Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum 2015-2016

Archiwum
 

Festyn Sportowy „Bawimy się jak dawniej”

21 maja 2016 r. zamieniliśmy naszą szkołę w arenę sportowej rywalizacji i aktywnego wypoczynku. Pragnąc, aby uczniowie tego dnia pozwolili sobie na maksymalną dawkę sportowych emocji, jakże potrzebnych dla rozwoju młodego organizmu, przygotowaliśmy szereg sportowych atrakcji, dbając o to, aby były one jak najbardziej urozmaicone. Dzięki temu mieliśmy pewność, że każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. Walka z czasem, z dystansem, z przeciwnikiem, ale przede wszystkim z samym sobą pozwoliły nam spędzić ten dzień na dobrej zabawie, która towarzyszyła wszystkim na każdym kroku. Uczniowie mieli możliwość „dotknąć” każdej, z wielu przygotowanych na ten dzień konkurencji. A oto one:

wyścigi rzędów,
rzuty do celu i na odległość,
biegi na czas,
skoki w dal,
rzuty do kosza,
turniej piłki nożnej dla chłopców,
rozgrywki w palanta dla dziewcząt.

W związku z tym, że nasza szkoła bierze udział w społecznym projekcie „Młody Obywatel” realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego zaprosiliśmy do wspólnej zabawy rodziców. M ody Obywatel to ogólnopolski program, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Tytuł tegorocznej edycji brzmi: „Młody Obywatel na sportowo", a tematyka dotyczy szeroko pojętej aktywności fizycznej.
W ramach programu uczniowie zaznajamiają się z grami i zabawami ruchowymi rodziców i dziadków.
Członkowie grupy projektowej przygotowali moc atrakcji. Wszystkich przybyłych na Festyn Rodzinny zachęcali do wspólnej zabawy. Stworzony został plac zabaw i gier podwórkowych, który stał się dla wielu dorosłych okazją do wspomnień, a dla młodszego pokolenia, szansą poznania dawnych gier i zabaw. Przybyli rodzice mogli wspólnie z dziećmi bawić się w takie gry jak: Toczenie fajerek, Ciuciubabka, Państwa
miasta czyli wojna, czy Stary niedźwiedź mocno śpi.
Te, oraz wiele innych sportowych działań, które były inicjowane przez samych uczniów, nie pozwalały na chwilę wytchnienia. Organizatorzy festynu zadbali także o inne atrakcje takie jak: malowanie twarzy, słodkie upominki dla uczestników, wata cukrowa i kolorowe baloniki o różnych kształtach. Rodzice zorganizowali grilla i upiekli pyszne ciasta.
Dla wszystkich, dużych i małych, był to czas nie tylko aktywnie, ale miło i przyjemnie, spędzony. Zadowolone buzie dzieci i uśmiechnięte twarze dorosłych, to dowód, iż cel projektu został osiągnięty.

Festyn Rodzinny przeszedł do historii, ale że historia lubi się powtarzać może za rok znów się spotkamy, przygotowując dla uczniów i rodziców kolejną porcję sportowych atrakcji.


Wycieczka do Trójmiasta

15 czerwca 2016 roku uczniowie klasy I„a”, I„b” i II „b” byli na wycieczce w Trójmieście. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie (Maria Borkowska, Wiesława Kaszubska i Maria Stańczyk) oraz mamy uczniów (pani Kamila Szpejna , pani   Anna Siarniak i pani Joanna Jakubowska).
Pierwszym punktem programu była wizyta w  manufakturze tworzącej słodycze w oparciu o technologię XVII wieku, "CIUCIU". Jest to  najmniejsza w Polsce fabryka  karmelków tworzonych bez pomocy maszyn. Produkcja słodyczy odbywa się w całości ręcznie, na oczach klienta, na podstawie ściśle określonej receptury. Następnie wszyscy udali się do Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie oglądali interaktywną wystawę dla dzieci "Ludzie-Statki-Porty". Ekspozycja składa się z pięciu działów: "Morze
środowisko i technika", „Budowa statku”, "Praca w porcie", „Codzienne życie ludzi morza” i „Podwodna archeologia”.
Kolejnym punktem wycieczki był rejs promem „Motława” i zwiedzanie statku, muzeum „Sołdek”.
Po tych licznych atrakcjach w Gdańsku uczestnicy wycieczki pojechali do Sopotu, gdzie spacerowali po najdłuższym i najsłynniejszym w Europie drewnianym pomoście. Następnie udali się do Akwarium w Gdyni,  gdzie wszyscy podziwiali niezwykłe gatunki ryb, płazów
i gadów pochodzących z różnych rejonów świata.
 Gdynia była ostatnim punktem wycieczki, którą zdecydowanie można uznać za udaną.   Dopisała pogoda i humor.Wycieczka do Płocka 22.06.2016 r.
Po sprawdzeniu listy obecności i kontroli stanu pojazdu wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 7.00. O godz. 10.00 w Teatrze Dramatycznym w Płocku obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Konik Garbusek”.
 Następnym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego, po którym oprowadzała nas bardzo miła pani przewodnik. Jedną z większych atrakcji w ZOO były zabawy w Mini Parku Linowym „ Zoolandia”. Tam dzieci pokonywały kolorowe przeszkody linowe zawieszone pomiędzy domkami zawieszonymi między drzewami. Dla dzieci była to ogromna frajda. Okazało się, że nasze dzieci są bardzo odważne i nie boją się żadnych wyzwań.
O godz. 15.30 już byliśmy na statku, aby odbyć  rejs po Wiśle. W drodze powrotnej naładowaliśmy nasze akumulatory w Mc Donaldzie.
Wróciliśmy do Księżego Dworu o 19. 10, gdzie na wszystkich czekali stęsknieni rodzice. Wszyscy stwierdziliśmy, że naszą wycieczkę musimy zaliczyć do bardzo udanych. Wszystkie punkty programu były dla dzieci ogromnym przeżyciem. W wycieczce brali udział uczniowie klas: „O"- Kurki (wych. Mirosława Szemplińska), „ O"-  Księży Dwór (wych. Jolanta Kowalewska), kl. II a (wych. Halina Plebaniak) , kl. III (wych. Danuta Gerlej) ,op. p. Maria Borkowska oraz 6 rodziców.


Kiedy we wrześniu 2015 rok- powołano do życia imprezę pod nazwą „ Turniej Matematyczny Gimnazjów”. Pani Marzena Cedlerska- nauczyciel matematyki  zgłosiła troje uczniów klasy III gimnazjum  do turnieju:
1. Magdalena Kołodziejska
2. Aleksander Modzelewski
3. Mateusz Kamiński
Zaczęła się intensywna praca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Dnia 21 maja 2016 w Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły odbył się I Powiatowy Turnieju Matematyczny o Puchar Burmistrza Miasta Działdowo, którego pomysłodawcą jest profesor Piotr Szymaniak, a koordynatorkami  nauczyciele matematyki na czele z  p. Ewą Ulatowską. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z siedmiu szkół gimnazjalnych z terenu powiatu. Młodzi matematycy z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 z Działdowa, Burkatu , Księżego Dworu, Sławkowa, Dłutowa, Rybna rywalizowali w trzech konkurencjach tematycznych - narysuj konstrukcyjnie (bez użycia kątomierza i ekierki), udowodnij i oblicz. Uczniowie prezentowali swoje rozwiązania na tablicy. Wykazali się pomysłowością i logicznym myśleniem.
 Puchar Burmistrza Miasta Działdowo „Przyjechał” do Zespołu Szkół  im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze  dnia 21 maja 2016r. Uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka zajęli I miejsce w I Powiatowym Turnieju Matematycznym  
o Puchar Burmistrza Miasta Działdowo.
Tego dnia było wiele radości!!!!!!!!!!!!!!


KONKURS CZYTELNICZY
„BRZECHWA I TUWIM DZIECIOM”

Konkurs czytelniczy ogłosiliśmy 1 marca 2016 r. Konkurs skierowany był do uczniów klas I- III. Przez miesiąc dzieci poznawały wybrane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. 30 marca 2016 r. odbył się test, który wyłonił zwycięzców.
Lista laureatów:
Oliwia Nowakowska- kl. II b- I miejsce
Paulina Dawid- kl. II b
Zofia Janiszewska- kl. I b
Karolina Kołodziejska- kl. II b
Wiktor Brązert- kl. II a
Klaudia Kocięda- kl. II b
Maciej Stryjek- kl. II b
Karolina Kamińska- kl. II a
Konkurs został podsumowany w obecności całej społeczności szkolnej. Pani Dyrektor wszystkim laureatom wręczyła nagrody. Konkurs zorganizowały : p. Maria Stańczyk i p. Halina Plebaniak.

II miejsce w „Turnieju Gier i Zabaw”

11 marca 2016 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w „V Turnieju Gier i Zabaw” organizowanym dla uczniów klas I- III w Szkole Podstawowej w Uzdowie. Nasi uczniowie dzielnie się spisali zajmując II miejsce.

Skład drużyny:
Zuzanna Pierzchała
kl. I b
Wiktor Balicki- kl. I b
Nikola Brzozowska- kl. II a
Grzegorz Ślizgi- kl. II b
Kinga Kolk- kl. III
Oliwia Kowalska- kl. III
Szymon Wiśniewski- kl. III
Patryk Kątny- kl. III


REALIZACJA PROGRAMU  „ ZAWODOWY RODZIC”

Nasza szkoła realizowała program z doradztwa zawodowego „ZAWODOWY RODZIC”.
Liderem tego programu była p. Ewa Wiśniewska
pedagog szkolny.
Przedsięwzięta jakie zrealizowaliśmy w ramach programu to:

1. Wycieczka do zakładu pracy, w którym pracuje rodzic.

12.05.2016 r. uczniowie zwiedzili zakład pracy, który oferuje: malowanie możliwe w nieograniczonej gamie kolorystycznej i z różnorodnym wykończeniem, nadruki wielokolorowe, nadruki metalami szlachetnymi. Dekoracje wykonane są na butelkach kosmetycznych, słoiczkach, butelkach alkoholowych jak również na szkle użytkowym.
Uczniowie poznali stanowiska pracy oraz pracę urządzeń i maszyn wykonujących dekorację.
Zapoznali się  również z organizacją pracy zakładu. Opiekunami wycieczki były p. I. Rogozińska i p. E. Wiśniewska.

2. Gazetka: „Rady Rodziców”
jako wskazówki dla gimnazjalistów na temat wyboru drogi edukacyjno-zawodowej”
Uczniowie klas gimnazjalnych dzielili się wspólnie radami swoich rodziców dotyczącymi wyboru dalszej drogi kształcenia i zawodu.  Kilka cenniejszych rad zostało umieszczonych na tablicy informacyjnej.

3. Prezentacja zawodów swoich rodziców.
Na godzinie wychowawczej i zajęciach  z pedagogiem szkolnym uczniowie prezentowali zawody swoich rodziców.  Prezentacje te były w różnej formie ( prezentacje multimedialne, prace w formie pisemnej oraz wypowiedzi ustne). Uczniowie poznali pracę w różnych zawodach.

4. Realizacja projektu edukacyjnego: „Czynniki warunkujące wybór  zawodu”
W miesiącach , styczeń- marzec 2016 r. 6 -osobowa grupa uczniów kl. II gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego pracowała nad realizacją projektu edukacyjnego na temat: „Czynniki warunkujące wybór zawodu” .  Na podstawie literatury fachowej  i zebranych informacji z Internetu uczniowie opracowali czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wyboru zawodu, które przedstawili w gronie rodziców  kl. II i III gimnazjum oraz kolegów z klasy. Uczniowie przedstawiając projekt  ubrali się w stroje charakterystyczne dla danego zawodu. Rodzice chętnie podjęli dyskusję na temat wykonywanych zawodów. Opiekunem projektu była p. E. Wiśniewska.

Rekolekcje Wielkopostne   2016

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej szkole miały miejsce w dniach  07-09. 03.2016 r. Słowo Boże w trakcie rekolekcji głosił o. Stanisław Szestowicki - salezjanin pracujący w misji katolickiej w Berlinie. Głównym tematem  rekolekcji było nawrócenie i otwarcie się na działanie miłosierdzia Bożego. W trakcie tych trzech dni  organizowane były konkursy, projekcje filmów o tematyce religijnej  takich jak: „Zmartwychwstanie Chrystusa” i „ Bezcenny dar”, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz plakaty. W tym roku  po raz trzeci odbył się Konkurs Wiedzy Biblijnej, którego zwycięzcą został w kategorii gimnazjum uczeń kl. II g Bartosz Słowikowski, zaś w  kategorii szkoła podstawowa uczennica kl. V Roksana Spiżewska. W ostatni dzień rekolekcji uczniowie mogli  skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz sprawowana była Eucharystia. Podczas Mszy Świętej uczniowie aktywnie uczestniczyli w niej poprzez czytanie, śpiew psalmu, modlitwę wiernych i oprawę muzyczną. Nie zabrakło w czasie rekolekcji zwiastunów nadchodzących Światowych Dni Młodzieży-śpiewany był m.in. Hymn ŚDM. Nad przebiegiem rekolekcji jak co roku czuwała pani Beata Dembowska.


Choinka Szkolna

Styczeń to czas karnawałowych zabaw. Tradycyjnie już w naszej szkole I półrocze wytężonej nauki kończymy Choinką Szkolną, która odbyła się 21 stycznia 2016 r. Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego, Nauczycieli i Rodziców na uroczystość przybyli goście: Wójt Gminy Paweł Cieśliński, przewodniczący Rady Gminy Sławomir Zieliński, radni i sołtysi z Księżego Dworu, Kurek, Kisin, Wysokiej oraz Pierławek, rodzice oraz mieszkańcy wsi.
 Uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, w czasie której prezentowali swoje artystyczne talenty. Czas Świąt to okres magiczny związany z tajemniczą postacią Świętego Mikołaja. Uczniowie klasy II a (opiekun Halina Plebaniak) przygotowali inscenizację pt.„ List do Św. Mikołaja”. Dziewczynki z klasy II a wystąpiły w tańcu do piosenki pt. „Lemon Tree” czyli „Lemoniadowe Drzewo”. Wizję klasy na wesoło zaprezentowali uczniowie klas III i IV w inscenizacji „Ananasy z III klasy” (opiekun Danuta Gerlej). Akademię uświetniły piosenki „ Kto wie, czy za rogiem” oraz „ Thank you Very Much” w wykonaniu Oliwii Jędrzejczyk-uczennicy klasy VI, Karoliny Szczypińskiej i Aleksandry Urbanowskiej
uczennic klasy V. Klaudia Zielkowska- uczennica klasy II gimnazjum wykonała piosenkę „Alleluja” Leonarda Cohena (opiekun Grażyna Niemiro). Na scenie wystąpiły laureatki Mini Listy Przebojów. Zwyciężczynie: Ania Rutkowska, Julia Bartkowska i Marysia Krysiak wykonały Mix piosenek. Hania Makiłła zaśpiewała  piosenkę „Mam tę moc”. Zespół „Mufinki” w składzie: Karolina Kieszkowska, Weronika Banach, Roksana Spiżewska zaprezentował się w piosence Michaela Jacksona „Thriller” (opiekunowie: Ewa Wiśniewska, Anna Nadwodna).
 Po części artystycznej główną rolę pełnił Mikołaj, który rozdawał paczki uradowanym uczniom. Choinkę Szkolną prowadzili: Oliwia Kalinowska -uczennica klasy II g i Aleksander Modzelewski- uczeń klasy III g. Ostatnim punktem Choinki była zabawa. W tym roku prowadził ją absolwent naszej szkoły Dawid Fabisiak. Było wspaniale!


Wigilia Szkolnego Koła Caritas

Dnia 18 grudnia 2015 r. w godzinach popołudniowych po raz pierwszy w naszej szkole miała miejsce uroczysta Wigilia Szkolnego Koła Caritas. Uczniowie na tę uroczystość zaprosili panią dyrektor Urszulę Cieślińska oraz panią Marzenę Cedlerską. Do przygotowania Wigilii zaangażowali się wszyscy członkowie naszego Koła. Uczniowie podzielili się obowiązkami przy organizacji tej uroczystości. Przygotowali samodzielnie ciasta, sałatki oraz zadbali o wystrój stołu  i nastrój całej uroczystości. Na początku Wigilii został odczytany fragment Pisma Świętego opowiadający  o Narodzinach Jezusa, potem były życzenia pani dyrektor i wicedyrektor oraz łamanie się opłatkiem. Po tych tradycyjnych zwyczajach przyszedł czas na ucztę oraz wspólne śpiewanie kolęd. Nad całością czuwała opiekunka Koła pani Beata Dembowska.

Jasełka 2015

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 22 grudnia 2015 r. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej przygotowali jasełka bożonarodzeniowe pt. „Przybieżeli do Betlejem”. Społeczność szkolna po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich
i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli Dzieciątku pokłon. W rolę Maryi wcieliła się Karolina Kołodziejska, zaś w rolę świętego Józefa Kuba Szwarc. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia Nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas starszych. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Grażyna Niemiro. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze.OBCHODY DNIA TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI
16 listopada 2015 r.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji  -   lt święto   obchodzone corocznie   16 listopada , ustanowione zostało przez   Zgromadzenie Ogólne ONZ   rezolucją   51/95 z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy   lt UNESCO . Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji,   przemocy ,   nacjonalizmu ,  rasizmu  i  antysemityzmu , jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja  lt mniejszości narodowej .

Jest to święto   szacunku ,   akceptacji  i uznania bogactwa różnorodności   kultur   na świecie. Działania na rzecz   tolerancji   w ramach obchodów skierowane zostały zarówno do placówek oświatowych jak i szerszego kręgu społeczeństwa.

W ramach obchodów tego dnia w naszej szkole  zorganizowano akademię, aby przybliżyć uczniom pojęcie tolerancji. Oliwia Kalinowska i Eliza Modzelewska przedstawiły historię powstania Międzynarodowego Dnia Tolerancji.
Uczniowie klasy IV zaprezentowali wiersze o tolerancji i życzliwości. Natomiast klasa V przedstawiła scenkę „Szkolna tolerancja i nietolerancja”
 W dniach 9
13 listopada 2015 r. w naszej szkole wybieraliśmy ucznia najbardziej życzliwego i tolerancyjnego.
„Order życzliwości i tolerancji ” otrzymała  osoba, która:
- jest życzliwa, koleżeńska, miła, uśmiechnięta, chętnie pomaga innym, sumiennie wykonuje obowiązki szkolne, godnie reprezentuje szkołę.
Po podliczeniu głosów podczas tajnego głosowania Komisja w składzie :
Ewa Wiśniewska
pedagog szkolny
Anna Nadwodna
opiekun SU
Natalia Jaskulska
przewodnicząca SU.
Aleksander Modzelewski
zastępca przewodniczącej SU
ogłosiła wyniki :
Wśród uczniów klas IV-VI  „Order życzliwości i Tolerancji” otrzymała uczennica klasy V
Julia Barcikowska
Wśród uczniów klasy I-III gimnazjum „Order życzliwości i Tolerancji” otrzymała uczennica klasy III
Weronika Bogacka
Pani Dyrektor Urszula Cieslińska wręczyła Order y Życzliwości i Tolerancji  wybranym uczennicom.


Na terenie nasze placówki organizowaliśmy Tydzień Kariery 2015
pod hasłem   
„Poznaj swojego doradcę kariery”

1. W ramach Tygodnia Kariery, pedagog szkolny p. Ewa Wiśniewska z uczennicami gimnazjum, Ewą Brzewcy i Kingą Banach wzięły udział w konferencji „Planuj karierę i pracuj bezpiecznie” w dniu 20.10.2015 r. Konferencja odbyła się w CKU w Działdowie przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Działdowie. Tematyka konferencji została przekazana całej klasie przez uczennicę Kingę Banach.


2. Odbyły się pogadanki na godzinach wychowawczych  w kl. IV-VI SP i I-III GIM. nt: „Kim chcę być” oraz prezentacja zawodów na arkuszach brystolu. Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione zawody dla wszystkich uczniów.

3. Uczniowie klasy III gimnazjum wzbogacili swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w warsztatach na temat „Moje zainteresowania a kariera zawodowa”. Warsztaty poprowadziła p. Monika Marszak-Reszka - pracownik Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Działdowie. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość rozwiązania kwestionariusza zainteresowań zawodowych dla młodzieży, dzięki któremu poznali swoje  predyspozycje i zainteresowania zawodowe, co ułatwi im planowanie dalszej kariery edukacyjno-zawodowej. Uczniowie klasy III gimnazjum otrzymali materiały edukacyjne, które pomogą im w wyborze dalszej drogi kształcenia oraz wyborze zawodu.

4. Uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w konkursie „Pasja pracy” organizowanym przez Klub Integracji Społecznej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Działdowie. W konkursie brali udział niżej wymienieni uczniowie:
Hubert Szczepanik kl. II gim
Sławomir Ziółkowski kl. II gim
Nikola Witkowska - kl. III gim
Magdalena Kołodziejska - kl. III gim
Kinga Banach kl. III gim
Uczniowie również uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych.
Podsumowanie konkursu odbyło się 20 listopada 2015 r. Uczeń naszej szkoły Sławomir Ziółkowski zajął I miejsce, Nikola Witkowska IV miejsce a Magdalena Kołodziejska VII miejsce.

Otrzęsiny 2015
26 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klasy I gimnazjum. Podczas tej uroczystości starsi uczniowie klasy III gimnazjum przyjęli swoich młodszych kolegów i koleżanki do „szkolnej braci”.
Wszystkim w tym dniu dopisywały świetne humory. Nie zabrakło również dobrej zabawy . Każdy znalazł coś dla siebie wśród różnorodnych konkurencji takich jak:
bieg dziewcząt i chłopców z przeszkodami,
malowanie twarzy drugiej osoby z zamkniętymi oczami,
poszukiwanie skarbów,
rozwiązywanie różnych zagadek,
bieg z pampersem,
taniec na gazecie,
naśladowanie odgłosu zwierząt domowych.
Karą za przegranie danej konkurencji było zjedzenie chipsa
z przygotowaną niespodzianką.
 Po zakończonych otrzęsinach uczniowie świetnie się bawili  na dyskotece zorganizowanej z okazji Andrzejek.


Dominika Rutkowska uczennica klasy II a Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół
im. J. Korczaka w Księżym Dworze została laureatką  wojewódzkiego konkursu plastycznego „Bezpieczna i przyjazna droga do szkoły przez cały rok”.
Konkurs organizowany był przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Mazurskiego Kuratora Oświaty, skierowany do uczniów klas I-III województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród 1200 prac Jury wybrało 13 laureatów. Zwycięskie prace znalazły się w kalendarzu na 2016 r. Dominika odebrała nagrodę 23.11.15 r. w siedzibie WORD w Olsztynie podczas uroczystej gali. Po uroczystości nagrodzone dzieci udały się do Komendy Policji, aby tam bliżej poznać pracę policjantów. Dominice składamy  gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.Obchody Ósmego Światowego Dnia Godności w naszej szkole

"W świecie, w którym wydaje się, że nikt nie zgadza się z niczym, gdzie podziały polityczne, religijne, rasowe, a nawet granice kulturowe wydają się dzielić, godność jest czymś, nad czym wszyscy mogą się porozumieć."

Twórcy Światowego Dnia Godności

W czasach, w których mamy do czynienia z tyloma konfliktami na tle kulturowym, religijnym, międzypokoleniowym, klasowym istnieje ogromna potrzeba uchwycenia  się czegoś, co łączy, co zachęca do pielęgnowania poczucia wspólnoty w społeczeństwie. Tym czymś jest godność.
21 października 2015 roku  po raz pierwszy w naszej szkole, w klasach gimnazjalnych przeprowadzono cykl lekcji na temat czym jest godność. Wzięło w nich udział 55 gimnazjalistów, którzy na lekcjach wychowawczych zgłębiali swoją wiedzę dotyczącą podstawowego prawa człowieka jakim jest prawo do godnego życia. Zajęcia dotyczące tej tematyki przeprowadzili wychowawcy według zaproponowanego scenariusza. Całą akcję patronowała organizacja GLOBAL DIGNITY POLSKA.


Dzień Papieski 2015 „ Jan Paweł II Patron Rodziny "
Dnia 19 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II pod hasłem : „Jan Paweł II Patron Rodziny”.  Akademia ta została przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum pod kierunkiem pani Beaty Dembowskiej i pani Grażyny Niemiro.  Podczas akademii mieliśmy okazję uczcić kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przypomnieć sobie Osobę Papieża Polaka oraz Jego nauczanie dotyczące rodziny. Szczególną troską nauczania papieża była właśnie rodzina - miejsce, w którym w cudowny sposób rodzi się życie. On sam Matkę stracił, gdy był jeszcze dzieckiem. Ojca zaś gdy wkraczał w dorosłe życie. Sam stał się opiekunem i obrońcą rodziny w dziejach Kościoła.
Nad oprawa muzyczną akademii czuwała p. Grażyna Niemiro wraz z szkolnym chórem, który m.in. zaśpiewał „Barkę”, „Abba-Ojcze” oraz „ Qvo vadis domine”. Całemu apelowi towarzyszył  podniosły i uroczysty nastrój.
Ponadto akademia ta została również zaprezentowana 20 października 2015r.  dla społeczności lokalnej w świetlicy wiejskiej w Księżym  Dworze.


Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze
Czwartek, 15 października 2015 roku, to pamiętna data dla pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy Ia i Ib.
Do szkoły licznie przybyli rodzice, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich dzieci. Bohaterowie uroczystości zaprezentowali program artystyczny. Wspierani przez wychowawczynie Wiesławę Kaszubską i Marię Borkowską, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.
Po wprowadzeniu sztandaru pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach Pani Dyrektor Urszula Cieślińska dokonała aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze. Ukoronowaniem aktu pasowania było  pozostawienie odcisku palca w kronice szkolnej, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków. Następnie Pani Wiesława Kaszubska pasowała uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej. Po ceremonii pasowania głos zabrał Wójt Gminy Paweł Cieśliński, który pogratulował pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzył sukcesów w nauce. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia a następnie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

W PODZIĘCE ZA TRUD WŁOŻONY W EDUKACJĘ, SAMYCH RADOŚCI I SUKCESÓW.

Są dni szczególne w życiu szkoły. Takim dniem jest z pewnością 14 października. Czas życzeń i podziękowań dla wszystkich Nauczycieli, Wychowawców, ludzi zaangażowanych we właściwe funkcjonowanie szkoły. W ten wyjątkowy dzień, piękne życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli uczniowie Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze.
„JAKŻE NIE PISAĆ WIERSZY, JAKŻE NIE PŁONĄĆ W PODZIĘCE, ZA DAR NAJWIĘKSZY, ZA SERCE”.
Tymi oto słowami pragnęli wyrazić najserdeczniejsze podziękowania za cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w ich wychowanie.
Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 2b pod czujnym okiem pani Marii Stańczyk. Piękne słowa, koncert muzyczno-tanecznych serdeczności, wręczone kwiaty i życzenia wzruszyły wszystkich uczestników spotkania.
Na zakończenie Akademii głos zabrała p. Dyrektor Urszula Cieślińska, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Nagrodę dyrektora otrzymali nauczyciele - Pani Marzena Cedlerska, Pani Anna Kamińska-Oryl, , Pani Maria Stańczyk oraz pracownicy obsługi - Pani Kamila Lipowska, Pani Dorota Podpora, Pani Iwona Domozych.


Obóz językowy EuroWeek w Międzygórzu

W dniach 27 września 1 października 2015 roku grupa 17 uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze wzięła udział w obozie językowym EuroWeek Szkoła Liderów w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Jest to specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Organizatorzy Europejskie Forum Młodzieży - starają się rozwijać wśród młodzieży najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne takie jak przewodzenie w grupie, autoprezentacja oraz praca w zespole. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez wolontariuszy m.in. z Filipin, Rumunii, Włoch, Kenii oraz Azerbejdżanu. Wyjazd na obóz zorganizowały pani Anna Kamińska- Oryl i Anna Nadwodna.
 Pomimo licznych zajęć udało się również zwiedzić malownicze tereny Kotliny Kłodzkiej. Opiekunowie wraz z uczestnikami udali się nad wodospad Wilczki oraz na górską wyprawę w kierunku Śnieżnika i do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej położonego na górze Iglicznej. Zorganizowano również wycieczkę do Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej.
Dni spędzone na obozie upłynęły bardzo szybko, a forma prowadzenia zajęć pozwoliła młodzieży wykazać się niezwykłą kreatywnością  i otwartością.


Spotkanie z policjantem w klasach I III „Bezpieczna droga do szkoły”.
9 września 2015 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Działdowie Panem aspirantem Romanem Bugowskim. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.
W czasie spotkania policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Radził jak unikać niebezpieczeństw, na które narażeni są pokonując codzienną drogę do szkoły i domu. Funkcjonariusz zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Policjant zwrócił się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Zajęcia dodatkowo uatrakcyjniła prezentacja multimedialna "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba".
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się też dobra znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.


PowstanieSzkolnego Koła Caritas w naszej szkole

Na terenie naszej szkoły od 1 września 2015 r. rozpoczęło działalność Szkolne Koło Caritas. Zostało ono wpisane do ewidencji Szkolnych Kół Caritas diecezji toruńskiej  pod numerem 236. Asystentem kościelnym naszego Koła przy Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze został Ksiądz Kanonik Stanisław Kadziński proboszcz parafii p.w. Podwyższenia  Krzyża w Działdowie. Do koła tego należą uczniowie klas gimnazjalnych            i klasy VI, w liczbie 25 osób. Koło to zostało powołane, aby wśród uczniów naszej szkoły propagować działalność charytatywną i wolontarystyczną. Opiekę nad Szkolnym Kołem Caritas sprawuje Pani Beata Dembowska.
Zadania naszego Koła wynikają z przykazania miłości bliźniego, które winno być odnoszone do każdego, bez względu na jego przekonania, wyznanie, narodowość czy rasę.
Głównymi celami działalności Szkolnego Koła Caritas są :
- coraz większe zrozumienie i pogłębienie nauki Jezusa Chrystusa o miłosierdziu;
- uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy;
- stwarzanie atmosfery mobilizującej do wymagania od siebie i pracy nad sobą;
- zdobywanie wiedzy religijnej i podnoszenia kwalifikacji do niesienia pomocy innym;
-  stała współpraca i włączanie w akcje pomocowe prowadzone przez Caritas, dla dzieci ubogich i samotnych;
- współdziałanie z innymi organizacjami młodzieżowymi niosącymi pomoc charytatywną.    
Ksiądz dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej Daniel Adamowicz ma nadzieję, że zaangażowanie uczniów naszej szkoły w dzieła charytatywne wpłynie na wszechstronny ich rozwój i na szerzenie działalności dobroczynnej w swoim najbliższym otoczeniu.

 
 
 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016

Dnia 1 września 2015 roku o godzinie 8.15 w budynku Zespołu Szkól im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów naszej placówki. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani dyrektor Urszula Cieślińska, która skierowała  ciepłe słowa do uczniów, rodziców i nauczycieli. Ponadto Pani dyrektor przedstawiła kadrę pedagogiczną i przydział sal lekcyjnych. Po krótkiej części artystycznej, która zawierała recytacje wierszy o wakacjach i szkole uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. Nad oprawą uroczystości czuwały pani Danuta Gerlej i Beata Dembowska.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego