nagrania video, na którym Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zachęcał Polaków do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Gospodarzami pierwszej części spotkania byli uczniowie klasy VIB, a drugiej klasa VIII. Społeczność uczniowska mogła śledzić tekst utworu na ekranie rzutnika. Wszystkie czytane egzemplarze książek zostały opatrzone pieczęcią z Kancelarii Prezydenta. Każdemu uczniowi został przydzielony fragment utworu, który miał za zadanie przeczytać. Czytane fragmenty miały zachęcić słuchaczy do dalszego poznawania nowel polskich. To właśnie polskim nowelom była poświecona tegoroczna akcja Narodowego Czytania, która nosiła tytuł: „Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie”. Akcja społeczna w naszej szkole cieszyła się zainteresowaniem wśród uczniów. Dobrze, ze są organizowane tego typu akcje społeczne. Uczniowie powinni kształcić piękne czytanie, by porwać publiczność i zachęcić do poznawania literatury polskiej. Tak dziś może się objawiać patriotyzm.

„Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.”
- Gandhi Mahatma
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020
2 września 2019 roku rozbrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2019/2020.Pani Dyrektor Urszula Cieślińska powitała nauczycieli, rodziców i uczniów życząc wszystkim wytrwałości i owocnej pracy.
Pani Dyrektor zapoznała uczniów z wychowawcami :
Klasa I SP - p. Danuta Gerlej
Klasa II SP - p. Wiesława Kaszubska
Klasa III SP-  p. Maria Stańczyk
Klasa IV SP - p. Iwona Rogozińska
Klasa V SP - p. Marzena Cedlerska
Klasa VI a SP- p. Kamil Werner
Klasa VI b SP - p. Mariola Balicka
Klasa VII SP - p. Anna Nadwodna
Klasa VIII SP - p. Anna Kamińska
Pani Dyrektor przedstawiła również nowych nauczycieli – p. Justynę Antkowiak (j. angielski), p. Szymona Krzykowskiego (wychowanie fizyczne) i p. Grzegorza Wadeckiego (muzyka, technika).
Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Powodzenia w nowym roku szkolnym !

"BohaterON - włącz historię!"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterON
włącz historię! ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Dzień Patrona
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze nosi swoje imię od 15 czerwca 1991r. W tym roku przypadała więc 28 rocznica tego wydarzenia. Do uczczenia Dnia Patrona przyczynili się uczniowie klasy III g (Nadia Wiśniewska, Maciej Robak, Jakub Trzuskowski) oraz klasy VIII (Julia Barcikowska i Karina Samul) pod opieką pani Marioli Balickiej. Nadia przygotowała prezentację, przybliżającą uczniom postać Janusza Korczaka oraz jego dokonania. Koledzy z jej klasy zadbali o oprawę techniczną . Julia i Karina przedstawiły zgromadzonym uczniom przygotowany przez Nadię materiał.  Na koniec na ekranie pojawiły się fragmenty z filmu o Januszu Korczaku na tle ballady o starym doktorze. Uczniowie klasy III SP czytali w tym roku szkolnym książkę napisaną przez naszego patrona „Król Maciuś Pierwszy”. Jednak wywołani do odpowiedzi  o swoich wrażeniach czytelniczych przestraszyli się mikrofonu, czym wywołali uśmiechy na twarzy zgromadzonych uczniów i grymas na twarzy swego polonisty.  Dla uczniów klasy III gimnazjum był to dzień pełen wrażeń, gdyż udostępnione im zostały wyniki z egzaminu gimnazjalnego, ostatniego w dwudziestoleciu istnienia gimnazjum. Uczniowie przynieśli chlubę szkole, gdyż znacząco poprawili swoje wyniki po sprawdzianie, który pisali w klasie szóstej. Janusz Korczak cenił pracowitość, więc to był dobry prezent na „ imieniny szkoły”. I jak to na imieninach- były prezenty, uśmiechy i niespodzianki, nie zawsze  miłe, bo na przykład zawiódł przez chwilę sprzęt nagłaśniający. Ale społeczność szkolna była razem w tym dniu, a o to przecież chodzi- o poczucie wspólnoty.


Wycieczka do Olsztyna kl. VI
W dniu 13 czerwca 2019 roku klasa VI pod opieką Anny Nadwodnej wybrała się do Olsztyna poznać historię miasta, którą przedstawiła pani Irena Robak- przewodnik. Następnie udaliśmy się do Multikina na  film  pt: "  Avengers: Koniec gry".Po zakończonym seansie udaliśmy się na obiad i zakupy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy sprzedawcy. Poznali zakres obowiązków zawodowych oraz kompetencje personalne i społeczne sprzedawcy. Wróciliśmy do domów w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany.


Udział w akcji "POMÓŻMY PANI EDYCIE"
Na początku czerwca w roku szkolnym 2018/2019 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę pieniężną w ramach akcji "  POMÓŻMY PANI EDYCIE". Zebrane środki będą przeznaczone na leczenie Pani Edyty Wołejszo - nauczycielki języka niemieckiego w ZS nr 1 w Działdowie, u której zdiagnozowano złośliwy nowotwór języka.  Jedyną szansą na powrót do normalności i wykonywania zawodu jest kosztowna operacja w Monachium.
Zebrano 1275,00 PLN.
Dziękujemy za udział w akcji, a Pani Edycie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Anna Nadwodna
Marzena CedlerskaWybory do Samorządu Uczniowskiego
W piątek 31 maja 2019 r. odbyły się demokratyczne wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali program wyborczy, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniów. Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą ogłoszono wyniki:
Reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali:
Przewodniczący – Szymon Wiśniewski kl. VI
Zastępca – Karolina Kieszkowska kl. VII
Skarbnik – Błażej Barwiński kl. V a
Sekretarz - Oliwia Nowakowska kl. V b

Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Wycieczka na Zamek w Działdowie
Wycieczka do Działdowa została zorganizowana 30 maja 2019 roku dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i ich rodziców w ramach obchodów XXI Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny 2019, „Małżeństwo – dobre relacje - silna rodzina”. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii regionu, relacji polsko-krzyżackich i wspólne spędzenie czasu z rodziną. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku. Przewodnik poprowadził uczniów po komnatach zamku oraz po części muzealnej, opowiadając historie zamku w sposób jasny, prosty i przyjemny. Następnie udaliśmy się na spacer do parku. Motywem przewodnim Parku im. Jana Pawła II w Działdowie jest ekologia i związek człowieka z naturą.
Anna Nadwodna

Wizyta w domu dziecka
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze przekazali swoim kolegom z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej Mario i Olek w Lidzbarku artykuły szkolne, kapcie oraz słodycze. Obserwując młodzież naszej szkoły, widzę jak wielką satysfakcję sprawia im pomaganie innym, szczególnie dzieciom. Dlatego w czasie rozmów z dyrektorem złożyliśmy deklarację dalszej współpracy.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Rekolekcje Wielkopostne 2019
W dniach 04-06. 04.2019 r. kolejny już raz odbyły się rekolekcje szkolne dla uczniów naszej placówki. Poprowadził je ks. Robert Bednarski dyrektor salezjańskiej szkoły w Ostródzie . Głównym tematem tegorocznych rekolekcji były rozważania na temat: Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?. Przytaczane były różne przykłady uzdrowień, których dokonał Pan Jezus. W podczas trwania rekolekcji zorganizowane zostały konkursy, projekcje filmów o tematyce religijnej, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz plakaty. W drugi dzień rekolekcji uczniowie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz sprawowana była również Eucharystia. Podczas Mszy świętej uczniowie aktywnie uczestniczyli w niej - przygotowując czytania, śpiew psalmu, modlitwę wiernych i śpiew pieśni. Nad przebiegiem rekolekcji czuwała pani Beata Dembowska, zaś oprawę muzyczną zapewniła pani Grażyna Niemiro.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii społecznej, współorganizowanej przez sieć sklepów Biedronka - „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Na przełomie września i października uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem książki autorstwa Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w naszych lasach.
Jednym z zadań konkursowych było także zorganizowanie w szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W ramach tej akcji wychowawczynie przeprowadziły cykl zajęć dla klas I - III, podczas których, uczniowie usłyszeli ciekawe, śmieszne i niezwykle pouczające historie czytane przez Panią wicedyrektor, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz rozwiązywali liczne łamigłówki i zadania związane z czytanymi książkami.Konkurs polegał również na napisaniu lub narysowaniu własnych historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków i przedstawieniu ich w określonej formie dla poszczególnych klas: klasa I – w postaci pracy plastycznej,
klasa II – stworzyła komiks o Słodziakach,
klasa III – napisała krótką historię o tych bohaterach.
Sprawozdania z wykonanych prac zostały wysłane na ogólnopolski konkurs.
Mamy nadzieję, że dzieci dzięki tej akcji, będą systematycznie sięgały po książki, a czytanie będzie dla nich przyjemnością i wyprawą we wspaniały świat wyobraźni.
Koordynatorami projektu w szkole były:
wychowawczyni klasy I Pani Wiesława Kaszubska
wychowawczyni klasy II Pani Maria Stańczyk
wychowawczyni klasy III Pani Danuta Gerlej

Pierwszy Dzień Wiosny - 21.03.2019 r.
21 marca przywitaliśmy w naszej szkole „WIOSNĘ”.
Celem uroczystości było:
- poznawanie zwyczajów związanych z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i podejmowania decyzji,
- integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,
- rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody,
- angażowanie uczniów do aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych,
-wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia prezentacji multimedialnej „Zwyczaje związane z powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy” przez uczniów z kl. VII.  W tym dniu uczniowie kl. III g i VIII wcielili się w rolę nauczycieli i pod opieka nauczycieli prowadzili wcześniej uzgodnione zajęcia. Mieli możliwość zapoznania się z pracą nauczyciela. Następnie uczniowie  przystąpili do konkursów na najładniejszy plakat o tematyce wiosennej i wystrój wiosenny klasy. Zwycięzcami plakatu okazała się klasa V B, gdyż ich praca była estetyczna, staranna i na temat. Pierwsze miejsce w drugim konkursie ex aequo zajęła klasa IV i VIII. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.
Opiekun SU A. Nadwodna, M. Cedlerska

Wycieczka zawodoznawcza Komenda Powiatowa w Działdowie
W ramach Programu „Laboratorium. Mój Profil” dnia 11 marca 2019 r. odbyła się wycieczka szkolna do Powiatowej Komendy Policji w Działdowie. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie kl. IIIg i kl. VIII Razem 21 uczniów. Głównym celem było zapoznanie się ze strukturą, rolą i zadaniem Komendy Policji. Uczniowie poznali specyfikę pracy policjantów, wyposażenie, środki transportu. Bardzo istotne dla uczniów było poznanie kryteriów kandydata do pracy w policji. Młodzież obejrzała film dotyczący testów sprawnościowych. Ponadto uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat  przemocy, demoralizacji i cyberprzemocy. Kierownikiem wycieczki była Pani Ewa Wiśniewska koordynator szkolny Programu „Laboratorium. Mój Profil”  oraz Izabela Ciesielska opiekun wycieczki.

Dzień Kobiet w naszej szkole!
8 marca dziewczęta z naszej szkoły były zaskoczone, widząc swoich kolegów odświętnie ubranych. Chłopcy postarali się i dołożyli wszelkich starań, aby płeć piękna na długo zapamiętała tegoroczne obchody. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczali własnoręcznie robione laurki i składali życzenia wszystkim Paniom. Wszystkim kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia!

Walentynki 2019
Program słowno –muzyczny stał się prezentem walentynkowym dla wszystkich, którzy poprzedniego dnia nie otrzymali kartki walentynkowej; odbył się 15 lutego. Uroczystość poprowadziła Hanna Makiłła. O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy III g(Maciej Robak i Jakub Trzuskowski). W nastrój uroczystości wprowadziła widzów piosenka Republiki „Zapytaj, czy Cię kocham”. Następnie Hania zaprosiła zebranych do wysłuchania wywiadu z panią psycholog na temat miłości. W rolę pani psycholog wcieliła się Karina Samul z klasy ósmej. Rozmowę z nią przeprowadziła Nikola Szpejna z klasy czwartej. Dowiedzieliśmy się, że osoby, które ze sobą „chodzą”, starają się mówić o sobie tylko dobrze (jak by to wyglądało, gdyby chłopak obgadywał dziewczynę lub odwrotnie?!). Czasami  spędzają czas na przerwach, ale rzadko we dwoje – zwykle w większym gronie.  Jeśli akurat wypada jakieś sympatyczne święto , np. Dzień Chłopaka albo walentynki – dają sobie po małym upominku. Pani psycholog upominała, że nie można pozwalać, żeby ktokolwiek wyśmiewał się z miłości. Należy również pamiętać, że całusy – zostawiamy na czas po szkole. Człowiek kulturalny nie stawia nikogo w niekomfortowej sytuacji, a oglądanie czułości dwojga ludzi może taki dyskomfort powodować. Następnie dziewczęta z klasy ósmej(Karolina Szczypińska, Sylwia Grzebska, Roksana Kińska i Aleksandra Urbanowska) wystąpiły w układzie tanecznym do utworu o miłości. Symbolem miłości jest róża. I jak nie ma róży bez kolców, nie ma też szczęścia bez cierpienia. Żeby docenić znaczenie drugiej osoby, poczuć jak jest nam droga, czasami trzeba się od niej oddalić. A czasem o nią walczyć, sklejać poranione serca , cementować je miłością. Kolejnym punktem programu był teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez uczennice klasy IV –Karolinę Jaskólską i Katarzynę Szczypińską. W roli Lisa z „Małego Księcia” wystąpił Lis z Gangu Słodziaków, a w rolę Małego Księcia wcielił się Mały Miś. Widzowie dowiedzieli się, że Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a najlepiej widzi się sercem. Chłopcy z III g wyemitowali nagranie, na którym Zbigniew Wodecki śpiewa piosenkę „Kochaj mnie”. Po utworze muzycznym miał miejsce drugi wywiad. Był to wywiad z Pierwszą Miłością. W tę zwiewną, eteryczną postać wcieliła się Julia Barcikowska, a honory prowadzącej rozmowę pełniła Katarzyna Grabińska. Dowiedzieliśmy się o tym, jak pielęgnować pierwszą miłość. Należy  szukać normalnego, koleżeńskiego kontaktu z tą drugą osobą. Trzeba się dowiedzieć, co dana osoba czyta i czytać to samo. Słuchać tej samej muzyki co ona, zobaczyć, co dana osoba lubi jeść, w co grać, o czym rozmawiać, na jakie zajęcia dodatkowe chodzi, a potem zaproponować wspólne robienie tego, czym ona się interesuje. Na koniec przedstawienia publiczność podchwyciła utwór śpiewany przez Pawła Domagałę „Weź nie pytaj”, a sam Paweł Domagała patrzył na nas z ekranu, na którym Maciej i Jakub wyświetlili nam teledysk. Rozstawaliśmy się w miłej atmosferze, zauroczeni piosenką i słowami, które padły ze sceny.  

Choinka Szkolna 2019
17 stycznia 2019 roku odbyła się Choinka Szkolna. Pani Dyrektor serdecznie powitała zaproszonych na tę okazję gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Imprezę prowadzili konferansjerzy: Maja Kopycińska  i Jakub Szklarski z klasy VII.
Publiczność została wprowadzona w świąteczny nastrój dzięki Klaudii Kocięda, która na flecie poprzecznym wykonała trzy utwory: „Aria Rigoletto”, „Jingle Bells”, „Z narodzenia Pana”. Następnie piosenkę świąteczną „Dzwonią dzwonki sań” zaśpiewa Anna Rutkowska z klasy V b. W końcu przyszedł czas na pierwszy teatrzyk, który przygotowali pod kierunkiem p. Grażyny Niemiro uczniowie klasy VII- „Spotkanie na szczycie Olimpu – dokąd zmierza ludzkość?”. Paulina Dawid wystąpiła jako wokalistka i zaprezentowała piosenkę pt: „Kto wie, czy za rogiem”. Kolejny teatrzyk przedstawili uczniowie klasy VI „Zdarzyło się w starożytnym Egipcie”, który przygotowali pod kierunkiem p. Anny Nadwodnej. Ostatnim punktem programu były występy zwycięzców Mini Listy Przebojów. Na scenie kolejno podziwialiśmy zdobywców
I miejsca: mistrzowie tegorocznej Mini Listy Przebojów- niezwykle utalentowane dziewczęta z klasy 8.
II miejsce: TEAM z klasy 7 i 8 oraz stara, dobra muzyka z lat osiemdziesiątych.
III miejsce: Karolina Jaskólska z klasy 4 i Paulina Szulc z kl. V b.
Występy były bardzo udane również dzięki pięknym dekoracjom wykonanym przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Marzeny Cedlerskiej i p. Danuty Gerlej.
Po rozdaniu prezentów rozpoczęła się długo oczekiwana zabawa. Poprowadził ją Kamil Wiśniewski, wspaniały didżej, wokalista i keyboardzista.   
Anna Nadwodna
Grażyna Niemiro

Dzień Babci i Dziadka
16 stycznia 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gości powitała wicedyrektor Pani Ewa Wiśniewska, która również złożyła Im serdeczne życzenia. Uczniowie z klas I-III przygotowali okazjonalny program artystyczny. Chcieli w ten sposób podziękować swoim babciom i dziadkom za ich bezinteresowną miłość i dobroć. Wiersze i piosenki przeplatane były tańcami. Po występach wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Wszyscy byli bardzo wzruszeni i szczęśliwi. Program przygotowały ze swoimi uczniami Panie: Wiesława Kaszubska, Maria Stańczyk, Danuta Gerlej.

MINI LISTA PRZEBOJÓW
Dnia 10 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyła się Mini Lista Przebojów. Organizatorem był Samorząd Uczniowski pod okiem pani Anny Nadwodnej i pani Marzeny Cedlerskiej. Imprezę prowadziły: Aleksandra Lech i Tatiana Kątna. W jury zasiedli: pani dyrektor Urszula Cieślińska, pani Beata Dembowska i przedstawiciel SU- Oliwia Wiśniewska ucz. kl. III g. Jury doceniło zespoły za pomysł na wykonanie piosenki, stroje, rekwizyty, zaangażowanie. Niektórych uczestników nie można było rozpoznać w ich estradowych strojach. W konkursie wzięło udział 7 zespołów:
- pierwsze miejsce zajęły: dziewczyny z kl. VIII (Karolina Szczypińska, Roksana Kińska, Sylwia Grzebska i Aleksandra Urbanowska) w piosence „BLACKPINK- DDU DDU DDU”,
- drugie miejsce: TEAM kl. VII i VIII, skład zespołu: Roksana Spiżewska, Karolina Kieszkowska, Igor Prelewicz, Dominik Kieszkowski, Weronika Zielińska, Maria Lech, Weronika Banach i Aleksandra Lech. Zespół wykonał piosenkę „Płonąca stodoła”
- trzecie miejsce: Karolina Jaskólska kl. IV i Paulina Szulc kl. V B- wykonały piosenkę „Zbuntowany anioł” Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a publiczność się świetnie bawiła.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA
- Vi –GGa -Mi w Działdowie
Dnia 09 stycznia 2019r. odbyła się wycieczka szkolna do zakładu produkcyjnego Vi –GGa -Mi w Działdowie. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie kl. VII, VIII, IIIh (49 uczniów) realizatorzy Programu „Laboratorium. Mój Profil”.  Uczniowie podczas zwiedzania zakładu poznali technologię produkcji obuwia dla dzieci. Poznali stanowiska pracy i związane z nimi zawody. Mieli możliwość zadawania pytań związanych z odpowiednim wykształceniem w danym zawodzie, predyspozycjami i umiejętnościami do wykonywania pracy w zakładzie produkującym obuwie. Kierownikiem wycieczki była Pani Ewa Wiśniewska –koordynator szkolny Programu oraz Urszula Cieślińska – dyrektor szkoły, Beata Dembowska i Izabela Ciesielska

KARMNIKI DLA PTAKÓW
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze z własnej inicjatywy postanowili zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. W szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na zakup karmników i ziaren zbóż. Uczniowie z klasy VII niemal każdego dnia zachęcali do przekazywania środków na ten cel. Dzięki akcji zakupiono 6 karmników, które zostały rozwieszone na terenie wokół szkoły m.in. w szkolnym ogrodzie, w lapidarium. Uczniowie bardzo chętnie uzupełniają karmniki ziarnami zbóż. Mają nadzieję, że choć trochę pomogli ptakom w tym trudnym dla nich okresie zimowym.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Jasełka 2018 „Bóg się rodzi”
Dnia 20 grudnia 2018 r. odbyły się w naszej szkole bożonarodzeniowe jasełka pt. „Bóg się rodzi”. Zostały one przygotowane przez uczniów klas piątych szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej. Całość przedstawienia uświetniła obecność licznie zaproszonych gości: pana Wójta Gminy Działdowo- Mirosława Zielińskiego, radnych, sołtysa wsi Wysoka, emerytów szkoły oraz rodziców. Na wstępie spotkania zabrała głos pani Dyrektor Urszula Cieślińska, która przywitała zebranych gości i całą społeczność szkolną oraz zaprosiła do wspólnego kolędowania. Po raz kolejny mogliśmy przypomnieć sobie historię Marii i Józefa podążających na spis ludności do Betlejem. W rolę Maryi wcieliła się Zuzanna Zera, zaś w rolę świętego Józefa Gracjan Piotrowicz. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia Nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców ze Wschodu, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas starszych. Ponadto uczniowie kl. I-II, pod kierunkiem pani Patrycji Tatkowskiej przygotowali świąteczną piosenkę w języku angielskim pt. „Little Snowflake”. Na zakończenie głos zabrał Pan Wójt, który złożył wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe i podziękował artystom za ich występy. Sceneria tegorocznego przedstawienia została przygotowana przez p. Danutę Gerlej i Marzenę Cedlerską Nad oprawą muzyczną czuwała p. Grażyna Niemiro. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.

Turniej Mikołajkowy
14 grudnia 2018 roku uczniowie klas I-III spotkali się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze aby w formie zabaw i konkurencji sportowych rywalizować ze sobą - drużynowo w Turnieju Mikołajkowym. Cele turnieju to: kształtowanie nawyku zdrowego i kulturalnego spędzania czasu, uczenie zasad ,,fair play” w sportowej rywalizacji oraz wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości. W duchu sportowej rywalizacji wszyscy byli zwycięzcami. Na zakończenie turnieju uczestnicy otrzymali słodką nagrodę od wychowawcy klasy.
Wiesława Kaszubska

„MAM TALENT’’
11 grudnia 2018 r. odbył się szkolny konkurs „MAM TALENT’’ zorganizowany przez samorząd uczniowski. Uczestniczyli w nim wszyscy chętni uczniowie z kl. I – VIII i IIIG naszej szkoły. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Zaprezentowali oni swoje umiejętności wokalne, taneczne, plastyczne i muzyczne. W jury zasiedli: pani dyrektor Urszula Cieślińska, wicedyrektor pani Ewa Wiśniewska i przewodnicząca SU - Oliwia Wiśniewska.
Obejrzeliśmy 9 występów min.
• I miejsce - zajęła Paulina Dawid z kl. V b, która zaśpiewała piosenkę
pt „Twój czas”;
• I miejsce - zajęły: Agata Kraśnik z kl. VI i Nadia Wiśniewska
z kl. III g, które przygotowały wystawę swoich prac plastycznych;
• I miejsce - Klaudia Kocięda z klasy V b, która zaprezentowała grę na flecie poprzecznym;
• II miejsce - grupa tańczących dziewcząt z klasy VIII (Aleksandra Lech, Karolina Szczypińska, Roksana Kińska, Julia Barcikowska, Roksana Spiżewska, Aleksandra Urbanowska, Sylwia Grzebska);
• III miejsce - pokaz tańca zespołu chłopaków z kl. VIII (Karol Gorlewski, Radek Kraśnik, Sebastian Nowakowski, Tobiasz Dąbrowski, Szymon Siarniak, Jakub Suchoparski, Maciek Sawula, Igor Prelewicz i Dominik Kieszkowski);
Wyróżnienia otrzymała Nikola Rożek z klasy I. Największe brawa zebrały uczennice: Zuzanna Juchnowska z klasy II, Amelka Kaczorowska i Kinga Kurzynowska z klasy III za popis wokalny. Grupy tańczących dziewcząt z klasy IV i V a (Dominika Rutkowska, Katarzyna Szczypińska, Katarzyna Grabińska i Nikola Szpejna) i z klasy IV i V b (Paulina Szulc i Karolina Jaskulska) były również wspaniałe.
Konkurs przebiegał w radosnej, miłej atmosferze, wszyscy jego uczestnicy zostali nagrodzenie rzęsistymi brawami oraz upominkami. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!!! Niezależnie od wyniku, daliście z siebie wszystko i byliście - WSPANIALI!!!! BRAWO!!!
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

WIGILIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS
7 grudnia 2018 r. miało miejsce kolejne wigilijne spotkanie naszego Szkolnego Koła CARITAS. Jak nakazuje chrześcijańska tradycja, najpierw wysłuchaliśmy Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa, którą przeczytała ucz. kl. VII Karolina Kierzkowska. Potem podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Na Wigilii gościliśmy panią wicedyrektor Ewę Wiśniewską, która również złożyła wszystkim życzenia związane z nadchodzącymi świętami. Na naszym skromnym i symbolicznym stole wigilijnym znalazło się Pismo św., opłatek, świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Caritas” oraz potrawy przez nas samodzielnie przygotowane. Słuchaliśmy ulubionych polskich kolęd, a potem opowiadaliśmy o niezapomnianych wigiliach w naszych rodzinach i o wymarzonych prezentach. Wigilia przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze. Nad całością czuwała opiekun Szkolnego Koła CARITAS -p. Beata Dembowska.

Mikołajki 2018
W dniu 6 grudnia 2018 r. naszą szkołę odwiedził Mikołaj ze swoimi Śnieżynkami......
Rozdał nam słodkie prezenty, które zafundowała Rada Rodziców.
Dziękujemy Mikołaju....:)))
Mikołaj- Mikołaj Tokarski kl. III g
Śnieżynki- Oliwia Wiśniewska, Tatiana Kątna III g.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Andrzejki szkolne
Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu popołudnie 29 listopada 2018 roku. Wraz z wychowawcami uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum dzięki wróżbom przepowiadali sobie przyszłość. Było miło i sympatycznie przy wspólnym „andrzejkowym stole”. Całą imprezę uświetniała nam muzyka, nad którą czuwali uczniowie klasy VIII.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Akcja „Góra Grosza”

W dniach od 26 listopada 2018 roku do 2 stycznia 2019 roku samorząd uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA. Uzbierana przez naszych uczniów kwota wyniosła 148 zł i 33 gr. Wszystkie zebrane pieniądze przekazane zostały na rzecz podopiecznych Towarzystwa „ Nasz Dom”.  

Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


II edycja wojewódzkiej imprezy edukacyjnej „Mleko + Owoce => Super Moce” w Miłakowie
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II edycji wojewódzkiej imprezy edukacyjnej „Mleko + Owoce => Super Moce”, która  odbyła się 16 listopada 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Miłakowie. Tegoroczna edycja imprezy edukacyjnej „Mleko + Owoce=> Super Moce” zorganizowana przez OT KOWR w Olsztynie i Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie odbyła się  z myślą o dzieciach z klas I-V biorących udział w „Programie dla szkół”. Uczniowie rywalizowali w konkurencjach drużynowych, które wymagały wiedzy o żywności i o prawidłowym odżywianiu, znajomości owoców i warzyw oraz o „Programie dla szkół”. A wśród nich Piramida super mocy, Zdrowy omnibus, Bohater smaku, Układamy super moc, Super mocarz i Ukryte witaminki. Na wszystkich uczniów biorących udział w imprezie czekał pyszny poczęstunek w postaci kolorowych, zdrowych kanapek i  domowych wypieków. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki. W imprezie edukacyjnej uczestniczyli: Maria Kalinowska, Sebastian Wiśniewski, Dominik Wiśniewski, Anna Ślizga, Justyna Kieszkowska. Opiekunem grupy była Pani Ewa Wiśniewska.


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bajki rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Uczniowie naszej szkoły uczcili święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, a pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody za najlepsze bajkowe przebranie.
Danuta Gerlej
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Wycieczka do Malborka
Dnia 20.10.2018r. odbyła się wycieczka szkolna do Malborka. Wzięło w niej udział 25uczniów z klas IV- VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dwo-rze. Została zorganizowana przez p. Marzenę Cedlerską (kierownika wycieczki), opie-kunem była p. Beata Dembowska .Wycieczka trwała od 7.00 do 18.00.
Cele wycieczki: Ukazanie uczniom różnych funkcji sztuki estetycznej, poznawczej, użytkowej i wychowawczej. Rozbudzanie indywidualnych zainteresowań ucznia, hi-storią, sztuką, kulturą i tradycją własnego kraju i regionu. Kształtowanie umiejętności dokonywania charakterystyki poszczególnych epok, stylów, kierunków oraz posługi-wanie się zdobytą wiedzą w życiu codziennym.
Zamek w Malborku budowano 40 lat i uznawany jest za największy zamek z cegły w Europie. Wrażenie robi jednak nie tylko ogrom zamku, ale też detale architektonicz-ne, historia tej budowli i odbywające się tu efektowne rekonstrukcje, które pobudzają wyobraźnię. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej w Europie. Uczniowie poznali historię zamku opowiedzianą przez panią przewodnik i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z szeregiem zabudowań gospodarczych. Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza. Pomimo czasami trudnych treści przedstawianych przez przewodnika dzieci z ogromnym zaciekawieniem przemierzały kolejne korytarze zamkowe. W drodze powrotnej dzieci zjadły pyszny posiłek w wyczekiwanym od początku wycieczki Mc Donald’s. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przez całą podróż trwały dyskusje na temat obejrzanych zabytków. Około godziny 18.00 dojechaliśmy pod naszą szkołę i wszyscy rozeszli się do swoich domów. Wyjazd do Malborka okazał się wspaniałym pomysłem.

HUBERTUS 2018 w Iłowie
19 października 2018 roku uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum wzięli udział w obchodach ,,Hubertusa 2018" w Zespole Szkół Zawodowych im. ks. Edmunda Domańskiego w Iłowie. Wydarzenie to organizowane jest ku czci patrona myśliwych Świętego Huberta. Uczniowie wraz z opiekunkami p. Kamilą Leoniak, p. Izabelą Ciesielską i p. Anną Kamińską wysłuchali przemówień zaproszonych gości, zwiedzali stoiska związane z łowiectwem przygotowane przez firmy branżowe, koła łowieckie, nadleśnictwa i Technikum Leśne w Iłowie- Osadzie. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania szkoły i zapoznania z jej ofertą dydaktyczną. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego.

Obchody XVIII Dnia Papieskiego w naszej szkole
16 października 2018 r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel z okazji XVIII Dnia Papieskiego, któremu przyświecało hasło „Promieniowanie Ojcostwa”. Hasło to zostało zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża. Jest to tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 r. Tegoroczne hasło przypomina na Ojcostwo Boga, które nie umniejsza ojcostwu ludzkiemu. Wprost przeciwnie, stanowi dla niego wzór i oparcie. Każdy Dzień Papieski to zaproszenie do sięgania po teksty Karola Wojtyły. Wczytując się w nie możemy głębiej zrozumieć inspiracje, jakimi kierował się Papież Polak w swym życiu, działalności, jak pojmował świat. W apelu poświęconym św. Janowi Pawłowi II wzięła udział cała społeczność szkolna. Słowo wprowadzające wygłosiła p. Beata Dembowska, która podkreśliła ważność i rolę jako odegrał św. Jan Paweł II w dziejach Polski i Kościoła. Uczniowie kl. VII i kl. VI pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej i p. Grażyny Niemiro przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony rozważaniom na temat ojcostwa i znaczeniu Maryi w życiu Papieża Polaka.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
W dniu 12 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszyscy nauczyciele (w tym goście: emerytowani nauczyciele, którzy już na zawsze zostaną częścią naszej szkolnej społeczności), uczniowie oraz pracownicy administracyjni i obsługi zebrali się w pięknie udekorowanej przez  p. Marię Stańczyk i p. Izabelę Ciesielską sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Urszula Cieślińska przywitała zebranych i zaprosiła do wysłuchania oraz obejrzenia apelu. Akademia rozpoczęła się od słowa wstępnego i tańca, które przygotowali uczniowie klasy V B i klasy VIII pod kierunkiem pani Kamili Leoniak oraz pani Anny Kamińskiej. Następnie odbył się kabaret, w którym główną rolę odegrała uczennica klasy V B Anna Rutkowska i uczennica klasy VIII Roksana Spiżewska. Dziewczęta z humorem scharakteryzowały naszą szkolną rzeczywistość, był też czas na zadumę po wysłuchaniu recytacji pięknych wierszy. W trakcie części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła wybranym nauczycielom i pracownikom nagrody w uznaniu za wyróżniającą pracę za rok 2017/2018. Wśród nagrodzonych znaleźli się: p. Maria Stańczyk, p. Iwona Rogozińska, p. Beata Dembowska, p. Grażyna Niemiro oraz p. Dorota Podpora, p. Iwona Domozych, p. Jarosław Stempka. Pani Dyrektor Urszula Cieślińska podziękowała pani Marzenie Cedlerskiej za współpracę na stanowisku Wicedyrektora. Na uroczystości obecny był wójt Gminy Działdowo pan Paweł Cieśliński, któremu uczniowie, Rada Pedagogiczna i pracownicy obsługi podziękowali za dotychczasową współpracę ze szkołą. Przedstawiciele SU ofiarowali każdemu nauczycielowi różę i złożyli życzenia sukcesów zawodowych oraz podziękowali za trud nauczania i wychowania.


NAGRODA KURATORA
Dnia 17 października 2018 r. odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej na Warmii i Mazurach. W obchodach poza osobami odznaczonymi i nagrodzonymi, udział wzięli m.in.: parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe, kierownicy urzędów zespolonej administracji rządowej, przedstawiciele uczelni wyższych, kościołów, związków zawodowych, instytucji współpracujących i działających na rzecz oświaty, mediów. Dyrektor szkoły Pani Urszula Cieślińska otrzymała z rąk wicekuratora Wojciecha Cybulskiego nagrodę Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. GRATULUJEMY

Ślubowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze
Dnia 09.10.2018 uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Janusza  Korczaka w Księżym Dworze złożyli uroczyste ślubowanie. Przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Było to wielkie wydarzenie w życiu pierwszoklasistów oraz ich najbliższych. W poczet uczniów naszej szkoły po złożeniu ślubowania przyjęła pierwszaków pani wicedyrektor Ewa Wiśniewska dotykając ramienia każdego ucznia ogromnym ołówkiem. Następnie uczniowie klasy I przedstawili program artystyczny, występując pierwszy raz przed tak dużą publicznością. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się również pasowanie na czytelnika przygotowane przez panią Mariolę Balicką, a prowadziła tę część uroczystości uczennica klasy IIIg Oliwia Wiśniewska. Tym samym uczniowie klasy I stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Miłą niespodziankę sprawili uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wręczając maluszkom kolorowe ołówki. Również rodzice przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie z pięknie udekorowanymi tortami. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci. Uczniami klasy I są: Banaś Malwina, Brzozowska Lena, Brzozowska Maja, Dmitrzyk Wiktoria, Frańczak Aleksander, Janiszewski Igor, Kaczorowska Zuzanna, Krysiak Szymon, Lipowski fabian, Mańka Daniel, Nowakowski Oskar, Rożek Nikola, Rudnicka Maja, Rutkowska Zuzanna, Stępka Jakub, Wyźlic Martyna.  Wychowawca -Wiesława Kaszubska

Obóz językowy Euroweek
W dniach 6-10 października 2018 roku grupa 17 uczniów z klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej wzięła udział w obozie językowym EuroWeek Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy m.in. z Indii, Dominikany, Wietnamu i Filipin. Wyjazd na obóz zorganizowały panie Anna Kamińska i Mariola Balicka. Pomimo licznych zajęć udało się również zwiedzić malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej - wodospad Wilczki oraz Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej położone na górze Iglicznej. Dni spędzone na obozie upłynęły bardzo szybko, a forma prowadzenia zajęć pozwoliła młodzieży wykazać się niezwykłą kreatywnością i otwartością. Żal było opuszczać malownicze Międzygórze i nowych przyjaciół….
Wrócimy za rok……..
Anna Kamińska

Akcja ekologiczna „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji edukacyjno – ekologicznej „Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy”, której celem było zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Samorząd uczniowski przeprowadził na terenie szkoły zbiórkę elektrośmieci.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska


Akcja Sprzątanie Świata 2018
W ramach akcji Sprzątanie świata - Polska 2018 "AKCJA - SEGREGACJA!

2 x WIĘCEJ, 2 x CZYŚCIEJ". Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę niepotrzebnych, uszkodzonych telefonów komórkowych. Ponadto 21 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze, zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Wszystkie klasy miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Warsztaty Przyrodniczo-historyczne w Iłowie-Osadzie
W dniach 2122 września 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka uczestniczyła w warsztatach Przyrodniczohistorycznych dla uczniów szkół podstawowych i nauczycieli powiatu działdowskiego zorganizowanych przez Działdowskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Było to już czwarte tego typu spotkanie, jak wspomina  Urszula Cieślińska, prezes DCEE. Poprzednie edycje odbywały się na terenie gminy Rybno. Celem tegorocznego spotkania było m. in. kształtowanie świadomości ekologicznoprzyrodniczej, zachęcanie do wnikliwej obserwacji otoczenia. Ponadto wpisując się w obchody 100lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaplanowano przybliżenie uczniommiejsc  związanych z walką o niepodległość i martyrologią narodu polskiego znajdujących się na terenie powiatu działdowskiego. W inauguracji warsztatów wziął udział wójt gminy IłowoOsada Sebastian Cichocki oraz przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego, jednocześnie wiceprezes DCEE Magdalena Anczykowska. Uczestnicy zostali zakwaterowani na terenie Zespołu Szkół Zawodowych im. ks E. Domańskiego w IłowieOsadzie, gdzie zostali bardzo życzliwie przyjęci przez dyrektora szkoły Jacka Markiewicza oraz nauczycieli
i uczniów tej szkoły, a także przez kierownictwo i pracowników hali sportowej, z kierownikiem Jerzym Szmitem na czele. Pierwszego dnia uczniowie Technikum Leśnego ZSZ w Iłowie
Osadzie przeprowadzili dla uczestników warsztatów zajęcia przyrodnicze związa
z funkcjonowaniem ekosystemów leśnych. Zajęcia te odbyły się w bogato wyposażonych szkolnych salach edukacyjnych. Gospodarze przygotowali także wieczorne ognisko, które stało się miejscem integracji młodzieży oraz możliwością zaprezentowania przygotowanych pieści patriotycznych i ekologiczno-turystycznych. Następnego dnia uczestnicy w podziale na mniejsze grupy wzięli udział w zajęciach historycznych na terenie Lasu Białuckiego, gdzie oddali hołd pomordowanym więźniom działdowskiego obozu Soldau oraz na linii walk wojny obronnej 1939 r. w Mławce. Zajęcia historyczne poprowadził prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej, miłośnik historii Działdowszczyzny, MarianOdachowski.  Druga część warsztatowa to zajęcia przyrodniczo
leśne przeprowadzone przez leśników
z Nadleśnictwa Dwukoły. Zajęcia odbywały się na ścieżkach przyrodniczo- leśnych
i w sąsiedztwie rezerwatu Góra Dębowa. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy V B oraz VII wraz z opiekunami panią Kamilą Leoniak i panią Iwoną Rogozińską.

Udział w akcji "Szkoło Pomóż i Ty" na rzecz osób niepełnosprawnych
Na początku października w roku szkolnym 2018/2019 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę pieniężną w ramach akcji "Szkoło Pomóż i Ty".
Inicjatorem akcji  jest FUNDACJA NA RZECZ OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH Pomóż i Ty z Gdyni. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc Łukaszowi, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Łukasz jest bardzo pogodny i otwarty pomimo własnych ograniczeń.
Zbiórka odbywała się poprzez sprzedaż "edukacyjnych cegiełek".
Dziękujemy za udział w akcji a Łukaszowi życzymy szybkiego powroty do zdrowia.
Anna Nadwodna
Marzena Cedlerska

Wycieczka do Multikina w Olsztynie
W dniu 25.09.2018r. uczniowie klas VI, VII i VIII  wzięli udział w wycieczce do kina na film Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Cele i założenia programowe wycieczki to:

- kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna),
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino)
oraz w środkach transportu
- integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej
-poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie
kino w Olsztynie.
Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Po zakończonym seansie udaliśmy się na obiad i zakupy.

Wróciliśmy do domów w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany.
Anna Nadwodna
Grażyna Niemiro


Opieka nad cmentarzem z okresu I wojny światowej
Dnia 20 września 2018 roku p. Anna Nadwodna i p. Kamil Werner z uczniami
kl. III gimnazjum podjęli akcję „Sprzątania Cmentarza” znajdującego się w lasku przy drodze między Księżym Dworem, a Kurkami. Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Dzięki niej oddaje się cześć zmarłym i uczy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy,
gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.

Narodowe Czytanie 2018
Narodowe Czytanie odbyło się w naszym kraju już po raz siódmy. Po raz pierwszy miało miejsce 8 września w 2012 roku . Czytano wtedy ,,Pana Tadeusza”. Akcję zorganizował ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski , a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda , dyrektor Biura Kultura
wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego , ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się 7 września . Zgromadziło wszystkich nauczycieli i uczniów klas IV VIII i III g w sali gimnastycznej. W półkolu zasiedli czytający wybór tekstów z Analogii Niepodległości . Wśród czytających nauczycieli były: pani dyrektor Urszula Cieślińska, pani Beata Dembowska, pani Grażyna Niemiro i pani Mariola Balicka. Swoich głosów w roli lektorów użyczyły absolwentki szkoły: Patrycja Wiśniewska i Patrycja Jakubowska. W Narodowym Czytaniu wzięli też udział uczniowie klas VIII i III g (Julia Barcikowska, Karina Samul i Oliwia Wiśniewska, Kinga Burzyńska, Emilia Bartkowska, Oliwia Jędrzejczyk, Kasia Rutkowska, Maciej Robak, Łukasz Sieczczyński).Bibliotekarka szkolna i organizatorka tej uroczystości Mariola Balicka wybrała następujące teksty z Antologii Niepodległości: ,,Bogurodzicę” ( pieśni wysłuchano z nagrania ), fragment ,,Potopu’’ Henryka Sienkiewicza (o obronie Jasnej Góry), ,,Boże, coś Polskę’’ Alojzego Felińskiego (pieśni wysłuchano w pozycji stojącej), Homilię Jana Pawła II ze Mszy na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku . Wszystkie teksty były bardzo patriotyczne i wzniosłe, ale na końcu uroczystości nastąpił moment najważniejszy i najbardziej wzniosły wszyscy uczniowie, po odczytaniu oryginalnej ,,Pieśni Legionów ‘’Józefa Wybickiego- zaśpiewali w pozycji stojącej aktualną jej wersję . W tym momencie towarzyszyły zebranym dzieci z najmłodszych klas, które również włączyły się, śpiewając. Cieszymy się ,że w tym dniu zechciały nam towarzyszyć nasze absolwentki, uczennice tej szkoły, które są naszym pomostem między przeszłością a przyszłością. I że wśród czytających byli nasi obecni uczniowie, nasza nadzieja na jutro.
Literatura łączy; jest pomostem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością.
                           ,,Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość
’’
Jan Paweł II

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019
Dnia 3 września 2018 roku o godzinie 8.00 w budynku Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów naszej placówki. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani dyrektor Urszula Cieślińska, która skierowała  ciepłe słowa do uczniów, rodziców i nauczycieli. Ponadto Pani dyrektor przedstawiła kadrę pedagogiczną i przydział sal lekcyjnych.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego